Vairākās valstīs notikušas «Greenpeace» protesta akcijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Šodien vairākās valstīs notiek akcijas, lai atbalstītu Krievijā aizturētos vides aizsardzības organizācijas "Greenpeace" aktīvistus.

Akcijas aizsākās Jaunzēlandē un turpinās vairākās Rietumeiropas valstīs, bet noslēdzošā solidaritātes dienas protesta akcija plānota pie Maskavas zinātnes un kultūras centra Vašingtonā. Viena no šādām akcijām noritēja arī Somijā. 

Somijas galvaspilsētā Helsinkos šodien aptuveni pusotrs tūkstotis cilvēku devās gājienā uz Krievijas vēstniecību. Protestētāji pieprasa atbrīvot aizturētos, kuru vidū ir arī Somijas pilsone. Akcijas dalībnieki pieprasījuši, lai lozungos nebūtu rusofobisku saukļu, tā vietā visasāk kritizēta kompānijas „Gazprom” patvaļa. Somijas prezidents Sauli Niiniste iepriekš bija izteicies, ka pagaidām nepieprasīs no Krievijas vides aktīvises atbrīvošanu, jo tas nozīmētu iejaukšanos citas valsts tiesu sistēmā.

Tikmēr jūras tiesību eksperti prognozē, ka aizturēto 30 Greenpeace aktīvistu lietu izskatīšana arbitrāžas tiesās var aizņemt vairākus gadus, taču aktīvistus var atbrīvot arī pēc 10 dienām.

Kā ziņots, "Greenpeace" aktīvisti 18.septembrī mēģināja Barenca jūrā uzkļūt uz uzņēmuma "Gazprom" naftas ieguves platformas, lai tur sarīkotu protesta akciju pret naftas ieguvi Arktikā.

Kad daži no aktīvistiem centās nokļūt uz platformas, Krievijas robežsargi aizturēja visas 30 uz klāja esošās personas, bet pašu kuģi aizvilka uz Murmanskas ostu.

Visiem 30 aizturētajiem izvirzītas apsūdzības, un apcietinājumā viņiem būs jāpaliek vismaz līdz 24.novembrim.

Notikušais jau izraisījis lielu diplomātisko aktivitāti, cenšoties piespiest Maskavu atbrīvot aizturētos, taču pagaidām tas nav izdevies. Krievijas puse, atbildot uz Nīderlandes prasību, norādījusi, ka vairākkārt ir lūgusi Nīderlandi novērst aktīvistu robežpārkāpumus, taču tie ir turpinājušies.

Krievijas Izmeklēšanas komiteja šonedēļ paziņoja, ka „visiem 30 krimināllietā iesaistītajiem uzrādītas apsūdzības par uzbrukumu naftas ieguves platformai.”

Tagad Nīderlande draud vērsties ANO Starptautiskajā jūras tiesību tribunālā. Tā centīsies panākt arī par pirātismu apsūdzēto aktīvistu atbrīvošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti