Valdības spēkiem Irākā izdevies apturēt islāmistu kaujinieku ofensīvu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Valdības spēkiem Irākā ir izdevies apturēt radikālo islāmistu kaujinieku ofensīvu un pat atgūt atsevišķas pilsētas. Tomēr stratēģiski svarīgākās joprojām atrodas sunnītu grupējuma „Islāma valsts Irākā un Levantē” kontrolē. Tiek ziņots, ka armija gatavojas vērienīgai ofensīvai pret nemiernieku pozīcijām. Cīņā pret viņiem iesaistījušies arī kurdi, bet atbalstīt bruņotos spēkus pieteikušies tūkstošiem brīvprātīgo. Vienlaikus ASV uz Persijas līci nosūtījušas trīs karakuģus, bet brīdina, ka Irākas līderiem ir jāpārvar domstarpības, lai gūtu panākumus cīņā pret radikālajiem kaujiniekiem. 

Irākas drošības spēkiem pēdējās diennakts laikā ir izdevies nogalināt 279 radikālo islāmistu kaujiniekus, kuru spēki šīs nedēļas sākumā valsts ziemeļos ieņēma Irākas otro lielāko pilsētu Mosulu un devušies galvaspilsētas Bagdādes virzienā. Par nogalināto kaujinieku skaitu svētdien paziņoja Irākas premjera preses sekretārs drošības jautājumos. 

Pēdējās pāris dienās Irākas armijai izdevies pārtraukt sunnītu grupējuma „Islāma valsts Irākā un Levantē” ofensīvu un atgūt vairākas pilsētas. Tomēr Mosula un pusceļā uz Bagādi esošā Tikrīta joprojām ir nemiernieku rokās.

Saskaņā ar raidsabiedrības BBC ziņoto, valdības spēki sākuši grupēties pie Samarras pilsētas, un liekas, ka viņi gatavojas pretuzbrukumam Tikrītai - bijušā Irākas prezidenta Sadama Huseina dzimtajai pilsētai, kurš tika gāzts ASV invāzijas laikā 2003.gadā. 

Pret sunnītu grupējumu cīnās arī kurdu spēki no Kurdistānas autonomā apgabala Irākas ziemeļos. Bet pēc Irākas ietekmīgākā šiītu garīdznieka ajatollas Ali al Sistani aicinājuma irākiešiem ķerties pie ieročiem un cīnīties pret teroristiem, tiek ziņots, ka tam atsaukušies tūkstošiem brīvprātīgo, kas dodas uz armijas rekrutēšanas centriem. 

Vienlaikus situācija saglabājas bīstama. Pēc mīnmetēja lādiņa trāpījuma vienam no rekrutēšanas centriem pie Bagdādes bojā gāja vairāki karavīri un šiītu brīvprātīgie kaujinieki. Bet pašā Bagdādē svētdien notika vēl viens sprādziens, kurā dzīvību zaudēja vismaz deviņi cilvēki. 

Vienlaikus palīdzību Irākas šiītu valdībai piedāvājusi arī Irāna. Par to vakar paziņoja Irānas prezidents Hasans Rouhani, bet noliedza, ka uz Irāku būtu sūtījis karavīrus. Tajā pašā laikā BBC rīcībā esošā informācija liecina, ka Irākā ieradušies vairāk nekā 130 Irānas Revolucionārās gvardes virsnieki, lai apmācītu un sniegtu padomus Bagdādes spēkiem. 

Irāna arī pieļāva, ka varētu apsvērt sadarbību ar ASV, neskatoties uz asajām nesaskaņām, lai cīnītos pret radikālajiem sunnītu kaujiniekiem kaimiņvalsts ziemeļos. 

ASV prezidents Baraks Obama norādījis, ka ASV var militāri atbalstīt Irākas valdību, tomēr negatavojas uz valsti nosūtīt sauszemes karaspēku. Reaģējot uz situāciju Irākā, ASV ir nosūtījušas uz Persijas līci trīs karakuģus, tostarp lidmašīnu bāzes kuģi, paziņojis Pentagons. 

Arī valsts sekretārs Džons Kerijs norādīja, ka Vašingtona turpina atbalstīt Irāku. Bet viņš arī uzsvēra, ka „palīdzība no ASV var nest panākumus tikai tādā gadījumā, ja Irākas līderi būs gatavi pārvarēt savas domstarpības un realizēt koordinētu un efektīvu pieeju nacionālai vienotībai.”

Vienlaikus bijušais ANO un Arābu līgas miera sūtnis Sīrijā Lahdars Brahimi svētdien paziņoja, ka šobrīd notiekošais Irākā ir tiešas sekas pasaules nevērībai pret pilsoņu karu kaimiņvalstī Sīrijā. Viņš norādīja, ka tāda veida konflikts, kādu piedzīvo Sīrija, „nevar palikt ierobežots vienas valsts robežās.” Grupējums „Islāma valsts Irākā un Levantē” Sīrijas kara ietvaros kļuvis par vienu no dominējošajiem spēkiem Damaskas režīma pretinieku vidū, bet kā radikāls grupējums iesaistās cīņās arī pret citiem nemierniekiem

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti