Vēsturisks rokasspiediens starp Korejas pussalas valstīm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vēsturisks rokasspiediens starp Ziemeļkoreju un Dienvidkoreju. Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā diktatora Kima Čenuna māsa sarokojusies ar Dienvidkorejas prezidentu. Tam sekos līdz šim augstākā līmeņa sanāksme starp abām ideoloģiski naidīgajām kaimiņvalstīm. Analītiķi gan būtiskus pozitīvus pavērsienus ārpus simboliskiem žestiem gan pagaidām negaida.

Kopš Korejas kara 50.gados komunistisko Ziemeļkoreju valdījuši Kimu dinastijas pārstāvji trīs paaudzēs. Un tikai tagad

pirmo reizi kāds no šīs dinastijas pārstāvjiem šķērsojis demilitarizēto zonu un ieradies ideoloģiski naidīgajā Dienvidkorejā.

Tā ir pašreizējā diktatora Kima Čenuna māsa Kima Jočena. Viņa pievienojusies līdz šim augstākā līmeņa savas valsts delegācijai, kas viesojusies kaimiņvalstī.

Vizītes pamatā ir labas gribas žesti no abām pusēm olimpisko spēļu atklāšanas laikā, kur abas Korejas izgāja zem viena karoga. Tas darīts, neraugoties uz ilgstošo konfliktu, kura dēļ bieži runāts par iespējamu karu, kas destabilizētu visu Āziju un varētu laupīt pat simtiem tūkstošu dzīvību.

Atklāšanas ceremonijā nekas par šo ideoloģisko naidu neliecināja un nebija šķērslis tam, lai Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins ar Jočenu smaidot sarokotos.

 

Vēlāk darba kārtībā arī tikšanās un sarunas par spriedzes mazināšanu Korejas pussalā. Tomēr gaidāms, ka tās neko būtiski nemainīs un abas puses paliks pie savas pozīcijas.

Turklāt izskanējis, ka

Dienvidkorejas ciešākās sabiedrotās ASV valdošā elite nav apmierināta ar Dienvidkorejas prezidenta pašreizējo salīdzinoši samierniecisko nostāju.

Uz atklāšanas ceremoniju atbraukušais ASV viceprezidents Maiks Penss arī demonstratīvi neieradās uz olimpiskajām pusdienām, kur viņam būtu jāsēžas pie viena galda ar Ziemeļkorejas diktatora māsu.

Komunistisko kaimiņu uzņemšana izraisījusi Dienvidkorejā arī protestus, iedzīvotājiem pieprasot stingrāku līniju attiecībās ar Kima Čenuna režīmu. “Mēs nevaram pieņemt, ka šīs ziemas olimpiskās spēles aptraipa Ziemeļkorejas klātbūtne!” pauda protestētājs Sa Dukhons.

Neapmierinātību pauž arī protestētājs Tasiks Parks: “Mēs negribam dzīvot komunistiskā valstī! Izskatās, ka mūsu prezidents dara visu, lai to izdarītu. Tāpēc esam šeit!”

Par Kimu Jočenu ir zināms maz. Viņai ir aptuveni 30 gadu un tāpat kā viņas brālis Kims Čenuns viņa ar viltotiem dokumentiem mācījās privātā skolā Šveicē. Abi atgriezās Ziemeļkorejā ap divtūkstošo gadu, kad lēnām tika pievērsti komunistiskās valsts politiskās elites dzīvei.

Pirmo reizi publiski Jočena bija ieraugāma tēva, diktatora Kima Čenira bērēs 2011.gadā. Viņa arī tiek uzskatīta par vienu no galvenajām Kima Čenuna uzticības personām pēdējos gados, kad Ziemeļkorejas diktators pavēlējis nogalināt savu ietekmīgo tēvoci, kā arī  noindēt jau iepriekš  nežēlastībā kritušo pusbrāli.

 

KONTEKSTS:

Aizvadītais gads Korejas pussalā bijis diezgan saspringts: Ziemeļkoreja spērusi platus soļus savu kodolspēju stiprināšanā, tostarp izmēģinot starpkontinentālas ballistiskās raķetes un īstenojot vēl vienu kodolizmēģinājumu, līdz šim spēcīgāko.

ANO Drošības padome apstiprināja trīs jaunu sankciju kārtas, galvenokārt pēc ASV aicinājumiem. Tomēr nedēļās pirms olimpiskajām spēlēm spriedze liekas mazinājusies, taču nav skaidrs, vai tas būs pamats turpmākam sarunu progresam arī pēc olimpiādes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti