Vasaras ugunsgrēki radījuši milzīgus CO2 izmešus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Mežu ugunsgrēki, kas šovasar plosījās ziemeļu puslodē, piemēram, Sibīrijā, Ziemeļamerikā un Vidusjūras valstīs, izraisījuši nepieredzēti lielu CO2 emisiju daudzumu. Karstais un sausais laiks radīja piemērotus apstākļus liesmu nekontrolētai izplatībai, un rezultāts ir skaudrs.

Sibīrijā šovasar izdega vairāk nekā 18 miljoni hektāru. Tas ir aptuveni trīs Latvijas teritoriju lielumā. Talkā dzēst liesmas devās ne tikai ugunsdzēsēji un glābēji, bet arī vietējie iedzīvotāji un brīvprātīgie. Krievijā šogad plosījās pasaulē lielākie ugunsgrēki, un daļa vēl šobrīd ir aktīvi.

Arī ASV, Kalifornijas štatā, aizvadīta nepieredzēti intensīva mežu ugunsgrēku sezona. Tāpat kā Krievijā arī ASV savvaļas ugunsgrēku sezona vēl nav beigusies. Ugunsdzēsēji turpina dzēšanas darbus, kā arī cenšas pasargāt pasaulē unikālos milzu mamutkokus un dzīvniekus, kas zaudējuši dzīvesvietas.

Kopumā liesmojoši meži jūlijā un augustā šogad emitēja vairāk nekā 2,5 miljardus tonnu CO2.

Tas ir līdzvērtīgi tam, cik gada laikā no dažādiem avotiem parasti emitē Indija. Ar šādiem skaudriem secinājumiem nākusi klajā Eiropas Savienības Zemes novērošanas programma. Jāpiebilst, ka vairāk nekā puse no CO2 emisijām, ko izraisīja ugunsgrēki jūlijā, nāca tieši no Ziemeļamerikas un Sibīrijas.

Tos veicinājuši arvien biežāki karstuma viļņi, sausums un augsnes mitruma samazināšanās. Kaut arī lielā daļā gadījumu degšanu tīši vai netīši aizsāk cilvēki, pie vainas ir arī zibeņošana, kā arī tā saucamie “zombiju ugunsgrēki”, kas ziemas laikā norimuši, bet, laikam kļūstot siltākam, atkal atsākušies vasaras sezonā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti