Dienas ziņas

Vācijā sociāldemokrāti apsteidz A. Merkeles partiju

Dienas ziņas

VUGD palīdz nelaimē nokļuvušiem dzīvniekiem

"Pandoras dokumenti" atklāj, kā politiķi slēpj bagātību

Valstu līderi noliedz saistību ar «Pandoras dokumentos» minētajām ārzonām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vairāku pasaules valstu līderi ir noraidījuši savu saistību ar “Pandoras dokumentu” noplūdē minētajiem ārzonu uzņēmumiem, vai arī paziņojuši, ka visas viņu veiktās darbības esot bijušas likumīgas. Tas kļuvis zināms pirmajā dienā pēc masveidīgās dokumentu noplūdes, kas atklāj esošo un bijušo politiķu, kā arī citu sabiedrībā zināmu cilvēku centienus slēpt savus līdzekļus un īpašumus.

Korupcijas apkarotāji jau norāda, ka ofšoru sistēma būtu jālikvidē, jo tā tikai veicina noziedzīgas darbības.

Atmasko korumpētos politiķus

Vairāki duči esošo valstu un valdību vadītāju, tostarp Čehijas premjerministrs, kā arī Jordānijas karalis, kā arī vairāki simti politiķu un amatpersonu visā pasaulē izmantojuši ārzonu uzņēmumus, lai slēptu savu bagātību. Tā liecina “Starptautiskā pētniecisko žurnālistu konsorcija” veiktā izmeklēšana.

Tā dēvētie “Pandoras dokumenti” ir lielākais nopludināto finanšu dokumentu apjoms, kāds jebkad nonācis žurnālistu rokās. Tie ir gandrīz 12 miljoni dokumentu, kuru apstrādei noteikti vēl būs nepieciešams laiks. Taču līdz šim atklātībā nonākusī informācija jau ir likusi panervozēt daudzu valstu līderiem, kuri varētu būt saistīti ar ārzonas kompānijām.

Kā intervijā televīzijas sabiedrībai CNN norāda izdevuma “The Washington Post” pētnieciskais žurnālists Gregs Millers, kurš kopā ar BBC un “The Guardian” pirmie sāka publicēt atmaskojošos ziņojumus, pati saistība ar ofšoriem vēl nenozīmē neko pretlikumīgu.

“Šīs kompānijas, kuras piedāvā izveidot arī tā dēvētās čaulas kompānijas, parasti ir reģistrētas jurisdikcijās, kuru likumus tās ievēro. Vai tā būtu Britu Virdžīnu salas, Kipra vai kāda cita pasaules vieta. Un tas tiešām ne vienmēr liecina par kaut ko pretlikumīgu.

Taču tas var radīt daudz problēmu, tas var novest pie izvairīšanās no nodokļiem un, nenoliedzami, šādas ofšoru sistēmas ļoti bieži izmanto noziedznieki vai korumpēti politiķi, lai noslēptu nelikumīgi iegūtos līdzekļus. Vienkārši paši bagātākie pārvirza līdzekļus un slēpj tos tā, kā mēs pārējie nevaram, vai vienkārši nevēlamies darīt.”

Kremlis noraida apgalvojumus par Putina "mīļākās" īpašumiem Monako

Viens no starptautiskā pētniecisko žurnālistu konsorcija vadītājiem Žerārs Rails norāda, ka šoreiz runa ir par vieniem no pasaulē ietekmīgākajiem politiķiem un stāsts nav vairs par miljoniem, bet gan triljoniem dolāru. Un pēc sākotnējo ziņu publiskošanas daudzu pasaules valstu līderi un viņu pārstāvji jau ir bijuši spiesti taisnoties.

Piemēram, par vienu no skandalozākajiem tiek saukts apgalvojums, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins un viņam pietuvinātas personas varētu būt saistītas ar slepeniem īpašumiem Monako. Proti, kādu luksusa namu esot iegādājusies sieviete, kurai varētu būt bērns ar Krievijas prezidentu.

Krievijas medijs “Projekt” jau pagājušā gada nogalē ziņoja par Sankpēterburgas iedzīvotāju Svetlanu Krivonogihu, kura pēkšņi tikusi pie lielas bagātības. 2003. gadā viņa laidusi pasaulē meitu Luizu, kas vizuāli ir ļoti līdzīga Krievijas prezidentam.

Krievijas dzeltenā prese jau iesaukusi Luizu par Putina “trešo meitu” (viņam ir divas meitas, kas dzimušas oficiālā laulībā ar sievu Ludmilu, no kuras Putins izšķīrās 2013. gadā).

Kremļa pārstāvis Dmitrijs Peskovs jau paziņojis, ka ziņas par “Putina mīļākās” īpašumiem Monako esot absolūti nepamatoti apgalvojumi un nekas neliecina ne par Putina, ne viņa tuvāko cilvēku saistību ar nelikumīgi iegūtām bagātībām.

Čehijas premjers apgalvo, ka viņam nav ko slēpt

Arī Jordānijas karaļnams ir noraidījis izskanējušās ziņas par to, ka karalis Abdulla II ir radījis ārzonu kompāniju tīklu, lai izveidotu aptuveni 100 miljonu dolāru vērtu nekustamo īpašumu impēriju. Karaļnams uzsver, ka īpašumi ir iegādāti par karaļa personiskajiem līdzekļiem un īpašumi tiek izmantoti oficiālo un privāto vizīšu laikā.

Visai neveiklā situācijā nonācis arī Čehijas premjerministrs Andrejs Babišs. Dokumentos atklāts, ka viņš nav uzrādījis ārzonas investīciju kompāniju, ar kuras palīdzību Francijas dienvidos nopirkts aptuveni 15 miljonu eiro vērts īpašums.

Babišs, kurš ir arī viens no ietekmīgākajiem Čehijas uzņēmējiem, norādījis, ka nekad nav darījis neko nelikumīgu un notiekošais ir apmelošanas kampaņa pirms šonedēļ gaidāmajām Čehijas parlamenta vēlēšanām.

“Tas notiek tieši pirms vēlēšanām, mēģinot ietekmēt sabiedrību un diskreditēt mani. Tā ir 12 gadus veca lieta. Man nepieder neviens ofšors - man nepieder nekāds īpašums Francijā, un pie manis atrodas visa nauda, ko toreiz aizņēmos. Ļaujiet policijai to pārbaudīt,” vēsta Babišs.

Ārzonu sistēma veicina korupciju

Līdz šim astoņu valstu valdības ir paziņojušas, ka “Pandoras dokumentu” lietā uzsāks izmeklēšanu par dažu augstu stāvošu personu finansiālo darbību. Šīs valstis ir Pakistāna, Meksika, Spānija, Brazīlija, Šrilanka, Austrālija un Panama.

Savukārt starptautiskā pretkorupcijas organizācija “Transparency International" paziņojusi, ka ofšoru industrijai beidzot vajadzētu pielikt punktu, jo žurnālistu izmeklēšana kārtējo reizi ir pierādījusi, cik ļoti šāda sistēma veicina korupciju un finanšu noziegumus.

Ārzonu uzņēmumu dibināšana pati par sevi gan nav nelikumīga, un dažiem var būt pavisam loģiski un pamatoti iemesli, kadēļ slēpt savas finanses. Vienlaikus daudzi to izmanto, lai nodarbotos ar naudas atmazgāšanu.

Šādu dokumentu publicēšana var kaitēt politiķiem, kuri iepriekš apgalvojuši, ka iestājas pret izvairīšanos no nodokļu maksāšanas un korupciju, vai iestājās par taupības pasākumiem savā valstī. Piemēram, pēc “Panamas dokumentu” izmeklēšanas, amatus zaudēja toreizējie Islandes un Pakistānas premjerministri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti