Valstu līderi spriež par Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Negaidīti mainījusies starptautisko diskusiju gultne par iespējamu ASV vadītu militāro triecienu pret Sīriju. Ar Krieviju priekšgalā tagad tiek aktīvi apspriesta iespēja, ka prezidenta Bašara al Asada režīms savus ķīmisko ieroču krājumus varētu nodot starptautiskā kontrolē un tos iznīcināt. ASV prezidents Baraks Obama atzinis, ka tādā gadījumā plānus par uzlidojumu varētu atlikt. Vašingtona tomēr ir skeptiski noskaņota. Savukārt Asada opozicionāri Maskavas ierosinājumu nosoda kā „politisku manevru”.

Iespējams, tas nebija nopietns piedāvājums no ASV valsts sekretāra Džona Kerija, kad viņš pirmdien Londonā paziņoja, ka Sīrijas prezidents Bašars al Asads varētu novērst uzlidojumu, ja visus režīma rīcībā ķīmisko ieroču krājumus bez kavēšanās nodotu starptautiskās sabiedrības pārziņā. Kā vēlāk norādīja ASV Valsts departaments, tas bija „retorisks” paziņojums ar uzsvaru, ka, ņemot vērā režīma rīcību pēdējos pāris gados, tas no ķīmiskajiem ieročiem neatteiksies.

Tomēr, iespējams, nevilšais izteikums izvērties par nopietnu starptautisku diskusiju. Drīz Krievija, galvenā Damaskas sabiedrotā, ārlietu ministra Sergeja Lavrova personā paziņoja, ka ideja ir apsverama un ka Maskava nekavējoties sāks sarunas ar Sīrijas režīmu, lai to pārliecinātu piekrist. Turklāt Kremlis aicina Damasku ne tikai nodot ķīmiskos ieročus, bet tos arī iznīcināt, un tad pilnībā pievienoties Ķīmisko ieroču konvencijai, kas aizliedz to ražošanu, uzkrāšanu un izmantošanu.

Sīrijas ārlietu ministrs, kurš bija ieradies vizītē Maskavā, iniciatīvu esot novērtējis atzinīgi.

Pēc negaidītā notikumu pavērsiena reaģējis arī ASV prezidents Baraks Obama, kurš pirmdien sniedza intervijas vairākiem telekanāliem. Televīzijas „ABC News” jautāts, vai ASV atliktu militāro triecienu Sīrijai, ja Damaskas ķīmisko ieroču arsenāls tiks nodots starptautiskai kontrolei, Obama atbildēja apstiprinoši.

„Neapšaubāmi, ja tas tik tiešām notiktu. Es nedomāju, ka mēs būtu nonākuši līdz šim punktam, ja nebūtu uzstājuši uz ticamu iespēju, ka būs militārs uzlidojums. Un es nedomāju, ka šis būtu laiks mums no tā atteikties. Es gribu nodrošināt, lai tiek uzturēta norma pret ķīmisko ieroču lietošanu. Tas ir mūsu nacionālās drošības interesēs. Ja mēs to varam izdarīt bez militāra trieciena, tad es noteikti tam dodu priekšroku,” sacīja ASV prezidents.

Obama tomēr ir skeptiski noskaņots, vai Asada režīms tiešām piekritīs un pildīs priekšlikumu, un norādīja, ka no plāniem par militāru triecienu nav atteicies. Par to, vai atbalstīt Obamu, šonedēļ sācis diskutēt ASV Kongress, taču process var ievilkties. To atzina arī prezidents.

Šajā nedēļā Obama visu uzmanību pievērsis centieniem pārliecināt likumdevējus atbalstīt viņa priekšlikumu, bet, kādi būs Senāta un Pārstāvju palātas balsojumi, pagaidām grūti prognozēt. Obama arī atteicās precizēt, vai izmantos ASV prezidenta pilnvaras dot rīkojumu par militāru rīcību, pat ja Kongress to noraidīs: „Es vēl neesmu pieņēmis galīgo lēmumu par to, kas būtu nākamie soļi. Ceru, ka varu pārliecināt Kongresu, ka tas ir svarīgi. Es ceru, ka varu pārliecināt amerikāņus, ka tas ir svarīgi.”

Aptauju dati liecina, ka arī ASV iedzīvotāji ir skeptiski par militāru triecienu pret Sīrijas režīma pozīcijām ar mērķi novērst ķīmisko ieroču atkārtotu izmantošanu. Asads savu vainu noliedz un vaino nemierniekus. Opozīcija savukārt nosodījusi Krievijas priekšlikumu kā „politisku manevru,” kura mērķis esot novilcināt stingru reakciju pret Sīrijas režīmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti