Vainstīnam cietumā būs jāpavada vismaz 25 gadi

Pasaulslavenais Holivudas producents Hārvijs Vainstīns atzīts par vainīgu vairākās pret viņu izvirzītajās apsūdzībās, toskait izvarošanā. Pret ASV kino industrijas pārstāvi savulaik vērsās desmitiem sieviešu. Process, kas ilga aptuveni divus gadus, iedvesmoja sievietes visā pasaulē publiski runāt par seksuālo vardarbību un aizsāka globālo kustību #MeToo.

Kādreiz – viens no pazīstamākajiem un ietekmīgākajiem Holivudas producentiem, tagad –  simbols vardarbībai pret sievietēm. Vainstīns atzīts par vainīgu apsūdzībās par seksuālu uzmākšanos un izvarošanu. Pēc tiesas lēmuma paziņošanas producents tika izvests no Ņujorkas tiesas zāles roku dzelžos un nogādāts uz cietumu, kur viņam, visticamāk, būs jāpavada vismaz 25 gadi.

"Hārvijs Vainstīns beidzot atbildēs par noziegumiem, ko pastrādājis. Sievietes bija drosmīgas un riskēja, atklāti runājot par piedzīvoto," sacījis Ņujorkas tiesas prokurors Sijs Vancs.

Aptuveni 80 sievietes apsūdzēja Vainstīnu par seksuālu uzmākšanos. Viņu vidū arī pasaulslavenās aktrises – Gvineta Paltrova, Uma Tūrmane un Selma Hajeka. Ne visas apsūdzības gan ir šī tiesas lēmuma pamatā, jo daži gadījumi bija notikuši pārāk sen. Pašreizējā lēmuma pamatā ir apsūdzības par Vainstīna bijušās asistentes Mimijas Heilijas seksuālu izmantošanu 2006. gadā un aktrises Džesikas Mannas izvarošanu 2013. gadā.

"ASV darba vide mainās. Šis ir sieviešu iespēju laiks, jo viņas vairs nevar tikt iebiedētas," norādīja cietušo aizstāve Glorija Alreda.

Tiesā Holivudas producentu raksturoja kā sērijveida plēsoņu, kurš izmantojis savu varas pozīciju, lai manipulētu ar sievietēm un viņas izmantotu. Vainstīna aizstāvji gan noliedz šādus apgalvojumus un atkārtoti uzsver, ka jebkuras attiecības starp producentu un sievietēm balstījušās uz abpusēju piekrišanu. Aizstāvji bija lūguši ļaut Vainstīnam palikt brīvībā apmaiņā pret drošības naudu sliktā veselības stāvokļa dēļ, taču tiesnesis lūgumu noraidīja. Producents tikšot ievietots cietuma slimnīcā.

"Kad tika pasludināts spriedums, Vainstīns jutās šokēts, bet nezaudēja savaldību. Viņš neļāvās emocijām, neraudāja, taču nemitējās atkārtot, ka ir nevainīgs, un nespēja noticēt, ka kaut kas tāds var notikt ASV," norādīja Vainstīna aizstāvis Artūrs Aidala.

Pirmās apsūdzības pret Vainstīnu tika izvirzītas pirms aptuveni diviem gadiem. Kaut arī producents atzina, ka, visticamāk, nodarījis pāri vairākiem cilvēkiem, un atvainojās, apsūdzības viņš kopumā noliedza. Taču ar to viss nebeidzās, jo vēl desmitiem sieviešu dalījās  pieredzē, apsūdzot Vainstīnu par visdažādākā veida seksuālo izmantošanu. Drīz pēc tam Vainstīns tika izstumts no Holivudas sabiedrības. Sieviešu publiskās apsūdzības iedvesmoja un aizsāka globālo kustību #MeToo, kas mudināja sievietes arī citviet pasaulē atklāti runāt par seksuālu uzmākšanos un vardarbību. Ļoti iespējams, ka Vainstīna notiesāšana būs precedents arī citiem gadījumiem, kuros sievietes cietušas no seksuālas vardarbības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt