Valsts, kur ar bīstamo vīrusu inficējies katrs ceturtais pieaugušais iedzīvotājs: ko mēs zinām par Svatini Karalisti?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas Radio raidījums “Diplomātiskās pusdienas” šonedēļ aizved ciemos uz Āfrikas valsti Svatini, kas vēl pirms pāris gadiem bija pazīstama ar nosaukumu Svazilenda. Doktors Dūlitls, karalis ar daudzām sievām, valsts, kur visi grib nokļūt, bet vairāk par trim dienām nevar izturēt: šādas atbildes uz jautājumu, ar ko viņiem saistās Svatini, sniedza Rīgas ielās satiktie cilvēki.

Svatini Karaliste atrodas Āfrikas kontinenta dienvidos, līdz 2018. gadam šī valsts bija zināma kā Svazilenda. Pēc platības tā ir otrā mazākā valsts Āfrikas kontinentā, aptuveni četras reizes mazāka par Latviju.

Vidējais mūža ilgums tikai 58 gadi

Svatini kopš 1968. gada ir neatkarīga no Lielbritānijas. Tā ir kaimiņvalsts Dienvidāfrikas Republikai, par kuru stāstīts vairāk nekā pirms gada vienā no pirmajiem ''Diplomātisko pusdienu'' raidījumiem.

Valsts nosaukums cēlies no 19. gadsimta karaļa Msvati II vārda. Viņš bija tas, kurš paplašināja un apvienoja valsts teritoriju. Un vietējie iedzīvotāji tāpat vienmēr bija lietojuši šo valsts nosaukumu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Svatini ir ap 1,1 miljons iedzīvotāju. Un vairāk nekā katrs ceturtais (27%) valsts pieaugušais iedzīvotājs ir HIV/AIDS pozitīvs. Tas padara Svatini par valsti, ko HIV/AIDS pandēmija skārusi visvairāk pasaulē.

Vairāk nekā 200 000 tūkstoši cilvēku ir HIV inficēti. Ņemot vērā šo bēdīgo statistiku, kombinācijā ar bezdarbu un dažādām dabas katastrofām, kā arī nabadzību un augsto dzimstību, vidējais iedzīvotāju vecums Svatini ir nepilni 24 gadi, bet iedzīvotāju vidējais mūža ilgums ir tikai 58 gadi.

Darbaspēka emigrācija vēl vairāk ir pastiprinājusi to, ka 34% valsts iedzīvotāju ir bērni. Proti, trešā daļa valsts iedzīvotāju ir bērni līdz 14 gadu vecumam, un vēl trešdaļa ir vecumā no 15 līdz 29 gadiem. Jāsaka gan, ka dzimstības ziņā šī valsts nemaz nav līderpozīcijās Āfrikā. Arī mirstības rādītāju ziņā Svatini ir tikai 35. vietā pasaulē. Bet pirmajās vietās – diemžēl Lietuva un Latvija (pēc gada laikā mirušo skaita uz 1000 iedzīvotāju, bet jāņem vērā, ka Latvijā un Lietuvā ir krietni lielāks iedzīvotāju vidējais vecums).

Pagājušogad arī Svatini saskārās ar Covid-19 pandēmiju. Valdība ļoti ātri ieviesa dažādus ierobežojumus, bet no krīzes visvairāk cieta sievietes, jo daudzas no viņām ir mājražotājas un zaudēja ienākumus. 

Ekonomika atkarīga no Dienvidāfrikas

Svatini ir ne tikai fiziski Dienvidāfrikas Republikas “ieskauta”, bet arī ekonomiski ieskauta. Divas trešdaļas eksporta un trīs ceturtdaļas importa ir ar Dienvidāfrikas Republiku. Svatini valūta ir piesaistīta Dienvidāfrikas dolāram, puse no valsts ienākumiem ir atkarīgi no Dienvidāfrikas Muitas savienības muitas ieņēmumiem. Ārvalstu palīdzība arī veido daļu no valdības ieņēmumiem.

Lielākie ieņēmumi valstī ir no cukura un bezalkoholisko dzērienu koncentrātu ražošanas. Būtiskākie izrakteņi valsts eksporta nodrošināšanai ir azbests un dimants. Bet neskatoties uz to, Svatini ir ap 28% bezdarbnieku. Augsnes noplicināšana, sausums un plūdi ir lielākās problēmas lauksaimniecības sektoram. Arī kalnrūpniecība iet mazumā, jo bieži trūkst arī darbaspēka. Ogļu, zelta, dimantu un akmeņlauztuvju raktuves ir mazas, un kopš 2014. gada nav arī vairs dzelzs rūdas ieguves.

Svatini ir absolūtā monarhija, un karalis lemj pār visu. Karalis Msvati III ir pie varas kopš 1986. gada aprīļa. Karalis, protams, kā absolūtajā monarhijā pieklājas, apstiprina premjerministru, virkni parlamenta deputātu un arī tiesas sistēmas pārstāvjus.

Politiskās partijas valstī eksistē, bet līdz galam nav skaidrs, uz kāda juridiskā pamata un ar kādām tiesībām. Proti, 2005. gada konstitūcija ar tās labojumiem 2006. gadā vienlaicīgi gan neaizliedz, gan arī neatzīst politisko partiju eksistenci. Pat pēc gadu desmitiem ilgiem aicinājumiem karalis nav atzinis demokratizāciju valstī.

Karalis ar 15 sievām

Starp citu, karaļa vara, iespējams, ka nav nemaz tik absolūta – saskaņā ar tradīciju karalis darbojas kopā ar savu māti, kas pazīstama kā Indlovukazi (Viņa jeb Zilonis), kamēr karalis tiek saukts par Ingwenyama (Lauva). Karaliene-Māte ir ar zināmu ietekmi. Piemēram, tieši viņa izvēlējās pirmās divas karaļa Msvati III sievas. Tagad viņam ir jau 15 sievu.

Uzskata, ka daļu no šīm sievietēm viņš ir nolaupījis, lai apprecētu. Svatini cilvēktiesību rādītāji ir visnotaļ katastrofāli. Karaļa absolūtā vara izpaužas ne tikai attiecībā uz politiskās sistēmas pārvaldi, bet arī visām no tā izrietošajām sekām – politisko oponentu un disidentu, tostarp bērnu darbaspēka izmantošanas kritiķu vajāšanu.

Interesanti, ka karaļa Msvati III tēvs ir visilgāk valdījušais karalis pasaules vēsturē. Karalis Sobhuza II valdīja 82 gadus un 254 dienas no 1899. gada līdz 1982. gadam. Par karali viņš kļuva četru mēnešu vecumā, kad viņa tēvs nomira karaliskā dejas rituāla laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti