“Mums jāredz, ko šie izteikumi mainīs amerikāņu politikā,” nogaidīt aicina Šteinmeiers, minot, ka Trampa komentāri par tirdzniecības politiku, satrauc ne tikai Eiropas uzņēmumus, bet arī Latīņamerikas valstis un tās ASV kaimiņvalstis, kas izmanto Ziemeļamerikas brīvās tirdzniecības nolīgumu.
Šteinmeiers norādīja, ka nākamā ASV prezidenta komentāri ir pretrunā ar viņa paša izvirzītā aizsardzības ministra amata kandidāta Džeimsa Matisa sacīto,
ka NATO ir un paliek svarīga loma globālās drošības kontekstā.
NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs gan norādījis, ka pilnībā uzticas ASV apņēmībai arī turpmāk pildīt savas saistības pret alianses partneriem.
Tāpat Šteinmeiers norādīja uz iespējamām problēmām, ja Tramps pildīs solījumus lauzt līdzšinējos tirdzniecības līgumus un, piemēram, apliks ar nodokli Vācijā ražotos auto.
“Mēs sagaidām, ka mūsu amerikāņu partneri turpinās ievērot starptautisko tiesību un Pasaules tirdzniecības organizācijas normas,”atzīmēja Šteinmeiers.
Ne mazāk bažu Eiropas līderiem ir izraisījis arī Trampa solījums mēģināt noslēgt izdevīgus līgumus ar Krieviju. Tā, piemēram, Tramps bija izteicies, ka sankcijas pret Krieviju varētu atcelt apmaiņā pret divpusēju vienošanos par kodolieroču samazināšanu.
Komentējot šos izteikumus, Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs aicinājis tomēr sagaidīt Trampa apstiprināšanu amatā, vienlaicīgi paziņojot, ka Krievijai pašlaik nekādu plānu savu kodolarsenālu samazināt nav.
Arī Krievijas Federācijas padome norādījusi, ka sankciju atcelšana neesot pašmērķis, kura dēļ ir vērts kaut ko zaudēt, īpaši drošības jomā.
Savukārt Mogerīni aizstāvēja Trampa kritizēto kodolvienošanos ar Irānu, kas pēc jaunievēlētā prezidenta domām ir dumjākā vienošanās, kādu viņš redzējis.
“Vienošanās paredzēja stingras apņemšanās no Irānas puses saistībā ar kodolieročiem,” Mogerīni uzsver gan starptautisko, gan ES pušu nepieciešamību pilnībā īstenot savu daļu no darījuma, “Gadu vēlāk, mēs redzam tirdzniecības un ekonomisko attiecību pieaugumu starp Eiropas Savienību un Irānu, kas ir patiesi nozīmīgs," teica Mogerīni.
Interesanti, ka, simboliski izrādot Trampam atšķirīgu politiku, pirmdien atvadu vizītē Ukrainā bija ieradies ASV pašreizējais viceprezidents Džozefs Baidens.
Tieši Baidens ir bijis viens no aktīvākajiem Baraka Obamas administrācijas pārstāvjiem, mudinot Ukrainas vadību nostāties uz reformu ceļa. Vizītes laikā Baidens paudis gandarījumu par Ukrainas vadības un tautas paveikto.
Trampa izteikumus par iespēju pārskatīt arī vienas Ķīnas politiku pirmdien, 16.janvārī asi kritizējusi arī Pekina, norādot, ja Tramps turpinās provocēt Ķīnu, tā būs gatava nomest savus cimdus. Ķīnas Ārlietu ministrija uzsvērusi, ka "vienas Ķīnas politika" ir pamatā Ķīnas un ASV attiecībām un tāpēc nav apspriežama.
Jau vēstīts, ka vienošanās paredz starptautisko sankciju atcelšanu apmaiņā pret ierobežojumiem Irānas kodolprogrammai. Par šī līguma svarīgumu iestājās arī Lielbritānijas ārlietu ministrs Boriss Džonsons. Taču Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu izteicis vēlmi ar jaunievēlēto Trampu apspriest veidus, kā atbrīvoties no Irānas kodollīguma.