Pusdiena

Doktorantūras programmu skaits ik gadu aug, lai gan studentu kļūst mazāk

Pusdiena

Pusdiena 06.01.2017

Venecuēlas prezidents Maduro nomaina 15 ministrus un ieceļ jaunu viceprezidentu

Venecuēlas prezidents Maduro nomaina 15 ministrus un ieceļ jaunu viceprezidentu

Venecuēlas prezidents Nikolass Maduro ir iecēlis jaunu viceprezidentu, kurš prezidenta priekšlaicīgu pilnvaru izbeigšanas gadījumā pārņemtu valsts vadību. Tāpat veiktas pārmaiņas Ministru kabinetā, jaunos amatos ieceļot 15 ministrus. Šādas pārmaiņas notiek laikā, kad Venecuēlas opozīcija joprojām mēģina panākt valsts prezidenta atstādināšanu no amata. 

Kopš Venecuēlas parlamenta vēlēšanām 2015. gada nogalē, kurās pārliecinošu uzvaru izcīnīja opozīcijas spēki, valsts prezidenta Nikolasa Maduro popularitātes reitings ir dramatiski samazinājies, tagad nepārsniedzot pat 20% atzīmi.

Valsts vadītājs tiek vainots valsts straujajā ekonomiskajā lejupslīdē, pārtikas produktu trūkumā, pasaulē augstākajā inflācijā, kā arī noziedzības līmeņa pieaugumā, kas novedis pie dažādu drošības pasākumu, tostarp komandantstundas noteikšanas.

Opozīcijas politiķi neatlaidīgi meklē veidus, kā panākt Valsts prezidenta atstādināšanu no amata – lai arī šajā sarežģītajā procesā ir izdevies spert vairākus nozīmīgus soļus, valsts vadība šīm aktivitātēm nepārtraukti liek šķēršļus.

Šajās dienās Venecuēlas prezidents ir veicis pārmaiņas valsts vadībā, tādējādi cenšoties nodrošināties, ka pēc viņa iespējamās aiziešanas no varas tā saglabātos lojālu cilvēku rokās.

Maduro valsts viceprezidenta amatā apstiprinājis bijušo iekšlietu ministru un Araguas štata gubernatoru Tareku El Aissami. Tieši viņš prezidenta priekšlaicīgu pilnvaru izbeigšanas gadījumā kļūtu par Venecuēlas pagaidu vadītāju līdz jaunu vēlēšanu sarīkošanai.

42 gadus vecais El Aissami tiek uzskatīts par ilgus gadus Venecuēlā valdošās Sociālistu partijas uzlecošo zvaigzni, izpelnoties atzinīgus vārdus par viņa darbu iekšlietu ministra postenī.

Tagad Nikolass Maduro norādījis, ka arī viceprezidenta amatā El Aissami būs jāpievēršas tieši drošības jautājumiem. Vardarbība un noziedzība valstī ir palielinājusies tieši sociālās neapmierinātības dēļ. Tāpēc prezidents paudis cerību, ka jaunajam viceprezidentam izdosies cīnīties pret noziedzniekiem, iztīrīt gan federālo, gan vietējo policiju, kā arī cīnīties pret teroristiem galēji labējos spēkos.

Taču Valsts prezidenta kritiķi norāda, ka jaunā viceprezidenta apstiprināšana ir salīdzināma ar lapsas ielaišanu vistu kūtī, jo El Aissami tiek apsūdzēts par saistību ar narkotiku tirdzniecību.

Viņš ir viena no dažām Venecuēlas amatpersonām, kura saistība ar narkotiku tirdzniecību tiek izmeklēta arī Amerikas Savienotajās Valstīs. Pats El Aissami ir paziņojis, ka visi viņa nomelnotāji ir nodevēji, kuri tikai vēlas nodarīt kaitējumu valstij.

Paralēli El Aissami apstiprināšanai Nikolass Maduro veicis arī nopietnas pārmaiņas Ministru kabinetā, nomainot 15 ministrus.

Lai cīnītos ar valsts bēdīgo ekonomisko stāvokli, finanšu ministra un ekonomikas viceprezidenta amatā apstiprināts ekonomists Ramons Lobo, kuru prezidents raksturojis kā budžeta lietu ekspertu.

Savukārt ietekmīgā naftas ministra amatā apstiprināts Nelsons Martinezs, kurš darbosies arī kā Venecuēlas pārstāvis naftas eksportētājvalstu organizācijā OPEC. Tieši naftas cenu kritums tiek minēts kā viens no galvenajiem iemesliem Venecuēlas ekonomiskajām grūtībām, tāpēc Karakasa jau vairākus gadus ir bijusi viena no aktīvākajām naftas ieguves apjomu samazināšanas aizstāvēm.

Eksperti gan norāda, ka pagaidām nav nekādu pazīmju par to, ka Venecuēlas sociālistiskā ekonomika drīzumā varētu atkopties. Dati par pagājušo gadu vēl nav publiskoti, taču 2015. gadā valsts iekšzemes kopprodukts piedzīvoja 5,7% kritumu, savukārt inflācija sasniedza 181%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti