Dienas ziņas

Zolitūdes traģēdijai aprit astoņi gadi

Dienas ziņas

Lāči Vidzemē devušies ziemas miegā vai pametuši Latviju

Eiropas valstīs pastiprina ierobežojumus; daudzviet protesti

Vairākās Eiropas valstīs pastiprina Covid-19 ierobežojumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vairākas Eiropas valstis pastiprina ierobežojumus, lai apturētu koronavīrusa straujo izplatību, sākoties ziemai. No pirmdienas valsts mēroga karantīnas režīms ieviests Austrijā, stingrāki ierobežojumi noteikti arī Vācijas federālajās zemēs. Pret ierobežojumu atjaunošanu vairākās Eiropas valstīs notikuši plaši ielu protesti.

Beļģijas galvaspilsētā Briselē saskaņā ar policijas aplēsēm svētdien ielās izgāja aptuveni 35 000 cilvēku. Protestētāji, kas pauda neapmierinātību ar aizliegumu nevakcinētajiem apmeklēt tādas sabiedriskās vietas kā bārus un restorānus, devās gājienā caur rajonu, kur izvietotas valdības un Eiropas Savienības iestādes.

Sadursmes ar policiju

Daļa no gājiena dalībniekiem maršēja zem flāmu nacionālistu karogiem, kamēr citi demonstranti bija tērpušies svītrainās drānās, kas atgādināja nacistu koncentrācijas nometņu ieslodzīto uniformas.

Vairākās Eiropas valstīs turpinās protesti pret Covid-19 karantīnas ierobežojumiem
00:00 / 03:21
Lejuplādēt

Lai gan sākotnēji demonstrācija norisinājās mierīgi, vēlāk tā pārauga vardarbībā, protestētājiem sākot policistus apmētāt ar dažādiem priekšmetiem. Savukārt kārtības sargi pielietoja ūdensmetējus un asaru gāzi. Sadursmēs tika ievainoti vismaz trīs likumsargi.

Protesti pret karantīnas ierobežojumiem trešo nakti pēc kārtas turpinājās arī Nīderlandes pilsētās. Groningenā, Leuvardenā, Enshedē un Tilburgā protestētāji spridzinājuši petardes, kā arī nodarbojušies ar vandalismu, bojājot sabiedrisko un privāto īpašumu, vēsta policija. Līdz šim Nīderlandē kopumā aizturēti vairāk nekā 100 cilvēki, bet vismaz 12 cilvēki demonstrāciju laikā guvuši ievainojumus.

Austrijā stājas spēkā stingrā mājsēde

Cilvēki svētdien izgāja ielās arī Austrijā. Lincas ielās pulcējās ap 6000 cilvēku, bet vēl sestdien Vīnes ielās izgāja aptuveni 40 000 demonstrantu.

“Mēs esam šeit, lai protestētu pret mūsu valdības īstenoto brīvības atņemšanu. Mēs iestājamies pret karantīnas režīmu un obligāto vakcināciju. Mēs vēlamies atpakaļ mūsu brīvību, kuru patiesībā neviens mums nevar atņemt,” vēsta viens no protestētājiem.

Protesta demonstrācijā Vīnē dalībnieces demonstrē plakātu ar saukli "Nevakcinēto sperma ir nāka...
Protesta demonstrācijā Vīnē dalībnieces demonstrē plakātu ar saukli "Nevakcinēto sperma ir nākamais bitkoins"

Austrijā karantīnas režīms būs spēkā vismaz desmit dienas, bet nepieciešamības gadījumā to pagarinās, ja vēl nebūs izdevies apturēt Covid-19 izplatības ceturto vilni. No pirmdienas lielākā daļa veikalu ir slēgti, atcelti kultūras pasākumi. Cilvēki var pamest savas mājas tikai konkrētu iemeslu dēļ, piemēram, pārtikas preču iegādei vai ārsta apmeklējumam.

Pagājušajā nedēļā ierobežojumi jau bija piemēroti nevakcinētajiem, taču tagad attiecas uz visiem – arī tiem, kas potējušies pret kovidu. Austrijā, kur vakcinācijas aptvere vien no zemākajām Rietumeiropā, no februāra potēšanās pret kovidu būs obligāta, lēmusi valdība.

“Vakcinācijas aptveres paaugstināšana – un es domāju, ka par to mēs visi esam vienisprātis – ir vienīgais veids, kā uz visiem laikiem izkļūt no šī vīrusa viļņu apburtā loka. Mēs nevēlamies piekto vilni, ne arī sesto un septīto vilni," uzskata Austrijas valdības vadītājs Aleksandrs Šallenbergs.

Situācija ir ļoti dramatiska

Arī Vācijā, kur saslimušo skaits sasniedz jaunus rekordus, vairākas federālās zemes no pirmdienas ieviesušas stingrākus noteikumus, lai apturētu straujo koronavīrusa izplatīšanos. Piemēram, Saksijā slēgtas kultūras un atpūtas iestādes. Bet nevakcinētajiem stingrāki ierobežojumi – piemērota nakts komandantstunda, kad viņu rajonā saslimstības līmenis pārsniedz noteiktu robežu. Vācijā pirmdien tiek atvērti vairāki Ziemassvētku tirdziņi, tomēr daudzviet, tostarp Minhenē, Nirnbergā un Drēzdenē, nolemts šogad tos atcelt.

“Situācija [ar koronavīrusu] ir ļoti dramatiska, un tagad būs ļoti svarīgi, lai rīcība ir ātra un konsekventa, lai situāciju varētu labāk kontrolēt," atzina Vācijas kanclere Angela Merkele.

"Un tad būs jāskatās, vai mēs varam apturēt vai vismaz samazināt vīrusa izplatību. Pašlaik mēs nonākam ļoti, ļoti sarežģītā situācijā, īpaši visiem tiem, kuri strādā slimnīcās un īpaši intensīvajā terapijā.”

Protesti arī Gvadelupā

Bet jau nedēļu protesti pret karantīnas pasākumiem turpinās Francijai piederošajā Gvadelupas salā Karību reģionā. Nepakļaujoties komandantstundai, protestētāji turpina bloķēt ielas. Tiek ziņots arī par veikalu un aptieku izlaupīšanu un dedzināšanu.

Vairāki desmiti cilvēku aizturēti, bet daži likumsargi guvuši ievainojumus. Francija svētdien uz turieni nosutīja armiju, bet Francijas premjerministrs Žans Kastekss izsaucis Gvadelupas vadošās amatpersonas uz Parīzi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti