Venecuēlas gaisa spēku ģenerālis atsakās no lojalitātes Maduro

Sestdien Venecuēlā desmitiem tūkstošu cilvēku piedalījās divās konkurējošās demonstrācijās – vienā izsakot atbalstu līdzšinējam sociālistu prezidentam Nikolasam Maduro, otrā - opozīcijas līderim Huanam Gvaido, kurš pagājušajā nedēļā sevi pasludināja par prezidenta pienākumu izpildītāju. Ne viens, ne otrs piekāpties negrasās.

Venecuēlas gaisa spēku ģenerālis atsakās no lojalitātes Maduro
00:00 / 02:36
Lejuplādēt

Gvaido solīja, ka opozīcijas protesti ielās turpināsies, bet Maduro paziņoja, ka ir vienīgais Venecuēlas prezidents. Šodien pienāk termiņš, līdz kuram vairākas Eiropas Savienības valstis pieprasīja Maduro izsludināt jaunas prezidenta vēlēšanās, pretējā gadījumā solot atzīt Gvaido par valsts pagaidu prezidentu.

Tūkstošiem opozīcijas līdera Huana Gvaido atbalstītāju sestdien pulcējās pie Eiropas Savienības pārstāvniecības biroja Karakasas austrumos. Uzrunājot atbalstītājus, 35 gadus vecais opozīcijas kontrolētās Nacionālās asamblejas priekšsēdētājs paziņoja, ka februārim jābūt „izšķirošam” mēnesim. Gvaido solīja, ka demonstrācijas turpināsies, līdz Venecuēlā būs „brīvība, pagaidu valdība un jaunas vēlēšanas”. Viņš arī paziņoja par nākamajiem protestiem.

„Mums jau ir noteikts datums – 12.februāris. Un svētdien mēs paziņosim, kad visā Venecuēlā varēs tikt piegādāta humānā palīdzība,” teicis Gvaido.

Gvaido pieprasījis, lai Maduro atbalstošie bruņotie spēki atļauj krīzā slīgstošajā valstī ievest humāno palīdzību. Tomēr Maduro to līdz šim nav ļāvis, paužot pārliecību, ka tas novedīs pie Savienoto Valstu militārās intervences. Gvaido sestdien paziņoja, ka kaimiņvalstīs Kolumbijā un Brazīlijā tiks veidoti medikamentu un pārtikas savākšanas centri. ASV savukārt paziņoja, ka pēc Gvaido lūguma ir gatavas uz Venecuēlu piegādāt humāno palīdzību.

Gvaido paziņojis, ka pērn maijā notikušās vēlēšanas, kurās uzvarēja līdzšinējais prezidents Maduro, bija nelikumīgas un krāpnieciskas, un pieprasa jaunas prezidenta vēlēšanas. ASV un vairākas Latīņamerikas valstis atzinušas Gvaido, bet tādas valstis kā Krievija un Ķīna atbalsta Maduro.

Tikmēr sestdien dažu kilometru attālumā no opozīcijas demonstrācijas Karakasas centrā pulcējās arī tūkstošiem Maduro atbalstītāju. Līksmā atmosfērā viņi atzīmēja 20 gadus, kopš pie varas nāca bijušais Venecuēlas prezidents Ugo Čavess – Maduro priekštecis un mentors.

Maduro noraidīja Eiropas Savienības valstu prasības izsludināt jaunas prezidenta vēlēšanas kā „nekaunību”. Tā vietā viņš piedāvāja sarīkot opozīcijas kontrolētās Nacionālās asamblejas vēlēšanas. Saskaņā ar Apvienoto Nāciju datiem pagājušajā nedēļā sadursmēs Venecuēlā bojā gāja aptuveni 40 cilvēku.

Kaut sestdien augstu stāvošs gaisa spēku ģenerālis paziņoja par attiekšanos no lojalitātes Maduro, kopumā armija viņu joprojām atbalsta, kas ļauj Maduro noturēties pie varas.

Ar naftas resursiem bagātā Venecuēla jau vairākus gadus slīgst smagā ekonomiskā krīzē. Maduro par krīzi vaino ārvalstu sazvērestību un opozīciju, bet tā – Maduro vadītās sociālistu valdības nemākulīgo ekonomisko politiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti