Panorāma

VDD: Krievija un Baltkrievija izvērš izlūkdarbības pret Latviju

Panorāma

Panorāma

V. Orbāns ungāriem sola neiejaukšanos Ukrainas karā

Vēlēšanas Ungārijā: Orbāns sola neiejaukties karā Ukrainā; opozīcija viņam pārmet draudzību ar Putinu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ungārijā Viktors Orbāns un viņa partija “Fidesz” pie varas ir bijuši ļoti ilgi – trīs termiņus pēc kārtas – tātad 12 gadus. Tas noticis pateicoties sadrumstalotajai opozīcijai. Taču tagad opozīcija ir apvienojusies un cenšas Orbāna draudzību ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu izmantot, lai Orbānu gāztu no troņa.

Svētdien, 3. aprīlī, ungāri dosies pie vēlēšanu urnām, taču aptaujas nesola skaidru uzvaru. Orbāna partijai tiek prognozēti 50%, bet vienotajai opozīcijai 44%. Daudziem ungāriem Orbāna draudzība ar Putinu arī Ukrainas kara apstākļos šķiet pieņemama.

Pēters Mārki-Zajs ir Ungārijas vienotās opozīcijas līderis un visilgāk pie varas esošā premjera Viktora Orbāna tiešais konkurents. Viņu rudenī kopā izraudzījās sešas dažādas partijas – tai skaitā labējie, sociālisti un zaļie.

“Viktoram Orbānam nav morālo vērtību, viņam ir tikai intereses. Viņš visu laiku melo,” sacīja Mārki-Zajs.

Mārki-Zaja vienīgā pieredze politikā – savas dzimtas pilsētas mērs, kas pēc iedzīvotāju skaita līdzinās Jūrmalai. Viņš ir konservatīvs, katolis, septiņu bērnu tēvs un saistīts tikai ar nelielu partiju.

“Mēs stingri piederam Rietumiem, piederam NATO un Eiropas Savienībai, un mēs nevaram atbalstīt nevainīgu civiliedzīvotāju masveida nogalināšanu,” norādīja Mārki-Zajs.

Opozīcija pārmet Orbānam viņa ciešās saites ar Putinu un nepietiekamu Ukrainas atbalstīšanu. Orbāna valdība atteikusies ļaut caur savu teritoriju piegādāt ukraiņiem ieročus, un sola nepiekrist Krievijas naftas un gāzes embargo. Taču Ukrainas kara bēgļus gan šeit uzņem.

Domnīcas “Policy Solutions” direktors Andrašs Bīrū-Naģs norādīja, ka Ungārijas opozīcija cenšas vēlēšanas pasniegt kā izvēli starp Austrumiem un Rietumiem, un mēģina vainot Orbānu viņa 12 gadu ilgajā draudzībā ar Putinu.

“Viņi cenšas Ungārijas iedzīvotājiem parādīt, cik maksā Krievijas draudzība. Pēc būtības – no Ungārijas opozīcijas viedokļa – tas ir referendums par Ungārijas piederību Rietumiem vai Austrumiem. Savukārt Ungārijas valdība cenšas pārstrukturēt visas debates par drošību – par mieru un drošību, un – Ungārija ir pirmajā vietā,” pauda Bīrū-Naģs.

Ņemot vērā, ka Orbana “Fidesz” partija kontrolē lielāko daļu mediju un priekšvēlēšanu kampaņā ieguldījusi milzīgus līdzekļus – Orbāna vēstījums sasniedz daudzus:  “šis nav mūsu karš” un “ja gribat mieru, tad balsojiet par mani”.

“Tas ir mūsu interesēs, lai mēs nekļūtu par bandinieku kāda cita karā. Šajā karā mēs neko nevaram uzvarēt, bet mums ir, ko zaudēt. Mums jāpaliek ārpus šī kara,” paudis Orbans.

Tāpat viņš ir teicis, ka lepojas ar savām attiecībām ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Ungārijas Eiropas biedrības priekšsēdētājs Istvans Hegedūss norādīja, ka Orbans atklāti Putinu par agresoru nesauc: “Viņa ideja ir palikt kaut kur pa vidu. Viņa retorika runā par divām nācijām, divām ārvalstīm, kas karo. Mums, ungāriem – saskaņā ar Orbāna teikto – nav nekāda daļa gar to karu, mums jābūt neitrāliem. Viņš ir zaudējis daudzus bijušos draugus un atbalstītājus Eiropā, viņš ir margināls starptautiskajā  politikā, bet viņš var uzvarēt Ungārijas vēlēšanās un uz to ir viņa vienīgais fokuss šobrīd.”

Ungārijas sabiedrība ir polarizēta – vai nu patīk Orbāns vai nē. Tā Budapeštā nobalsos par opozīciju, bet laukos par Orbānu. Bet vēlēšanu apgabali sakārtoti tā, ka konservatīvajos lauku apgabalos pietiek ar mazāku cilvēku skaitu, lai kandidāts tiktu pie deputāta mandāta.

Daži prognozē ciešu sacensību par iekļūšanu Ungārijas parlamentā, bet citi sagaida pārliecinošu Orbāna uzvaru.  Pēdējās aptaujas liecina, ka Fidesz par 6% punktiem ir priekšā vienotajai opozīcijai. Taču jāņem vērā, ka daļa ungāru vēl nav izlēmuši, par ko balsot.  Krievijas iebrukums Ukrainā ir ietekmējis kampaņu, taču izskatās, ka Orbāna draudzība ar Putinu nav tomēr iedragājusi viņa pozīcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti