ĪSUMĀ:
- Venecuēla saskaņā ar oficiālajiem datiem ar Covid-19 slimo maz.
- Valstī ar 29 miljoniem iedzīvotāju saslimuši 1819, miruši - 18.
- Venecuēlā martā ieviesti pārvietošanās un pulcēšanās ierobežojumi.
- Miljoniem venecuēliešu regulāri pārkāpj ierobežojumus, jo viņiem ir jāstrādā.
- Zinātnieki un opozīcija: valdības dati par Covid-19 nav ticami.
- NVO: Venecuēlas veselības aprūpes sistēma nav gatava cīņai ar Covid-19.
- Prezidents Maduro ar opozīcijas līderi Gvaido vienojās par kopīgu cīņu ar Covid-19.
- Valdība un opozīcija novirzīs naudu testēšanai, aizsarglīdzekļiem, informēšanai.
- Tikmēr Venecuēlas valdība būtiski paaugstināja degvielas cenas.
- Degvielas trūkst, plaukst “melnais tirgus”.
Dienvidamerika kļuvusi par Covid-19 globālās pandēmijas epicentru. Tas lielā mērā ir saistīts ar augstajiem inficēšanās un mirstības rādītājiem reģiona lielākajā valstī Brazīlijā, kur saslimušo skaits pārsniedz pusmiljonu. Šajā rādītājā Brazīlija atpaliek tikai no ASV.
Arī vīrusa izraisīto nāves gadījumu skaits Venecuēlā ir neliels – 18.
Venecuēlas sociālistu prezidents Nikolass Maduro martā izsludināja nacionāla mēroga pārvietošanās un pulcēšanās ierobežojumus, lai nepieļautu vīrusa izplatīšanos.
Iedzīvotājiem ir atļauts pamest mājokli tikai, lai apmeklētu ārstu un dotos uz pārtikas veikalu. Tomēr miljoniem venecuēliešu regulāri pārkāpj ierobežojumus, jo viņiem ir jāstrādā.
Zinātnieki un opozīcijas līderis Huans Gvaido uzskata, ka valdības sniegtie dati par Covid-19 inficētajiem un nonāvētajiem nav ticami.
Arī cilvēktiesību organizācija “Human Rights Watch” apsūdzējusi Venecuēlas valdību patiesās ainas slēpšanā. Organizācijas veiktā pētījumā noskaidrojies, ka daudzus apstiprinātus Covid-19 inficēšanās gadījumus nereģistrē. “Human Rights Watch” arī norāda, ka Venecuēlas uz sabrukuma robežas esošā veselības aprūpes sistēma nav gatava cīņai ar koronavīrusu.
60% valsts slimnīcu trūkstot gumijas cimdu un sejas aizsargmasku, 76% slimnīcu nepietiek ziepju, bet 90% slimnīcu nav pieejami dezinfekcijas līdzekļi.
Lai gan prezidents Maduro un opozīcijas līderis Gvaido viens otru apsūdz varas sagrābšanā, valdība un opozīcija šonedēļ vienojās par kopīgu cīņu pret Covid-19. Par to paziņoja informācijas ministrs Horhe Rodrigess.
“Covid-19 nešķiro pēc dzimuma, seksuālās orientācijas vai partejiskās piederības. Tāpēc šī vienošanās ir laba ziņa, labs sākums, lai mēs varētu padziļināt mūsu kopīgo darbu Covid-19 apkarošanā,” uzrunā nacionālajā televīzijā sacīja Rodrigess.
Vienošanās paredz, ka Maduro valdība un Gvaido vadītā opozīcija novirzīs līdzekļus, lai uzlabotu Covid-19 testēšanu, apgādātu veselības aprūpes sistēmā strādājošos ar individuālās aizsardzības līdzekļiem un uzsāktu plašu sabiedrības informēšanas kampaņu, vēsta ziņu aģentūra AFP.
Nabadzībā slīgstošos venecuēliešus šonedēļ nesagatavotus pārsteidza valdības lēmums būtiski palielināt degvielas cenas, tādējādi izbeidzot desmitgadēm ilgo zemo cenu ēru.
Valdība vairs nevar atļauties subsidēt degvielu, kuras hronisku trūkumu Venecuēla izjūt vairākus gadus. Nu ar naftu bagātā valsts ir spiesta importēt degvielu no Irānas.
Kāds galvaspilsētas Karakasas iedzīvotājs sacīja, ka cilvēki ir spiesti stundām stāvēt rindā, lai savos spēkratos iepildītu dažus desmitus litru degvielas.
“Mēs esam ar naftu bagāta valsts, tāpēc kaut kam tādam nevajadzētu notikt. Nav būtiski, ka naftas pārstrāde ir apstājusies vai pasauli ir pārņēmusi pandēmija. Valstij ar milzīgām naftas rezervēm tas nebūtu jāpiedzīvo,” vīrietis sacīja britu raidsabiedrībai BBC.
Daudzi venecuēlieši ir spiesti vērsties pie spekulantiem, kuri litru degvielas pārdod par diviem ASV dolāriem. Tas ir gandrīz tikpat, cik minimālā mēnešalga Venecuēlā.
KONTEKSTS:
Jaunais "Covid-19" koronavīruss sāka izplatīties 2019. gada nogalē Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni.
Pasaulē ar jauno vīrusu inficējušies vairāk nekā 6,4 miljoni cilvēku, bet vairāk nekā 380 000 miruši.