Vetārsts Beinerts par Austrālijā redzēto: Tā ir katastrofa

Ugunsgrēki, kas šosezon plosās Austrālijā, ir katastrofa – intervijā Latvijas Radio sacīja veterinārārsts Jānis Beinerts, kurš šajā laikā pabijis Austrālijā.

Jānis Beinerts un Jānis Rozītis par ugunsgrēkiem AustrālijāLatvijas Radio

  Beinerts bija devies uz Austrāliju, domājot palīdzēt seku likvidēšanā kā brīvprātīgais veterinārārsts. Iesaistīties brīvprātīgajā darbā gan neizdevās, tomēr, esot Austrālijā, viņš guvis spilgtus iespaidus par notiekošo.

  “Tas, ko mēs šeit redzam, zinām un ziņās redzam, tā ir kāda desmitā daļa no tā, kas patiesībā notiek. Tā ir vispār katastrofa,” sacīja Beinerts.

  Savukārt Pasaules Dabas fonda direktors Jānis Rozītis norādīja, ka

  pašlaik Austrālija ir kā klimata pārmaiņu simbols.

  “Uguns kā dabas parādība ir normāla Austrālijā. Tā nav, ka dzīvā daba nebūtu pielāgojusies. Stāsts ir par šī brīža ugunsgrēku intensitāti – kā deg, cik plaši deg. Proti, vai ekosistēmas un sugas spēj reaģēt uz šo dabisko parādību. Pa vidu šiem neskartajiem vai mazietekmētajiem mežiem ir cilvēka izmainīta daba, fragmentēta daba. Līdz ar to dzīvnieki ir kā slazdā. Deg, un viņiem nav iespējas izkļūt un izvairīties no šīs katastrofas,” sacīja Rozītis.

  Viņš norādīja, ka pašlaik Austrālijā deg teritorijas kopējā platībā, kas ir gandrīz divreiz lielāka nekā Latvija. Un pašlaik ir diskusija par dažu sugu izzušanu. Turklāt varētu izzust kukaiņu sugas, kuras nekad nav bijušas atklātas.

  “Nav tā, ka uguns būtu galvenais vaininieks, kāpēc šīs sugas izzudīs. Bet tas ir pēdējais piliens,” sacīja Rozītis.

  KONTEKSTS:

  Pašlaik Austrālijā plosās savvaļas mežu un krūmāju ugunsgrēki, kuros visvairāk cietušas rāpuļu, putnu un atsevišķu zīdītāju sugu populācijas. Tomēr īpaša vērība patlaban pievērsta vienam no valsts simboliem – somainajam lācītim. Pirms postošajiem  ugunsgrēkiem Austrālijā bija no 100 līdz 200 tūkstošiem koalu, bet liesmās gājuši bojā apmēram  33 tūkstoši dzīvnieki.

  Tikmēr laika apstākļi ļauj ugunsdzēsējiem veiksmīgi turpināt cīņu pret uguni. Jaundienvidvelsā izdevies pakļaut kontrolei vienu no lielākajiem  ugunsgrēkiem, kas izpostījis vairāk nekā pusmiljonu hektāru lielu platību uz ziemeļrietumiem no Sidnejas. Tomēr Viktorijas štatā gājis bojā vēl viens ugunsdzēsējs, un stihija kopumā jau prasījusi 27 cilvēku dzīvības. 

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti