Pasaules panorāma

10 gadus pēc kara sākuma Sīrijā situācija skaudra

Pasaules panorāma

Džo Baidena suņi atgriežas Delavērā

ES un ASV sākas tirdzniecības saikņu atkusnis

Valdis Dombrovskis: Sadarboties ar Baidena valdību būs vieglāk nekā ar Trampu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks, Eiropas Savienības (ES) tirdzniecības komisārs Valdis Dombrovskis intervijā Latvijas Televīzijai atzinis, ka tirdzniecības jautājumu risināšanā sadarboties ar tagadējā ASV prezidenta Džo Baidena valdību būs vieglāk nekā ar viņa priekšteci Donaldu Trampu. Dombrovskis arīdzan secina, ka Ķīnas ekonomikas svars pasaulē tikai turpinās pieaugt.

Donalda Trampa prezidentūras laikā ASV un Eiropas Savienība bija iesaistījušās asos tirdzniecības strīdos, kas beidzās ar to, ka amerikāņi Eiropai un Eiropa amerikāņu precēm, piemēram, ASV džinsiem vai Francijas vīnam, pat pasažieru lidmašīnām, noteica augstākus ievedmuitas tarifus, kas ievērojami sadārdzināja šis preces.

Ledus sācis kust

Bet pēdējā laikā, kopš ASV pie varas nācis Džo Baidens ar savu komandu, ledus ASV un Eiropas attiecībās sācis kust.

“No Trampa laikiem mums ir palikuši vairāki tirdzniecības konflikti. Var pieminēt tērauda un alumīnija tarifus, ko ASV piemēroja importam no Eiropas Savienības, savukārt sekoja tarifs, ko uzlika Eiropas Savienība. Līdzīgi daudzus gadus velkas disputs starp “Airbus” un “Boeing”.

Attiecībā uz šo disputu izdevies panākt, ka no abām pusēm šie tarifi uz laiku tiek noņemti. Tikmēr mums ir jāpanāk vienošanās, kā var tikt sniegts atbalsts civilās aviācijas nozarei,” stāsta Dombrovskis.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

EK viceprezidents atzīst, ka līdz ar jauno Baidena administrāciju Eiropas Savienības un ASV attiecības vismaz tirdzniecības jomā kļūs vieglākas.

“Neapšaubāmi pirmie signāli un praktiskie soļi, kas jau sperti ar Baidena administrāciju, tiešām ir daudz pozitīvāki. Tas ļauj cerēt, ka varēsim šīs attiecības ievirzīt pozitīvākā gultnē. Viens jautājums ir mūsu divpusējās attiecības, bet tāpat mēs gribam sadarboties ar ASV jautājumos par Pasaules Tirdzniecības organizācijas reformu.”

Kopīgiem spēkiem jārisina PTO problēmas

Dombrovskis norāda, ka Pasaules Tirdzniecības organizācijā  (PTO) ir būtiskas problēmas: gan attiecībā uz sarunu vešanu, uz daudzpusējām sarunām, kas praktiski pēdējā laikā nenotiek, gan apelācijas institūcija pašreiz nedarbojas, ir virkne problēmu ar to, ka PTO noteikumi ir vairākus desmitus gadus veci un neatspoguļo pašreizējās ekonomiskās realitātes, piemēram, attiecībā uz ekonomikas digitalizāciju.

Tāpat tas attiecas arī uz izaicinājumiem, ko rada Ķīnas sociāli ekonomiskais modelis. ”Skaidrs, ka mēs varam būt sekmīgi, īstenojot Pasaules Tirdzniecības organizācijas reformu, tikai tad, ja arī ASV vēlas šajā jautājumā sadarboties, un arī tur pirmie signāli no ASV puses ir pozitīvi,” vēsta Dombrovskis.

ASV Senāts trešdien vienbalsīgi apstiprināja Ketrīnu Tai par ASV pārstāvi tirdzniecības jautājumos. 47 gadus vecā Tai ir augusi ķīniešu ģimenē, viņas vecāki ieceļoja ASV no Taivānas. Tai līdz šim darbojusies kā ASV parlamenta padomniece ārējās tirdzniecības jautājumos.

Dombrovskis paudis gatavību cieši sadarboties ar jauno ASV tirdzniecības pārstāvi.

“Man ir bijuši kontakti ar Baidena padomniekiem, citiem valdības pārstāvjiem, man bija sarunas ar jauno ASV finanšu ministru, nacionālās ekonomikas padomes priekšsēdētāju, mēs pašreiz uzrunājam ASV pa tiem kanāliem, kas ir pieejami. Tālākās sarunas risināsim pa tiešo ar ASV tirdzniecības pārstāvi.”

Ķīnas svars palielinās

Dombrovskis norāda, ka ES un ASV būs jāsadarbojas, lai risinātu jautājumus, kas saistīti ar Ķīnas augošo lomu pasaules ekonomikā.

“Jebkurā gadījumā skaidrs ir tas, ka Ķīnas ekonomiskais svars pasaulē tikai turpinās pieaugt. Pārskatāmā nākotnē var prognozēt, ka Ķīna kļūs par pasaules lielāko ekonomiku, un var teikt, ka tuvākajā desmitgadē 30 procentus no globālā ekonomikas pieauguma veidos Ķīna. Līdz ar to Ķīna, protams, kļūs par aizvien nopietnāku ekonomisko faktoru,” secina Dombrovskis.

“Tajā pašā laikā Ķīnas ekonomiskās attīstības modelis rada daudzas problēmas, ja runājam par rūpniecības subsīdijām, par valsts uzņēmumu lomu ekonomikā, intelektuālo tiesību aizsardzību, par piespiedu tehnoloģiju pārnesi, kas ārvalstu uzņēmējiem jāveic, lai gūtu pieeju Ķīnas tirgum.

Tātad ir ļoti daudz problēmu, kas jārisina, un ir pilnīgi skaidrs, ka tur ASV un Eiropas Savienībai būs jāsadarbojas. To mēs no abām pusēm esam pauduši, esam gatavi cieši sadarboties jautājumos, kas skar Ķīnu.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti