Pasaules panorāma

Igaunijā uzturas ASV specvienība

Pasaules panorāma

ASV populāras ložu necaurlaidīgas mugursomas

Parlaments gaida komisāra kandidātu iztaujāšanu

Vaidere un Zīle pieļauj: daži ES komisāru kandidāti var neizturēt Eiroparlamenta sietu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 9 mēnešiem.

Eiropas Komisijas (EK) vadītāja Urzula fon der Leiena ir izziņojusi jauno Eiropas Komisijas jeb Eiropas Savienības valdības sastāvu. Tas ir diezgan neparasts, jo blakus jau ierastajām lielajām tēmām - ekonomikai, lauksaimniecībai, transportam -  ir izveidotas pilnīgi jaunas pozīcijas un atbildības, piemēram, par demogrāfiju, migrāciju, kosmosu.

Eksperti saka, ka visietekmīgākā pozīcija ir Francijai, kas ir ieguvusi iekšējā tirgus un aizsardzības jomu, kā arī atbildēs par kosmosa jautājumiem. Rietumu prese visai lielu uzmanību ir pievērsusi arī mūsu kandidātam Valdim Dombrovskim, kurš ir izvirzīts  vienam no trim Eiropas Komisijas izpildviceprezidenta amatiem, kas ir jauna pozīcija un dod lielākas varas iespējas. Viņa atbildībā būs Eiropas ekonomikas un finanšu jautājumi. Pazīstamais izdevums “POLITICO” Dombrosvksim veltījis plašu rakstu, minot, ka Latvijas pārstāvja nokļūšana Eiropas varas ziedā ir viens no lielākajiem pārsteigumiem. Visa Komisija, pirms tā sāks darbu, būs jāapstiprina Eiropas Parlamentam (EP).

“Austrumeiropieši, centrāleiropieši varbūt neieguva tos portfeļus, izņemot - es gribētu pieminēt divus – poļi portfeli lauksaimniecībā, kas, iespējams, bija par to, ka valdošā Polijas partija “Likums un taisnīgums” atbalstīja fon der Leienas kandidatūru pašā finiša taisnē. Un otra pozīcija – Rumānijas transporta ministre. Rumānija ir liela kohēzijas valsts, ar Poliju kopā vislielākās, un viņai pavisam drīz būs jānes uz saviem pleciem ļoti sarežģītas sarunas par mobilitātes pakotni, kas lielā mērā ietekmē Rumānijas autopārvadātāju biznesu, un arī visu pārējo transporta pārvadātāju jomas ir diezgan komplicētas," uzskata EP deputāts Roberts Zīle (Nacionālā apvienība/Eiropas Konservatīvo un reformistu grupa).

Zīle pieļauj, ka uzklausīšanā būs uzbrukumi dažiem komisāriem ar mērķi, lai parādītu EP spēku. Iespējams, viens vai divi no kandidātiem tiks mainīti. Līdzīgās domās ir arī Inese Vaidere, kas EP pārstāv Tautas partijas grupu. “Kā zināms, visi topošie komisāri iziet caur Eiropas Parlamenta sietu, un komitejās šīs noklausīšanās ir ļoti nopietnas. Un ne visi komisāra kandidāti iztur šos pārbaudījumus. Jau tagad ir domas, ka varētu būt trīs komisāri, kas varētu neizturēt," saka  Vaidere.

Deputāte uzskata, ka nopietns pārbaudījums šai Komisijai var būt arī darbs ar Parlamentu. "EP ir daudz fragmentētāks, daudz sadrumstalotāks, un mums dažkārt ir grūti pateikt, kāda nostāja būs deputātiem šajā vai citā jautājumā. Vai Urzula fon der Leiena, ņemot vērā, ka viņa tika ar minimālu balsu skaitu šajā amatā, vai viņa vienmēr varēs pārliecināt Eiropas Parlamentu par savu prioritāšu īstenošanu. Nu, to mēs redzēsim," tā Vaidere.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti