Vēlas izmeklēt iespējamos kara noziegumus Gruzijas - Krievijas karā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Starptautiskā krimināltiesa vēlas sākt izmeklēšanu par iespējamiem kara noziegumiem 2008.gada Gruzijas - Krievijas kara laikā. Prasību sākt pilnu izmeklēšanu iesniegusi tiesas prokurore Fatu Bensuda, pamatojoties uz to, ka Gruzijas varasiestāžu izmeklēšanas liekas iestrēgušas.

Ir pierādījumi, kas liecina, ka separātiskie dienvidosetīnu spēki nogalināja desmitiem gruzīnu civiliedzīvotāju un abas puses nogalināja miera uzturētājus, paziņoja prokurore. Viņa piebilda, ka noziegumi pastrādāti ar „iespējamu Krievijas bruņoto spēku līdzdalību".

Starptautiskās krimināltiesas prokurore Fatu Bensuda paziņojusi, ka viņai ir pierādījumi, kas liecina, ka 2008.gada karā Gruzijas separātiskā reģiona Dienvidosetijas spēki nogalināja līdz 113 etniskos gruzīnu iedzīvotājus.

Saskaņā ar Bensudas paziņojumu, prokremliskie dienvidosetīnu spēki noziegumus, par kuriem tiek apsūdzēti, pastrādājuši „īpaši nežēlīgi un balstoties uz diskriminējošiem apsvērumiem”.

Tika iznīcinātas aptuveni 5000 māju, „upuri parasti tika iebaidīti un pazemoti, un spiesti skatīties, kā viņu mājas nolīdzināja līdz ar zemi,” raksta prokurore pieteikumā tiesai izmeklēt iespējamos kara noziegumus Gruzijas - Krievijas piecas dienas ilgušajā karā 2008.gada augustā. Viņa saka, ka saskaņā ar ziņojumiem, vairākos Dienvidosetijas rajonos tika daļēji vai pilnībā iznīcināti vairāk nekā 24 ciemati, lai ar spēku izraidītu etniskos gruzīnus.

Prokurori paziņoja, ka ir liecības, ka no mājām padzīti līdz 18 500 cilvēku, kas bija daļa no „piespiedu pārvietošanas kampaņas”, ko veica Dienvidosetijas varasiestādes. Pierādījumi liecina, ka etnisko gruzīnu skaits konflikta zonā samazinājās par vismaz 75%.

Bensuda piebilda, ka noziegumi pastrādāti ar „iespējamu Krievijas bruņoto spēku līdzdalību".

Turklāt, paziņoja Bensuda, ir liecības, ka abas konfliktā iesaistītas puses nogalinājušās miera uzturētājus, kas ir kara noziegums. Saskaņā ar paziņojumu, šāviņi no Dienvidosetijas pozīcijām nogalināja divus gruzīnu miera uzturētājus, bet Gruzijas spēki nogalināja 10 krievu miera uzturētājus un iznīcināja medicīnas iestādi.

Hāgā bāzētā Starptautiskās krimināltiesa norādīja, ka prokurore Bensuda oficiāli lūgusi īpašam tiesnešu panelim sākt izmeklēšanu, jo izskatās, ka Gruzijas izmeklēšana par savu spēku pastrādātajiem noziegumiem nedod rezultātus un ir iestrēgusi.

Lēmums par to, vai sākt pilna apmēra izmeklēšanu, tagad būs jāpieņem trīs tiesnešu panelim. Bensuda pieprasīju atļauju izmeklēt apsūdzības noziegumos periodā no 2008.gada 1.jūlijam līdz 10.oktobrim. Ja lēmums būs atbalstošs, tas var vēl vairāk saasināt jau tā saspringtās attiecības starp Krieviju un rietumvalstīm.

Krievija, tāpat kā ASV, nav 2002.gadā dibinātās Starptautiskās krimināltiesas locekle. Gruzija ir, un līdz ar to tai ir jurisdikcija pār noziegumiem, kas pastrādāti tās teritorijā. Dienvidosetijas un Abhāzijas neatkarību atzinusi tikai Krievija un vēl dažas valstis; pārējā pasaule separātiskos reģionus joprojām uzskata par Gruzijas teritoriju.

Saskaņā ar statūtiem izmeklēšanu var ierosināt Starptautiskās krimināltiesas dalībvalstis vai ANO Drošības padome, vai arī - kā šajā gadījumā - to var darīt tiesas prokurora birojs, lūdzot atļauju īpašam tiesnešu panelim, bet tikai tad, ja nacionālās varasiestādes negrib vai nespēj iztiesāt lietas.

Līdz šīm Starptautiskā krimināltiesa atvērusi izmeklēšanas astoņās valstīs - visas Āfrikā. Tādēļ, ja tiesnešu panelis pilnvaros izmeklēšanas sākšanu par kara noziegumiem Gruzijas - Krievijas karā, šī būs pirmā Starptautiskās krimināltiesas lieta ārpus Āfrikas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti