Vēlēšanās Ziemeļmaķedonijā galvenā cīņa starp sociāldemokrātiem un nacionāļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ziemeļmaķedonijā trešdien, 15. jūlijā, notiek parlamenta pirmstermiņa vēlēšanas, kas ir pirmās vēlēšanas, kuras notiek kopš valsts nosaukuma maiņas. Vēlēšanu procesu apgrūtinājusi koronavīrusa pandēmija. Galvenā cīņa vēlēšanās norisināsies starp sociāldemokrātiem un nacionāļiem. Aptaujas nevienai no abām lielākajām partijām nesola absolūto vairākumu, tādēļ tiek sagaidītas sarežģītas koalīcijas sarunas.

ĪSUMĀ:

  • Trešdien Ziemeļmaķedonijā notiek parlamenta pirmstermiņa vēlēšanas.
  • Galvenā cīņa vēlēšanās norisināsies starp diviem politiskajiem spēkiem – bijušā premjerministra Zorana Zaeva vadītajiem sociāldemokrātiem un līdz šim opozīcijā bijušo nacionālistisko "Iekšējo Maķedonijas revolucionāro organizāciju - Demokrātisko partiju par Maķedonijas nacionālo vienotību".
  • Aptaujas nevienai no abām lielākajām partijām nesola absolūto vairākumu.
  • Šobrīd Ziemeļmaķedoniju vada pagaidu valdība, kurai pilnvaras vajadzēja nolikt pēc aprīlī paredzētajām vēlēšanām, tomēr pandēmijas dēļ balsojumu nācās atlikt.

Ziemeļmaķedonijā notiek parlamenta pirmstermiņa vēlēšanas
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Galvenā cīņa pirmajās Ziemeļmaķedonijas parlamenta pirmstermiņa vēlēšanās norisināsies starp diviem politiskajiem spēkiem.

Viens no tiem ir bijušā premjerministra Zorana Zaeva vadītie sociāldemokrāti. Tieši viņi pieņēma vēsturisko lēmumu par valsts nosaukuma maiņu, kas ļāva izbeigt desmitgadēm ilguši konfliktu ar Grieķiju, deva iespēju pievienoties NATO un pavēra durvis uz iestāšanās sarunām ar Eiropas Savienību.

Zaevs uzrunājis vēlētājus, uzsverot savus nopelnus valsts tuvināšanā Rietumiem. Daudzi vēlētāji gan ir neapmierināti ar sociāldemokrātiem, jo tie, viņuprāt, nav pildījuši dažus no saviem svarīgākajiem solījumiem, tostarp nav reformējuši tiesu sistēmu.

Valsts nosaukuma maiņai iebilda un to joprojām asi nosoda valdības oponenti, kas to uzskata par atteikšanos no nacionālās identitātes, lai izpatiktu Grieķijai. Viens no oponentiem ir partija “Iekšējā Maķedonijas revolucionārā organizācija – Demokrātiskā partija par Maķedonijas nacionālo vienotību”.

Šis līdz šim opozīcijā bijušais nacionālistiskais politiskais spēks būs galvenais konkurents bijušā premjera partijai. Nacionālisti apsūdz viņu "valsts nodevībā", pārmetot gan vienošanos ar Grieķiju, gan līgumu ar Bulgāriju.

Izskan brīdinājumi, ka nacionālistu atgriešanās pie varas varētu apdraudēt gan attiecības ar kaimiņvalstīm, gan izredzes pievienoties Eiropas Savienībai, ar kuru iestāšanās sarunas paredzēts uzsākt martā.

Aptaujas nevienai no abām lielākajām partijām nesola absolūto vairākumu, un pēc vēlēšanu rezultātu izsludināšanas ceturtdien, domājams, sagaidāmas sarežģītas koalīcijas sarunas.

Demokrātiskā integrācijas savienība, kas pārstāv etniskos albāņus un kurai bieži bijusi izšķirošā balss valdības veidošanā, tagad apmaiņā pret savu atbalstu pieprasa jau premjera krēslu, kam gan sociāldemokrāti, gan nacionāļi iebilduši.

Taču nav skaidrs, vai kādai no abām lielākajām partijām būs pietiekami daudz balsu, lai nodrošinātu vairākumu bez Demokrātiskās integrācijas savienības.

Šobrīd valsti vada pagaidu valdība, kurai pilnvaras vajadzēja nolikt pēc aprīlī paredzētajām vēlēšanām, tomēr pandēmijas dēļ balsojumu nācās atlikt. Taču atliktās vēlēšanas, šķiet,  sakritušas ar tā dēvēto otro Covid-19 vilni, un tas varētu negatīvi ietekmēt vēlētāju aktivitāti.

Vēlēšanu iecirkņos jāievēro piesardzība. Vēlētāji aicināti uz balsošanu ierasties sejas aizsargmaskās, un vēlēšanu iecirkņi būs atvērti ilgāk nekā ierasts, lai dotu iespēju labāk nodrošināt sociālo distancēšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti