Sadaļas Sadaļas

Vairākas Eiropas valstis un ASV neatzīst Lukašenko prezidentūru

Virkne rietumvalstu, tostarp Vācija, ir paziņojušas, ka neatzīst Aleksandru Lukašenko kā leģitīmu Baltkrievijas prezidentu. To pavēstījusi arī Latvija.

ĪSUMĀ:

  • Ceremonija nepilnvaro Lukašenko ieņemt prezidenta amatu sesto termiņu.
  • Tā uzskata Latvija un vairākas citas Eiropas valstis.
  • Latvijas ĀM: Mums ir nepieciešams miermīlīgā sarunu ceļā risināt šo krīzi.
  • Lukašenko par Baltkrievijas prezidentu neatzīst Baltijas valstis, Vācija u.c.
  • Arī ASV neatzīst Lukašenko par leģitīmu Baltkrievijas prezidentu; vēl nav reakcijas no ES.
  • Baltkrievu advokāts: Inaugurācijas procedūra veikta, pārkāpjot likumu.
  • Minskā bloķēts Neatkarības laukums; daudz milicijas auto; protestētāji iziet ielās.

Arī Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM) nebija informēta par Baltkrievijā notikušo inaugurācijas ceremoniju. ĀM pārstāvis Jānis Beķeris sacīja, Latvija tāpat kā vairākas citas Eiropas valstis neuzskata, ka šodienas ceremonija pilnvaro bijušo Baltkrievijas prezidentu Lukašenko ieņemt prezidenta amatu sesto termiņu.

"Mēs, protams, nebijām informēti par šo notikumu, tāpat kā mūsu Eiropas kolēģi arī Minskā. Šobrīd cītīgi strādājam gan Minskā, gan Briselē, lai vienotos par kopīgu nostāju šajā jautājumā, kas, mūsuprāt, ir ļoti būtiski. Diplomātiskie kanāli tajā pašā laikā paliek atvērti. Diplomāti, iespējams, krīzes situācijās ir vēl nepieciešamāki nekā tad, kad viss ir pavisam mierīgi un paredzami, līdz ar to sadarbība ir jāturpina.

Mums ir nepieciešams miermīlīgā sarunu ceļā risināt šo krīzi,  mums, protams, kā kaimiņvalstij ir ļoti, ļoti svarīgi, kas notiek Baltkrievijā," klāstīja Beķeris.

Lukašenko atteikušās atzīt arī vairākas Eiropas valstis. Un viena no pirmajām – Vācija, kas ir paziņojusi, ka neatzīst Lukašenko par Baltkrievijas prezidentu, jo viņa pārvēlēšanai trūcis "demokrātiskas leģitimitātes". Bez Lietuvas, Latvijas un arī Igaunijas to ir paudušas arī Dānija, Čehija, Slovākija un Polija.

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis uzsvēra, ka Lukašenko ir zaudējis leģitimitāti, bet valsts turpinās uzturēt attiecības ar oficiālo Minsku.

Arī ASV trešdien, 23. septembrī, paziņoja, ka neatzīst Lukašenko par leģitīmu Baltkrievijas prezidentu.

"9. augusta vēlēšanas nebija nedz brīvas, nedz godīgas. Izsludinātie rezultāti bija krāpnieciski un nedod leģitimitāti," paziņoja ASV Valsts departaments. "Savienotās Valstis nevar uzskatīt Aleksandru Lukašenko par leģitīmi ievēlētu Baltkrievijas līderi," norādīts paziņojumā.

Pagaidām vēl nav saņemtas reakcijas no Eiropas Savienības (ES).

Britu raidorganizācija BBC raksta – šī bija inaugurācija, kas bija vērsta uz to, lai izsauktu pēc iespējas mazāku sabiedrības reakciju.

Nekas nebija izsludināts iepriekš, un pat Krievijas vēstnieks nebija aicināts.

Baltkrievu advokāts Andrejs Mačalovs uzskata: ja Lukašenko tik tiešām baudītu 80% tautas atbalstu, kā viņš apgalvo, un nebaidītos no protestētājiem, inaugurācija nebūtu notikusi slepeni.

"Es uzskatu, ka procedūra tika veikta, pārkāpjot likumu. Pirmkārt, tāpēc, ka saskaņā ar Baltkrievijas likumiem inaugurācijas procedūra jāveic publiski. Tā jāpārraida valsts televīzijā un radio.

Informācija par inaugurāciju jāpublicē iepriekš, tāpēc ka tas ir publisks un atklāts process. Tas netika izdarīts.

Inaugurācija notika ļoti negaidīti un noslēpumainā atmosfērā. Pirmkārt, tas nebija likumīgi. Otrkārt, arī savādi. (..) Diemžēl mums Baltkrievijā nav efektīvu mehānismu juristiem, lai vērstos pret prezidentu. Savulaik, kad 1996. gadā tika pieņemta konstitūcija, tajā iekļautas ļoti plašas un nopietnas prezidenta pilnvaras. To savā ziņā var saistīt ar daudziem nelikumīgiem notikumiem, kuri mūsdienās norit Baltkrievijā," teica Mačalovs.

Šīs dienas inaugurācija sabiedrībai bija pārsteigums, izskanēja aicinājumi doties uz protestiem. Sociālajos tīklos redzams, ka Neatkarības laukums ir bloķēts. Pilsētā manīti ūdensmetēji, ir daudz milicijas automašīnu. Ielās jau ir protestētāji, pie augstskolām protestē studenti. Kādā video no Saļihorskas pilsētas cilvēki stāv ielās un sauc: "Žurka, žurka!".

KONTEKSTS:

Minskā trešdien, 23. septembrī, notikusi līdzšinējā Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko iepriekš neizziņota inaugurācijas ceremonija. Saņemot ziņas par notikušo inaugurācijas ceremoniju, cilvēki daudzviet Minskas ielās nelielās un arī lielākās grupās, ar karogiem un plakātiem rokās, sāka rīkot spontānas akcijas.

Baltkrievijā turpinās masu protesti pret 9. augustā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu. Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais autoritārais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%. Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī ES un citas rietumvalstis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt