Venecuēlas opozīcijas līderim aizliedz ieņemt amatus valsts pārvaldē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Venecuēlas opozīcijas līderim Huanam Gvaido Valsts kontrole aizliegusi ieņemt amatus valsts pārvaldē. Šis solis tiek uzskatīts kā pašreizējā valsts prezidenta Nikolasa Maduro mēģinājums mazināt Gvaido ietekmi. Cīņa par varu Venecuēlā saasinājās pēc tam, kad opozīcijas līderis sevi pasludināja par prezidenta pienākumu izpildītāju. Gvaido varu atzinušas vairāk nekā 60 pasaules valstis, tostarp ASV un vairākas no Eiropas.

Venecuēlas opozīcijas līderim aizliedz ieņemt amatus valsts pārvaldē
00:00 / 02:37
Lejuplādēt

Venecuēlas Valsts kontroles galvenais revidents Elviss Amoroso vakar vēlu vakarā paziņoja, ka opozīcijas līderim un Nacionālās sapulces spīkerim Huanam Gvaido tiks piemērots maksimālais aizlieguma termiņš ieņemt jebkādu amatu valsts publiskajā sektorā turpmākos 15 gadus. Karakasa paskaidrojusi, ka šis aizliegums stātos spēka un attiektos tikai tādā gadījumā, ja Gvaido pēc savu pilnvaru termiņa gribētu atkārtoti piedalīties vēlēšanās.

Reaģējot uz Valsts kontroles paziņojumu, Gvaido uzsvēra, ka lēmums nav bijis pamatots. Viņš piebilda, ka Amoroso nav galvenais revidents un ka tikai kongress ir tiesīgs piešķirt šādas pilnvaras. Pašreizējā Venecuēlas prezidenta Nikola Maduro režīma paziņojums izsauca arī plašu ASV neapmierinātību. Valsts departamenta pārstāvis Roberts Paladino šo rīcību nodēvēja par „absurdu”.

Turklāt vēl pagājušajā nedēļā Gvaido personāla vadītājs Roberto Marrero tika apsūdzēts par „darbībām, kuras uzskatāmas par sabotāžu”. Šīs darbības esot īstenotas pret valsts amatpersonām pēc tam, kad Marrero ticis aizturēts. Vēlāk Venecuēlas Iekšlietu ministrijas paziņojumā arī norādīts, ka Marrero mājās reida laikā izlūkošanas dienesti atraduši „ieročus un ārvalstu valūtu”. Uz ko Gvaido oponēja, ka drošības dienestu rīcība bijusi pretlikumīga, neievērojot konstitūciju. Opozīcijas līderis arī uzskata, ka priekšmeti bijuši tur iepriekš nolikti, lai iegāztu viņa personāla vadītāju.

Šajā cīņā par varu Venecuēlas opozīcijas līderi atbalsta ASV, bet pašreizējo prezidentu Maduro Krievija. Situācija saasinājuši arī Krievijas karavīri Venecuēlā. Viņi tur atrodas uz līguma pamata, īstenojot militāro un tehnisko sadarbību. Par to paziņojis Venecuēlas militārais atašejs Maskavā.

Šo soli nosodījis ASV prezidents Donalds Tramps, uzskatot, ka tas apdraudot drošību valstī un Baltais nams izskata visas iespējas reaģēt. Šos pārmetumus savukārt noraidījusi Krievijas Ārlietu ministrija. Tās paziņojumā uzsvērts, ka „atšķirībā no pilsoņiem Vašingtonā Krievija nevienam nedraud”. Kopš pagājušās nedēļās Venecuēlā uzturas ap 100 Krievijas karavīru, kuri ieradās ar divām Krievijas gaisa spēku lidmašīnām.

Tikmēr Apvienoto Nāciju Organizācija vērsusi uzmanību uz situāciju valstī. Aptuveni vienai ceturtdaļai, tas ir ap 7 miljoniem, Venecuēlas iedzīvotāju ir vajadzīga humānā palīdzība. ANO ziņojums atklāj, ka ekonomikas un politiskas nestabilitātes dēļ cilvēkiem nākas saskarties ar problēmām, tostarp aizsardzības, veselības aprūpes, medikamentu un daudzās citās pietiekami svarīgās dzīves jomās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti