Vēlēšanas Izraēlā: Netanjahu var atkal kļūt par premjeru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pirmstermiņa parlamenta vēlēšanās Izraēlā pašreizējais premjerministrs Benjamins Netanjahu un viņa galvenais sāncensis Benijs Gancs ieguva gandrīz vienādu balsu skaitu.  

Gan Netanjahu labējā partija "Likud", gan bijušā armijas ģenerālštāba priekšnieka Ganca jaundibinātā centriskā Zilā un baltā partija ieguva pa 35 vietām 120 vietu parlamentā.

Abi politiķi paziņoja par uzvaru, taču Natanjahu var izveidot koalīciju ar citu labējo partiju atbalstu, kas nav pa spēkam jaunpienācējam Gancam.

Tādējādi Netanjahu, visticamāk, tiks pārvēlēts uz piekto pilnvaru termiņu, pārsniedzot Izraēlas dibinātāja Dāvida Benguriona valdīšanas rekordu.

Cīņa ar galveno konkurentu Benjaminu Gancu gan Netanjahu izrādījusies līdz šim sīvākā, un vēl priekšā ir valdošās koalīcijas izveides sarunas. Tomēr viens gan jau tagad ir skaidrs – rezultāts nesola lielu progresu Tuvo Austrumu miera procesā.

Turklāt skeptiskākie analītiķi jau runā par to, ka pašlaik tiek gatavots pēdējais vēsturiskais  trieciens tā sauktajam divu valstu risinājumam, kas paredz neatkarīgu Palestīnas valsti.

Iespējamās koalīcijas izveides matemātika pašlaik liecina, ka līdzšinējais premjerministrs Benjamins Nnetanjahu, kuru atbalstītāji iesaukuši par Karali Bibi, varētu spēt nodrošināt piecu balsu vairākumu Knesetā, samazinot sava konkurenta Benija Ganca izredzes.

Bijušais Izraēlas armijas ģenerālštāba vadītājs izrādīja sīvu pretestību, solot tīrāku Izraēlas politiku – tā ir atsauce uz uzsāktajiem tiesu darbiem pret Netanjahu par korupciju.

Tikmēr analītiķi runāja vairāk pragmatisko un centrisko Ganca nostāju.

“Var teikt, ka šajās vēlēšanās uz spēles bija jautājums par Izraēlas demokrātijas turpmāko kursu – vai nu likuma varas, demokrātijas un spēku līdzsvara virzienā, vai arī izteiktas vairākuma varas virzienā. To var saukt arī par balansu starp ebreju valsts aspektu un demokrātiskas valsts aspektiem. Ebreju aspekts ir būtiskāks, runājot par labēju un reliģisku aspektu, savukārt demokrātiskie aspekti ir būtiskāki valdošo spēku izaicinātājiem,” norādīja Jeruzalemes Ebreju universitātes profesors Gideons Rahats.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti