Sadaļas Sadaļas

Vakcīnu trūkums apdraud ES mērķi līdz vasaras beigām sapotēt 70% iedzīvotāju

Eiropas Savienība (ES) vēlas, lai līdz vasaras beigām pret koronavīrusu Covid-19 būtu vakcinēti vismaz 70% iedzīvotāju. Tomēr pagaidām vakcinācija ES noritējusi ļoti gausi, jo trūkst vakcīnu. Optimismu nevairo arī ziņas, ka farmācijas uzņēmums “AstraZeneca” tuvākajos mēnešos nespēs piegādāt Eiropai solīto vakcīnas devu daudzumu.

ĪSUMĀ:

  • “AstraZeneca” lidz gada vidum varētu piegādāt tikai pusi solīto vakcīnu.
  • Ražošanas jaudas trūkst arī citiem vakcīnu ražotājiem.
  • Lai sasniegtu kolektīvo imunitāti, būtu nepieciešams vakcinēt vismaz 70% iedzīvotāju.

Vakcīnu trūkums apdraud ES mērķi līdz vasaras beigām sapotēt 70% iedzīvotājuUldis Ķezberis

Ārvalstu mediji, atsaucoties uz ES amatpersonām, vēsta, ka “AstraZeneca” gada otrajā ceturksnī piegādās mazāk nekā pusi no apsolītajām Covid-19 vakcīnas devām. Briseles un “AstraZeneca” vienošanās paredz, ka “AstraZeneca” līdz jūnija beigām ES jāpiegādā 180 miljoni vakcīnas dozu, taču nesen notikušās sarunās kompānijas pārstāvji brīdinājuši, ka varēs piegādāt mazāk par 90 miljoniem devu.

Ziņu aģentūra “Reuters” vēstīja, ka “AstraZeneca” pārstāvji nenoliedza ES amatpersonu teikto, tomēr otrdien vēlu vakarā uzņēmums izplatīja paziņojumu, kurā solīja palielināt ražošanas jaudas, lai tuvākajos trīs mēnešos piegādātu ES solītās 180 miljonus vakcīnas devas.

Problēmas arī citiem ražotājiem

Arī iepriekš “AstraZeneca” nespēja piegādāt solīto vakcīnas devu daudzumu. Gada pirmajā ceturksnī ES vajadzētu saņemt 90 miljonus devu, bet “AstraZeneca” paziņoja, ka varēs nodrošināt ne vairāk par 40 miljoniem dozu. “AstraZeneca” vajadzēja piegādāt ES valstīm 30 miljonus devu jau līdz pagājušā gada beigām, tomēr tas nenotika, jo Eiropas Zāļu aģentūra nebija apstiprinājusi kompānijas izstrādāto vakcīnu. Kopumā līdz jūnija beigām “AstraZeneca” vajadzētu piegādāt ES 300 miljonus vakcīnas devu.

Iepriekš ES valstīm bijušas problēmas ar vakcīnu saņemšanu arī no citu Covid-19 vakcīnu ražotājiem “Pfizer” un “Moderna”.

Neraugoties uz vakcīnu piegāžu kavēšanos, ES pārstāvji apgalvo, ka ES vajadzētu vajadzētu pietikt Covid-19 vakcīnu devu, lai līdz vasaras beigām sapotētu vismaz 70% pieaugušo un sasniegtu kolektīvo imunitāti.

Eiropa atpaliek no ASV

Taču kāda pētījuma dati rāda, ka ar pašreizējiem vakcinācijas tempiem ES dalībvalstis pat līdz gada beigām nesasniegs kolektīvo imunitāti pret Covid-19.

Vācijas datu apstrādes uzņēmuma “Statista” pētnieki apkopojuši februāra potēšanas datus ES dalībvalstīs un secinājuši, ka eiropiešu vakcinācijas tempi ievērojami atpaliek no ASV un Lielbritānijas.

ASV dienā vakcinēja vidēji 1,6 miljonus cilvēku, Lielbritānijā vairāk nekā 434 tūkstošus, bet, piemēram, Vācijā ievadīja vidēji 110 tūkstošus vakcīnas devu, Francijā – 96 tūkstošus, bet Itālijā tikai 67 tūkstošus.

“Statista” apgalvo, ka tikai ASV un Lielbritānija ik dienu injicē pietiekamu daudzumu vakcīnu devu, lai līdz 2021. gada beigām šīs valstis būtu sasniegušas kolektīvo imunitāti pret bīstamo koronavīrusu. Turpretī ES dalībvalstīm būtu trīskārtīgi jāpalielina pašreizējie vakcinācijas tempi, lai sasniegtu šo mērķi.

Uzņēmums savus aprēķinus ir modelējis, pieņemot, ka kolektīvo imunitāti iespējams sasniegt, vakcinējot vismaz 70% valstu iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt