Vakcīna pret «Covid-19» izraisījusi saspīlējumu starp Vāciju un ASV

Vācijā sašutumu izraisījušas preses publikācijas par ASV valdības mēģinājumiem pārpirkt Vācijas uzņēmumu, kas strādā pie vakcīnas pret jauno koronavīrusu. Amerikāņi vēloties, lai vāciešu zinātnieku radītā vakcīna būtu ekskluzīvi pieejama tikai ASV. Pret to skaļi iebilst Vācijas valdība, kas darīšot visu iespējamo, lai nepieļautu Trampa plāna īstenošanos.  

ĪSUMĀ:

 • Vācu firma “CureVac” strādā pie vakcīnas pret “Covid-19”.
 • Par to nopietni interesējoties  Trampa administrācija.
 • Vācu laikraksts: ASV “CureVac” piedāvāja miljardu dolāru, lai pabeigtu vakcīnas izstrādi.
 • Amerikāņi arī vēlējās, lai jaunā vakcīna būtu pieejama tikai ASV.
 • ASV vēstnieks Vācijā “Twitter” rakstīja, ka publikācija ir nepatiesa.
 • ASV amatpersona “Reuters” nenoliedza interesi par vakcīnu, bet laikraksts krietni pārspīlējot.
 • Marta sākumā “CureVac” nu jau bijušais vadītājs, amerikānis Menišela tikās ar  Trampu.
 • Pagājušajā nedēļā uzņēmums paziņoja, ka Menišela negaidīti pamet amatu.
 • Viņa vietā stājas “CureVac” dibinātājs Ingmārs Hoers.
 • Uzņēmums apgalvo, ka nepārdos ASV ekskluzīvas tiesības uz vakcīnu.
 • “CureVac” cer - vakcīna būs gatava līdz jūnijam vai jūlijam.
 • Pēc tam varētu sākties tās izmēģināšana uz cilvēkiem.
 • Vācijas veselības ministrs: “CureVac” radīs vakcīnu, kas būs pieejama visai pasaulei.
 • Tramps savulaik ir izteicies pret vakcīnām, taču viņa attieksme mainījusies.
 • Tramps solīja: valdība palīdzēs zinātniekiem radīt “Covid-19” vakcīnu.

Zinātnieki steidz radīt vakcīnu pret jauno koronavīrusu, kas visā pasaulē ir inficējis vairāk nekā 170 000 cilvēku, bet nonāvējis gandrīz 7000. Arī Vācijas biofarmācijas uzņēmums “CureVac” strādā pie šādas vakcīnas. Par to nopietni interesējoties ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija.

Vācu laikraksts “Welt am Sonntag” svētdien vēstīja, ka Baltais nams piedāvājis “CureVac” miljardu dolāru, lai pabeigtu vakcīnas izstrādi. Amerikāņi arī vēlējušies, lai jaunā vakcīna būtu pieejama tikai ASV.

Vakcīna pret «Covid-19» izraisījusi saspīlējumu starp Vāciju un ASVUldis Ķezberis

  ASV vēstnieks Vācijā Ričards Grenels sociālajā vietnē “Twitter” rakstīja, ka “Welt am Sonntag” publikācija ir nepatiesa.

  Kāda vārdā neminēta ASV valdības amatpersona ziņu aģentūrai “Reuters” nenoliedza Baltā nama interesi par vakcīnu, bet sacīja, ka laikraksts krietni pārspīlējot.

  Marta sākumā “CureVac” nu jau bijušais vadītājs, amerikānis Daniels Menišela Vašingtonā tikās ar prezidentu Trampu, ASV viceprezidentu Maiku Pensu un Baltā nama paspārnē esošās koronavīrusa apkarošanas vienības locekļiem, lai apspriestu vakcīnas izstrādi.

  Pagājušajā nedēļā uzņēmums paziņoja, ka Menišela negaidīti pamet amatu, bet viņa vietā stājas “CureVac” dibinātājs Ingmārs Hoers.

  Uzņēmumam vadība apgalvo, ka nepārdos ASV valdībai ekskluzīvas tiesības uz vakcīnu pret koronavīrusu.

  “CureVac” zinātnieki cer, ka viņu radītā eksperimentālā vakcīna būs gatava līdz jūnijam vai jūlijam, bet pēc tam varētu sākties tās izmēģināšana uz cilvēkiem.

  Arī Vācijas valdība “CureVac” ir piedāvājusi finansējumu, lai nodrošinātu, ka uzņēmuma radītā vakcīna paliek Vācijā. Vācijas veselības ministrs Jenss Špāns paziņoja, ka ASV valdības mēģinājums nopirkt tiesības uz “CureVac” vakcīnu ir nepieļaujams.

  Ministrs piebilda, ka uzņēmums radīs vakcīnu, kas būs pieejama visai pasaulei, nevis vienai atsevišķai valstij.

  Savukārt Vācijas ekonomikas ministrs Pēters Altmaiers norādījis, ka valdība var neatļaut tiesību uz vakcīnu pārdošanu trešajai valstij, ja runa ir par Vācijas un Eiropas drošības interesēm. Viņam piebalsoja parlamenta Veselības komisijas vadītājs Ervīns Rīdels: “Vai šāda iespēja pastāv? Mums tas jāpārbauda, bet pretējā gadījumā jāvienojas par tiesisko regulējumu, lai šis pētījums paliktu Vācijā.”

  ASV prezidents Tramps savulaik ir izteicies pret vakcīnām, taču gadu gaitā viņa attieksme pret tām ir mainījusies. Pēc tam, kad arī ASV sasniedza jaunais koronavīruss, viņš solīja, ka valdība palīdzēs zinātniekiem visdrīzākajā laikā radīt vakcīnu pret to.

  ASV Nacionālais veselības institūts paziņojis, ka pirmdien uzsāks klīniskos izmēģinājumus vakcīnai pret jauno koronavīrusu. Iepriekš sabiedrības veselības speciālisti izteicās, ka no vakcīnas izmēģinājumu sākuma līdz tās apstiprināšanai var paiet pat pusotrs gads.

  KONTEKSTS:

  Jaunais koronavīruss sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija norāda, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs, tostarp arī Eiropā, atcelti masu pasākumi, kā arī slēgtas skolas un citas iestādes, lai ierobežotu "Covid-19" izplatīšanos. 

  Latvijā līdz svētdienai, 15. martam, reģistrēti 30 "Covid-19" saslimšanas gadījumi. Ministru kabinets ārkārtas sēdē ceturtdien, 12. martā, nolēma līdz 14. aprīlim valstī izsludināt ārkārtējo situāciju. Lai ierobežotu koronavīrusa "Covid-19" izplatību, Latvijā no 13. marta cita starpā slēgtas mācību iestādes, kā arī aizliegti lielie masu pasākumi. Pāris dienas vēlāk valdība vienojās par papildu ierobežojumiem, tostarp pārtraukt starptautisko pasažieru pārvadājumus caur lidostu un ostu robežšķērsošanas vietām.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti