Panorāma

LTV un LR raidījumi – arī komercmedijos

Panorāma

Panorāma

Latvijas valstspiederīgie atgriežas

Vēstniecība Indijā palīdz mūsu iedzīvotājiem atgriezties Latvijā

Latvijas valstspiederīgie turpina atgriezties mājās no visdažādākajiem pasaules reģioniem. Tiem, kuri aizbraukuši tālāk, piemēram, uz Āziju, ceļš mājās ir garš un bieži sarežģīts. Daļai Latvijas valstspiederīgo atgriezties mājās palīdz arī Latvijas vēstnieks Indijā Artis Bērtulis.

Pēc iedzīvotāju skaita Indija ir otrā apdzīvotākā valsts pasaulē aiz Ķīnas. Tur dzīvo 1,3 miljardi cilvēku. Viņu vidū arī ne viens vien Latvijas valsts piederīgais. Indijas galvaspilsētā Deli atrodas Latvijas vēstniecība ar septiņu diplomātu komandu.

Kā stāsta Latvijas vēstnieks Indijā Artis Bērtulis, šobrīd visi strādā pastiprinātā režīmā – palīdz no Āzijas reģiona repatriēt valsts piederīgos un koordinē darbu ar valsts pārstāvniecībām citos pasaules reģionos. “Latvijas impērijā saule nenoriet. Mēs strādājam no austrumiem, no dienvidaustrumu Āzijas līdz Ņujorkai, tā nu tas ir šobrīd,” saka vēstnieks.

Kopš vīrusa uzliesmojuma darbs noritējis divās fāzēs. Pirmajā, kad Indijas robežas vēl bija atvērtas un komercreisi nebija atcelti, vēstniecība palīdzēja pilsoņiem nokārtot vīzas, atrast labākos avioreisus, lai nokļūtu mājās. Tagad darbs iekļauj repatriāciju kārtošanu un tiešu komunikāciju ar tiem, kuri vēlas nokļūt mājās.

"Lēmumi ir ļoti strauji, ļoti spēcīgi. Ierobežojumi ir milzīgi. Visas lielākās avīzes pirmajā dienā nopublicēja milzīgu sarakstu ar to, ko drīkst un ko nedrīkst," saka Bērtulis.

Ārkārtas situācijas laikā vēstniecība cieši sadarbojas ar Eiropas Savienības un Ziemeļvalstu delegācijām. “Problēmas ir vienas, jo Indija ir milzīga valsts. Tādi populāri kūrorti kā Goa ir 2000 kilometru attālumā, kas vairs nav absolūti braucams gabals. Iekšējie lidojumi kopš otrdienas ir pilnībā slēgti, līdz ar to mēs meklējam veidus, kā palīdzēt mūsu valsts piederīgajiem nokļūt mājās. Ir prieks, jo aizvadīto dienu laikā mums ir izdevušies repatriācijas reisi uz Vāciju ar vairākiem cilvēkiem, un viena lielāka grupa sāka savu ceļu caur Ukrainu, un arī jau, ceru, ir šķērsojusi Latvijas robežu,” stāsta Latvijas vēstnieks.

Ņemot vērā, ka situācija ir neordināra visiem, arī diplomātiem bieži jāveic vēl nepieredzēti uzdevumi, lai savu valstu iedzīvotājus nogādātu dzimtenē.

“Mums bija situācija, ka uzzinājām, ka divi valstspiederīgie dabūjuši biļetes uz Vācijas priekšpēdējo repatriācijas reisu, bet viņi atradās 200 kilometru attālumā, kas Indijas ceļu situācijā ir apmēram astoņas stundas vienā virzienā. Tad mēs sakopojām vēstniecības nelielos resursus un tos cilvēkus dabūjām no tās vietas, kur viņi bija, līdz Deli, apēdām sviestmaizes vēstniecībā un vakarā aizvedām uz lidostu,” stāsta Bērtulis.

Vēstnieks gan norāda, ka ne vienmēr iespējams sniegt tik ekskluzīvu palīdzību. Indijā pārvietošanās ierobežojumi dažādos štatos atšķiras. Dažviet tie ir ļoti stingri, kas apgrūtina arī diplomātu darbu ar valstspiederīgajiem.

“Vietējais transports ir slēgts, viesnīcas ir slēgtas, cilvēkiem tiek atceltas viņu agrākās rezervācijas. Arī viņu reisi, kurus viņi bija plānojuši izmantot, tie visi, protams, ir atcelti. Tūristi tiek izlikti no naktsmājām. Maldivu salās, piemēram, ir pateikts stingrs ierobežojums – visiem ārzemniekiem ir jādodas prom,” stāsta Bērtulis.

Valsts nodrošina visas pamatfunkcijas. Tiesībsargājošās iestādes, tai skaitā arī cietumi, visas pamatlietas – elektrība, ūdens – tas viss tiek piegādāts. Kārtība tiek nodrošināta. Vienlaikus veikali ir vaļā tikai primārās nepieciešamības precēm – pārtikas veikali un aptiekas.

“Tā situācijas ir ļoti atšķirīgas. Mums ir cilvēki, kuri ir Nepālā, kuri pirms trīs nedēļām uzkāpa kalnos. Pieņemu, ka kalnos viņiem nav pieejami sociālie tīkli. Viņi nokāps lejā pilnīgi citā pasaulē,” saka Bērtulis.

Lai arī daudziem jau izdevies atgriezties Latvijā, vēstnieks atzīst, ka vairāki desmiti vēl joprojām gaida un pašlaik cenšas izdzīvot dažādos Āzijas nostūros. Apstākļi ir dažādi – daži jau laikus lēma, ka vīrusa uzliesmojumu pārdzīvos ārpus Latvijas, bet citiem ikdiena ir pilna ar izaicinājumiem.

“Mēs ik pa laikam atrodam jaunus latviešus.

Nekad nenojautām, cik daudz mūsu valsts piederīgo šeit ir dažādos Indijas nostūros.

Cilvēki sajutuši tomēr šīs problēmas, kuras iezogas praktiskajā ikdienā, arvien vairāk meklē kontaktus ar vēstniecību. Mēs viņus aicinām pārliecināties, ka viņiem uz tuvākajām dienām ir naktsmājas, lai viņi komunicē ar Ārlietu ministriju. Vēl joprojām, līdz 30. datumam, ir repatriācijas reisi no Eiropas, pēc tam skatīsimies individuālā kārtā, ko un kā mēs varam palīdzēt,” norāda vēstnieks.

Bērtulis atgādina – tiem, kuri vēl joprojām atrodas Indijā vai citviet Āzijā, par to jāziņo Ārlietu ministrijai. Ziņas par atrašanās vietu var nodot, arī izmantojot Latvijas pārstāvniecību sociālos tīklus.

“Ja ir nolēmuši palikt šeit un pārlaist šos skarbos laikus skaistajā Indijā, reģistrējieties un aizsūtiet uz Ārlietu ministrijas piedāvāto adresi [email protected], kas ir tiem, kuri nolēmuši palikt šeit pāris mēnešus, kamēr situācija normalizēsies, lai mēs saprotam, kur jūs esat, lai esam pārliecināti, ka jūs esat drošībā," mudina vēstnieks.

Bērtulis norāda, ka ārkārtas situācija diplomātus satuvinājusi – cits citu pieskata, palīdz un atbalsta viens otru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti