Venecuēlā protestos aizturēti jau 3000 opozīcijas aktīvisti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Venecuēlas policija jau aizturējusi vairāk nekā 3 000 aktīvistus, kuri protestē pret kreisi noskaņoto prezidentu Nikolasu Maduro un viņa valdību. Neraugoties uz represijām, demonstrācijas turpinās.

Jau divus mēnešus Karakasā un citās Venecuēlas pilsētās turpinās masveida protesti pret valsts prezidentu Nikolasu Maduro. Pirmdien, 29.maijā, ielās jau atkal bija iznākuši tūkstošiem opozīcijas atbalstītāju. Kārtības sargi pret viņiem izmantoja asaru gāzi. Tika ievainots arī opozīcijas līderis Enriko Kapriljess, kurš apgalvo, ka viņu ir piekāvuši Nacionālās gvardes kareivji.

Kopumā divu mēnešu laikā ir gājuši bojā aptuveni 60 cilvēki un aizturēti gandrīz 3000.

1351 aizturētā persona vēl joprojām atrodas apcietinājumā, un 197 no viņiem ir ieslodzīti cietumā pēc notiesāšanas kara tiesās. Tā žurnālistiem norādīja nevalstiskā organizācija "Kriminālforums", kas sniedz juridisko palīdzību cietumā nonākušajiem.

Protestētāju galvenā prasība ir sarīkot prezidenta ārkārtas vēlēšanas, lai gāztu no amata Maduro. Viesojoties Briselē, to skaidri uzsvēra Venecuēlas Nacionālās asamblejas priekšsēdētājs Hulio Borgess: “Ko vēlas venecuēlieši? Viņi gluži vienkārši vēlas, lai tiktu sarīkotas brīvas vēlēšanas. Šādas tiesības ir atrunātas konstitūcijā, kas nosaka, ka Venecuēlas iedzīvotājiem ir tiesības noteikt savu nākotni. Tomēr pretēji šim acīmredzamajam faktam, ko atzīst visa pasaule un arī Eiropas Parlaments, Nikolass Maduro ir nolēmis savākt spēkus, lai veiktu valsts apvērsumu.”

Prezidenta opozīcija jau pusotru gadu kontrolē vairākumu parlamentā. Tomēr Konstitucionālā tiesa ir atcēlusi lielāko daļu no deputātu lēmumiem. Turklāt nesen tiesa būtībā pārņēma parlamenta funkcijas.

Tādēļ Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Antonio Tajāni pēc tikšanās ar savu Venecuēlas kolēģi pieļāva, ka Eiropas Savienība varētu sekot ASV piemēram un ieviest sankcijas pret šīs tiesas tiesnešiem un citām amatpersonām. “Es gribu skaidri pateikt, ka tas nav mēģinājums iejaukties. Mēs vienkārši ieklausāmies venecuēliešu saucienos pēc palīdzības. Viņi aicina pasauli nākt talkā. Kopš opozīcija uzvarēja parlamenta vēlēšanās 2015.gada decembrī, Nacionālā asambleja, valsts likumdevējs, nav varējusi pildīt savus pienākumus. Tas nav normāli,” sacīja Tajāni.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Turpretī Venecuēlas prezidents opozīcijas prasības dēvē par “nacistu apvērsumu”. Maduro ir nācis klajā ar ideju izveidot Pārstāvju asambleju, kuras uzdevums būs uzrakstīt jaunu konstitūciju. Daļu no tās locekļiem ievēlēs vēlētāji. Pārējos – darba kolektīvi un citas grupas. Tādēļ opozicionāri baidās, ka šī asambleja būtībā sastāvēs no Maduro sabiedrotajiem, kuri uzrakstīs prezidentam izdevīgo konstitūcijas versiju. Eiropas Parlamenta galva nosauca par pretlikumīgu šādas asamblejas izveides ideju.

Situāciju saasina arī tas, ka Venecuēlā joprojām akūti trūkst gan pārtikas produktu, gan medikamentu, gan arī citu ikdienā nepieciešamo preču. Lielā mērā valsts ekonomiskā krīze ir saistīta ar naftas cenu kritumu.

Jau ziņots, ka protesti Venecuēlas ielās notiek apmēram divus mēnešus. Opozīcija vaino Maduro pārtikas, medikamentu un citu pirmās nepieciešamības preču deficītā un pieprasa jaunas prezidenta vēlēšanas.

Maduro, kuru atbalsta armija, atkāpties atsakās un apsūdz centriski labējo pozīciju par centieniem sarīkot valsts apvērsumu ar ASV atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti