Veneceuēlā gaidāmas Maduro un Gvaido atbalstītāju demonstrācijas

Desmitiem tūkstoši protestētāju šodien gaidāmi Venecuēlas galvaspilsētas Karakasas ielās, lai pieprasītu jaunas prezidenta vēlēšanas un līdzšinējā valsts līdera Nikolasa Maduro atkāpšanos. Uz sestdienas protestiem Venecuēlas opozīcijas līderis Huans Gvaido, kurš pagājušajā nedēļā sevi pasludināja par prezidenta pienākumu izpildītāju. Viņš cenšas paplašināt starptautisko atbalstu.

Venecuēlā gaidāmi jaunas protesta akcijas
00:00 / 01:15
Lejuplādēt

Šajā nedēļas nogalē pienāk vairāku Eiropas Savienības valstu Maduro izvirzītā ultimāta termiņš. Venecuēlā gaidāma saspringta diena, jo paredzētas arī Maduro valdības atbalstītāju demonstrācijas.

35 gadus vecais Venecuēlas opozīcijas līderis Huans Gvaido paziņojis, ka pērn maijā notikušās vēlēšanas, kurās uzvarēja līdzšinējais prezidents Nikolass Maudro, bija nelikumīgas, jo spēcīgākajiem konkurentiem liedza kandidēt. Opozīcija Maduro apsūdz par autoritāru režīmu, un pieprasa jaunas vēlēšanās. Gvaido par Venecuēlas pagaidu prezidentu pagājušajā nedēļā nekavējoties atzina ASV un ducis Latīņamerikas valstu.

Opozīcijas līdera sestdien sasauktās demonstrācijas paredzētas, lai turpinātu uzturēt spiedienu, kā arī aicinātu starptautisko sabiedrību atzīt Gvaido. Eiropas Parlaments ceturtdien spēra simbolisku soli un Gvaido atzina, kā arī aicināja Eiropas Savienības dalībvalstis sekot piemēram.

Tādas bloka valstis kā Spānija, Francija, Vācija un Lielbritānija pavēstījušas – ja Maduro līdz svētdienai nepaziņos par jaunu prezidenta vēlēšanu rīkošanu, tās atzīs Gvaido par valsts pagaidu prezidentu. Opozīcijas sestdienas demonstrācijas sāksies pie Eiropas Savienības pārstāvniecību birojiem Karaksas austrumos. Gvaido paziņoja, ka tās būs lielākās demonstrācijas „Venecuēlas vēsturē.

„Mums nav par ko baidīties. Mēs darām pareizu lietu. Mēs turpināsim. Un mēs to turpināsim sestdien izejot ielās, lai atbalstītu ultimātu, ko Eiropas Savienība izvirzīja Nikolasam Maduro,” teicis Gvaido.

Vienlaikus sestdien Karakasā gaidāma arī Maduro sociālistu valdības atbalstītāju demonstrāciju. Sociālistu partija sestdien atzīmē 20 gadus kopš pie varas nāca bijušais Venecuēlas prezidents Ugo Čavess. Viņš pirms dažiem gadiem nomira no vēža, bet pirms nāves par savu pēcteci izvēlējās tieši Maduro. Tādēļ Venecuēlā šodien gaidāma saspringta diena. Saskaņā ar Apvienoto Nāciju datiem, pagājušajā nedēļā sadursmēs bojā gāja aptuveni 40it cilvēku.

Tikmēr armija joprojām atbalsta Maduro valdību, kas ļauj viņam noturēties pie varas. Ar naftas resursiem bagāta Venecuēla jau vairākus gadus slīkst smagā ekonomiskā krīzē. Maduro joprojām atbalsta tādas valstis kā Krievija un Ķīna. Viņš pats par krīzi vaino ārvalstu sazvērestību un opozīciju. Iepriekš Maduro noraidīja aicinājumus uz sarunām, tomēr šonedēļ sacīja, ka esot atvērts dialogam ar opozīciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti