Pasaules panorāma

No komiķa par politiķi

Pasaules panorāma

Kosmosā miris Marsa pašgājējs "Opportunity"

Kiberdrošības eksperte: visi rūpīgi vēros Krievijas rīcību

Vai autonoms internets Krievijā ir iespējams? Intervija ar NATO kiberaizsardzības eksperti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 7 mēnešiem.

Cik ir reāli Krievijas plāni par autonomu internetu valstī un ko Krievija tādējādi grib pateikt? To intervijā LTV raidījumā “Pasaules Panorāma” vērtē NATO kiberdrošības izcilības centra eksperte Klēra Leina.

LTV: Vai NATO eksperti uzskata, ka pēc vēlēšanu skandāliem, e-pastu nopludināšanām un dažādiem kiberuzbrukumiem Krievijas aktivitātes globālajā tīmeklī ir samazinājušās?

Klēra Leina: Viena no lielajām atšķirībām starp Krieviju un arī Ķīnu, ja tās salīdzinām ar Eiropas valstīm, ir tas, ka viņi plāno ilgtermiņā. Pat divdesmit, trīsdesmit un četrdesmit gadus uz priekšu. Bet mūsu plāni parasti domāti ciklam no vienām vēlēšanām līdz nākamajām. Daudz īsāka termiņa plānošana.

Tā kā mūsu skatījums uz lietām ir atšķirīgs. Līdz ar to, runājot par aktivitātēm vai draudiem, vienalga, kā izvēlamies to definēt, es neesmu pārliecināta, ka to no Krievijas pašlaik ir mazāk. Varbūt vienīgi notikusi pārorientēšanās. Tā ka,

ja izskatās, ka aktivitātes ir samazinājušās, iespējams, tās pārfokusētas uz vietu, kur mēs pašlaik neskatāmies.

Ilgtermiņa plāns nekur nav pazudis.

Krievija atslēdz internetu. Cik daudz, jūsuprāt, tas saistīts ar politiskiem ieguvumiem un politiskām spēlēm un cik daudz – lai tiešām parādītu savas tehniskās spējas?

Ja runājam par Krievijas atvienošanos no interneta, tā ir pirmā reize, kad kāda no valstīm par to runā. Tas ir piemērs kaut kam nebijušam; vai tas ir politisks lēmums, vai praktisks – tā drīzāk ir kombinācija. Politiski iespējams demonstrēt, ka tā ir daļa no valsts kiberaizsardzības stratēģijas. Praktiski tas varētu parādīt, ka valsts spēj funkcionēt bez savienojumiem, no kuriem mēs pārējie esam pilnībā atkarīgi.

Un atkarīgi visās jomās – vai tās būtu bankas vai loģistika, vai pārtikas un enerģijas piegāde. Turklāt it īpaši mazām valstīm būtu ļoti grūti funkcionēt bez visa tā. Varbūt tieši tāpēc tāda valsts kā Krievija grib to pārbaudīt – jūs negribētu uzzināt, ka nevarat to paveikt tad, kad tas tiešām būtu nepieciešams. Labāk izmēģināt, kad nav spiediena par to, vai tas tiešām izdosies. 

Vai šajā laikā un laikmetā ir tiešām iespējams, ka tik liela valsts spēj darboties ārpus pārējās pasaules, atvienojoties no tās?

Es domāju, ka daudzi no mums ar interesi vēros, vai tas ir iespējams. Teorētiski – neredzu argumentus, kāpēc ne, ja visas pašu sistēmas ir kārtībā. Ja tev ir sava banku sistēma un negribi veikt nekādus starptautiskus naudas pārskaitījumus, negribi iesaistīties starptautiskā uzņēmējdarbībā vai sūtīt e-pastus uz citām valstīm.

Tā kā izolācija ir iespējama, taču tai, protams, būtu ļoti smagas sekas.

Daudzi rūpīgi sekos līdzi, kādā veidā viņi to darīs, cik ilgi uzturēs šādu izolāciju un ko tas varētu izraisīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti