Vairumā pasaules valstu vakcinācija nemaz nav sākusies, problēmas arī bagātām valstīm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Iedzīvotāju masveida vakcinēšana pret Covid–19 sagādā grūtības ne tikai trūcīgām valstīm, jo arī virknē bagāto valstu vakcinācija notiek ļoti gausi vai pat vēl nemaz nav sākusies. Šo valstu vidū ir arī Austrālija, Jaunzēlande, Japāna un Dienvidkoreja, kas kopumā guvušas labus panākumus cīņā pret Covid–19 izplatīšanos.

ĪSUMĀ:

  • Austrālija un Japāna vēl nav sākušas vakcināciju.
  • Japānai problēmas sagādā nepiemērotas šļirces.
  • Jaunzēlandē vispirms potēs robežsargus un mediķus.
  • PVO sola apgādāt ar vakcīnām arī trūcīgās valstis.

Iedzīvotāju vakcinācija pret Covid–19 daudzās valstīs turpinās jau vairākus mēnešus. Līdz šim 78 valstīs ir injicēti vairāk nekā 176 miljoni Covid–19 vakcīnu devu, liecina ziņu aģentūras “Bloomberg” apkopotā informācija.

Latvijas Radio korespondents Uldis Ķezberis par vakcinācijas gaitu pasaulē
00:00 / 03:41
Lejuplādēt

Tikmēr vairums pasaules valstu vēl tikai gaida pirmo vakcīnas devu piegādi. 130 valstīs līdz šīs nedēļas sākumam vēl nebija ievadīta neviena vakcīnas deva, vēsta Apvienoto Nāciju Organizācija. Šajā valstīs dzīvo 2,5 miljardi cilvēku. Vairums no tām ir ierindojamas vidēju un zemu ienākumu valstu grupā.

Nabadzīgākajām valstīm ir parādījies cerību stariņš drīzumā saņemt pirmās vakcīnu devas. Pasaules Veselības organizācija (PVO) pirmdien aptiprināja Oksfordas Universitātes un farmācijas uzņēmuma “AstraZeneca” kopīgi radīto poti. Tā kļūs par pirmo vakcīnu, kas tiks izplatīta valstīm ar PVO programmas “COVAX” starpniecību. Organizācija cer, ka gada pirmajā pusē tā varēs piegādāt 336 miljonus vakcīnu devu, bet līdz gada beigām šis skaitlis pārsniegs 2 miljardus.

Varētu šķist, ka vakcīnu trūkums ir tikai nabadzīgo valstu problēma, tomēr arī virknē turīgo valstu vakcinēšana pret nāvējošo koronavīrusu vēl nav sākusies.

Japānā trūkst speciālo šļirču

Japānā iedzīvotāju masveida vakcināciju pret koronavīrusu paredzēts sākt trešdien. Valsts zāļu regulators nedēļas nogalē apstiprināja vācu biotehnoloģiju uzņēmuma “BioNTech” un amerikāņu farmācijas kompānijas “Pfizer” radītās vakcīnas izmantošanu. Japānas valdība ar “Pfizer” ir vienojusies par 144 miljonu pošu devu piegādi līdz gada beigām. Ar to pietiks, lai savakcinētu 72 miljonus no 126 miljoniem valsts iedzīvotāju.

Taču vairāki miljoni japāņiem paredzēto vakcīnas devu var aiziet zudībā, jo valstij trūkst speciālo šļirču, kas ļauj no katras pudelītes iegūt maksimālo dozu skaitu – sešas. Ar parastajām šļircēm var paņemt tikai piecas devas. Japānas valdība ir pasūtījusi speciālās šļirces, bet ražotāji nespējot īsā laikā saražot pieprasīto daudzumu.

Bija jāpārliecinās par efektivitāti

Tuvākajās dienās iedzīvotāju vakcināciju pret Covid–19 plāno sākt arī Austrālija un Jaunzēlande. Austrālijas zāļu regulators otrdien deva zaļo gaismu “AstraZeneca” vakcīnai, bet janvārī aptiprināja arī “BioNTech” un “Pfizer” poti.

Aģentūra ir saņēmusi pārmetumus par pārāk lēnu vakcīnu apstiprināšanas procesu. Austrālijas premjers Skots Morisons aizstāvēja regulatoru, norādot, ka iestādei vajadzēja pilnībā pārliecināties par vakcīnu drošumu un efektivitāti, lai vairotu sabiedrības uzticību potēm.

Austrālijā pirmos cilvēkus sāks vakcinēt pirmdien, 22. februārī.

Jaunzēlande, kas ir viena no sekmīgākajām valstīm cīņā ar bīstamo vīrusu, pirmdien saņēma pirmos 60 tūkstošus “BioNTech” un “Pfizer” vakcīnas devas. Jaunzēlandes premjerministre Džasinda Ārderna paziņojusi, ka vakcinācija varētu sākties sestdien. Kā pirmie potes saņems robežsargi un mediķi.

Dienvidkoreja sāks 26. februārī

Dienvidkorejā iedzīvotāju vakcināciju paredzēts sākt 26. februārī, bet līdz marta beigām plānoto 1,3 miljonu cilvēku vietā varēs sapotēt mazāk nekā 760 tūkstošus, vēsta “Reuters”.

Valdība apgalvo, ka vakcinācijas lēnais sākums būs saistīts ar to, ka vairākas vakcīnas nav pietiekami efektīvas pret Covid–19 jaunajiem paveidiem, bet citu pošu ražotāji nespēs piegādāt pietiekamu daudzumu dozu.

Dienvidkoreja no vairākiem vakcīnu ražotājiem plāno iegādāties 158 miljonus devu, ar ko pietiktu, lai savakcinētu 79 miljonus cilvēku. Dienvidkorejā ir 52 miljoni iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti