Vakcinācija pret Covid-19 Ukrainā: Sabiedrības kritika un «nē» Krievijas vakcīnām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vakcinācijas procesa gaita pasaulē ir atšķirīga – kamēr dažās valstīs vakcinācija norit salīdzinoši raiti, citviet temps ir lēns vai vakcinācija vēl pat nav sākta. Sabiedrības kritiku par vakcīnu iegādi savas valsts iedzīvotājiem saņēmusi Ukrainas valdība. Tā nolēmusi atteikties no Krievijā ražotās “Sputnik V” vakcīnas, izvēloties Ķīnu un lūdzot palīdzību arī Eiropas Savienībai (ES). Vakcināciju plānots sākt vien šomēnes.

ĪSUMĀ:

  • Vakcinācija Ukrainā nebūs veikla, jo tā pat vēl nav sākusies.
  • Sabiedrība neapmierināta ar valsts nespēju nodrošināt vakcīnas.
  • Parlaments aizliedza Krievijā ražoto vakcīnu apstiprināšanu.
  • Atvieglo ASV, ES, Ķīnas, Indijas, Meksikas vakcīnu reģistrēšanu.
  • Ukraina ar lūgumu palīdzēt vērsusies pie ES.
  • Prezidents Zelenskis: Bija ļoti nepatīkami stāvēt ar izstieptu roku.
  • Ukraina gaida 8 miljonus devu, kas apsolīti ANO "Covax" programmā.
  • Vēl tiekot gaidīts līdz 5 miljoniem Ķīnas vakcīnas "CoronaVac" devu.
  • Vakcināciju paredzēts sākt februāra vidū.
  • Pirmos vakcinēs mediķus, aprūpes namu iemītniekus, militāro personālu Austrumukrainā.
  • Krievijas vakcīnas jau esot piegādātas separātistu kontrolētajās teritorijās.

Ukrainā ar Covid-19 inficējušies vairāk nekā 1,2 miljoni iedzīvotāju, bet teju 23 000 miruši. Vēl vairāk nekā miljons jau izveseļojies.

Tikai nesen Ukrainā tika izbeigts karantīnas režīms, un prezidents Volodimirs Zelenskis cīņu ar vīrusu raksturojis kā veiksmīgu.

Vakcinācija pret Covid-19 Ukrainā: Sabiedrības kritika un «nē» Krievijas vakcīnām
00:00 / 05:01
Lejuplādēt

“Kopā, pateicoties apzinīgumam, piesardzībai un disciplīnai, mums izdevās sasniegt labus rezultātus. Pirmkārt – atšķirībā no daudzām Eiropas valstīm pēc ziemas brīvdienām mums nebija uzliesmojuma. Un tas ir galvenais. Vēl jo vairāk, karantīnas laikā bija vairāk atveseļojušos nekā inficēto. Var apgalvot, ka šī karantīna ir atmaksājusies. Tas bija diezgan īss un liberāls karantīnas laiks, ja salīdzinām ar citām Eiropas valstīm. Mēs neaizvērām pilsētas, sabiedriskais transports nepārstāja darboties, nebija ārkārtas stāvokļa vai komandantstundas," teica Ukrainas prezidents.

Viena no Ukrainas virusoloģēm Anna Miroņenko janvāra beigās minēja, ka vīrusu varētu būt izslimojusi jau trešā daļa valsts iedzīvotāju, lielākā daļa – bez simptomiem. Viņa arī neizslēdza iespēju, ka valstij šogad rudenī var atkal nākties ieviest karantīnas režīmu, neskatoties uz to, ka daļa cilvēku jau būs vakcinēta. Nojaušams, ka vakcinācija Ukrainā nebūs veikla, jo tā pat vēl nav sākusies.

Ukrainas prezidents un valdība joprojām saskaras ar sabiedrības spiedienu par valsts nespēju nodrošināt saviem iedzīvotājiem vakcīnas.

Kritika pausta par nespēju noslēgt vienošanos par Rietumos ražotu vakcīnu iegādi, piemēram, "Moderna" izstrādāto vakcīnu.

Savu vakcīnu Ukrainā lobējusi un piedāvājusi Krievija, tomēr veselības aizsardzības amatpersonas ir noraidījušas Maskavas piedāvājumu, kritiķiem apgalvojot, ka Krievijas vakcīna "Sputnik V" ir ģeopolitisks rīks. Janvāra beigās Ukrainas parlaments pārliecinoši nobalsoja par Krievijā ražoto vakcīnu apstiprināšanas aizliegšanu. Tajā pašā laikā parlaments atviegloja no Amerikas Savienotajām Valstīm, ES, Ķīnas, Indijas un Meksikas ienākošo vakcīnu reģistrēšanas procesu.

Ar lūgumu palīdzēt Ukraina vērsās pie ES, un janvāra sākumā arī vairākas ES dalībvalstis aicināja Eiropas Komisiju palīdzēt bloka austrumu kaimiņvalstīm vakcinēt savus iedzīvotājus pret Covid-19. Galu galā Zelenskis esot saņēmis ES solījumu palīdzēt.

Kā intervijā kādā no telekanāla HBO dokumentālajām filmām atzinis Zelenskis – palīdzība no ES esot apsolīta tik, cik tā būšot iespējama, un viņš izprotot, ka to varētu būt grūti izskaidrot Eiropas valstu iedzīvotājiem.

Viņš arī atzinis, ka ir bijis ļoti nepatīkami stāvēt ar izstieptu roku, proti, lūgt palīdzību citām valstīm.

Pašlaik Ukraina gaida astoņus miljonus devu, kas apsolīti saskaņā ar ANO “Covax” programmu. Programma izveidota, lai vakcīnas nonāktu arī pie nabadzīgākām valstīm. Vēl tiekot gaidīts līdz pieciem miljoniem Ķīnas vakcīnas "CoronaVac" devu. Taču, tieši kad un tieši kādas vakcīnas tiks piegādāts, joprojām nav pilnīgi skaidrs.  Šomēnes "Covax'' programmas ietvaros Ukrainai varētu tikt piegādāti no 100 000 līdz 200 000 “Pfizer” un “BioNTech” vakcīnas devu.

Bijušais valsts veselības ministra vietnieks Pavlo Kovtoņuks izdevumam “Politico” norādījis, ka "Covax" nav “ļoti labs” variants Ukrainai, jo tas padara valsti atkarīgu no donoriem. Un ar šo var nebūt pietiekami, lai aptvertu visus valsts iedzīvotājus.

Vakcināciju paredzēts sākt februāra vidū, pirmos vakcinējot mediķus, aprūpes namu iemītniekus un militāro personālu Austrumukrainā.

Tikmēr Krievijas vakcīnas jau esot piegādātas separātistu kontrolētajās teritorijās Doņeckā un Luhanskā. Tā dēvētās Doņeckas Tautas republikas līderis Deniss Pušiļins sacījis, ka republikas teritorijā pirmdien jau ieradusies pirmā "Sputnik V" vakcīnas partija "vairāku tūkstošu" devu apmērā. Pirmie tiekot vakcinēti ārsti un karavīri.

Arī tā dēvētās Luhanskas Tautas republikas līderis Leonīds Pasečņiks apstiprinājis, ka piegādes arī šajā republikā notikušas, tomēr viņš neminēja piegādāto devu apjomu. Viņš norādījis, ka, pateicoties Krievijas nenovērtējamai palīdzībai, republikas iedzīvotājiem ir iespēja brīvprātīgi un bez maksas vakcinēties.

Šo reģionu amatpersonas nav paziņojušas, vai vakcīna no Krievijas iegādāta vai Krievija to ziedojusi. Luhanskas veselības ministrs minējis, ka piegādātās devas ir daļa no Krievijas nosūtītā “humānās palīdzības konvoja”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti