Pasaules panorāma

Kanclers Olafs Šolcs - Vācijā jauna politiskā ēra

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Omikrona paveids un grieķu alfabēts

Vai apgūsim visu grieķu alfabētu? Kā tiek doti nosaukumi Covid-19 paveidiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pasaulē lielu satraukumu izraisījis jaunatklātais Covid-19 paveids, kuram dots nosaukums “omikrons”. Tas ir grieķu alfabēta 15. burts. Nosaukumus alfabēta secībā piešķir Pasaules Veselības organizācija (PVO), taču šoreiz divus burtus izlaida. Viens no tiem ir ļoti līdzīgs Ķīnas prezidenta uzvārdam.

Kā omikrons tika pie sava nosaukuma un cik vīrusa paveidus PVO eksperti šobrīd vērtē kā satraucošus, skaidro LTV raidījums “Pasaules panorāma”.

Negribēja saukt valstu vārdā

Pirms aptuveni gada Anglijā satraukumu un vēl stingrākus ierobežojumus izraisīja jauns, lipīgāks koronavīrusa paveids.

Vēlāk šogad pavasarī milzu krīzi Indijā izraisīja vēl lipīgāks vīrusa variants. Sākotnēji tos mēdza saukt attiecīgi par britu un Indijas paveidiem.

Pasaules Veselības organizācija maijā pieņēma lēmumu tos variantus, kas rada bažas, saukt pēc grieķu alfabēta burtiem, un aicināja izmantot šos nosaukumus.

Plašākā publikā pirms tam tika izmantoti paveidu izcelsmes valstu nosaukumi, bet zinātniskie nosaukumi ir grūtāk izrunājami un saprotami, skaidroja organizācija.

“Rezultātā cilvēki bieži izšķiras par variantu saukšanu pēc vietām, kur tie tika atklāti, kas ir stigmatizējoši un diskriminējoši,” uzskata PVO.

Anglijā atklātajam paveidam piešķīra grieķu alfabēta pirmo burtu – alfa, bet Indijā atklātajam – delta, kas patlaban ir pasaulē dominējošais variants.

Ieskaitot omikronu, līdz šim burts piešķirts 13 variantiem.

Grieķu alfabēta burti, kas piešķirti Covid-19 variantu nosaukumiem
Grieķu alfabēta burti, kas piešķirti Covid-19 variantu nosaukumiem

Pieci no tiem joprojām klasificēti kā bažas raisoši (Anglijā atklātais alfa, Dienvidāfrikā – beta, Brazīlijā – gamma, Indijā – delta, un tagad omikrons).

Divi klasificēti kā interesi, pastiprinātu uzmanību pievērsoši (Peru atklātais lambda un Kolumbijā – mī jeb mu).

Seši citi (kā Kalifornijā atklātais epsilons un Riodežaniero zēta), kam burts tika piešķirts, vairs netiek uzskatīti kā papildu risku radoši.

Vēl atlikuši deviņi burti

Jaunākais variants omikrons ir nosaukts pēc grieķu alfabēta 15. burta. Taču PVO pieņēma lēmumu izlaist divus burtus.

Pēc secīguma jaunākajam paveidam pienācās 13. burts nī (nu) – tā izlaišanu organizācija skaidroja, jo angļu valodā šis burts ir pārāk līdzīgs vārdam “new” jeb “jauns”, kas varot radīt pārpratumus.

Nākamais ir 14. burts ksī (xi), kas savukārt nav izmantots, jo ir bieži sastopams uzvārds, skaidroja PVO. Ļoti līdzīgs un angļu rakstībā identisks ir Ķīnas prezidenta Sji Dziņpina uzvārds.

Lēmums pieņemts saskaņā ar PVO 2015. gada vadlīnijām, kas slimību nosaukumos aicina “izvairīties jebkādu kultūras, sociālo, nacionālo, reģionālo, profesionālo vai etnisko grupu aizvainošanas”.

Ilustrācija par jaunā koronavīrusa variantiem
Ilustrācija par jaunā koronavīrusa variantiem

Tā jaunais variants kļuva par omikronu. Tagad zinātnieki cenšas pēc iespējas ātri noskaidrot, cik tas bīstams.

“Mēs visi kopā apgūsim pārējo grieķu alfabētu, ja vien nesapratīsim, kāpēc šie varianti attīstās, kā tie attīstās, un nespēsim tos paredzēt,” spriež virusologs Alekss Sigāls.

Līdz grieķu alfabēta beigām atlikuši vēl deviņi burti. Pasaule cer, ka omikrons būs pēdējais burts koronavīrusa pandēmijas kontekstā. Bet, ja atlikušie tomēr tiks izsmelti, pagaidām nav skaidrs, kāda sistēma Covid-19 paveidu nosaukšanai tiks izmantota pēc tam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti