Sadaļas Sadaļas

Vācijas vēlēšanas: Potenciālā kreisā koalīcija, ar kuru konservatīvie aktīvi baida vēlētājus

Ja pirms dažiem mēnešiem šķita, ka Vācijas parlamenta vēlēšanu iznākums varētu nebūt pārsteidzošs un nekādas īpašas pārmaiņas, visticamāk, nesekos, tad tagad aina ir cita. Sociāldemokrāti izvirzījušies līderpozīcijā, un nākamās koalīcijas aprises var būt dažādas. Vācijas kancleres Angelas Merkeles pārstāvētie kristīgie demokrāti, kas cenšas panākt sociāldemokrātus, aktīvi norāda uz riskiem, ko nesīs kreiso partiju koalīcija, kurā ietilptu ''zaļie'', sociāldemokrāti un kreisā partija "Die Linke".

Vācijas vēlēšanas: Potenciālā kreisā koalīcija, ar kuru konservatīvie aktīvi baida vēlētājusRihards Plūme

Nedēļas pēdējā darbadiena, piektdiena. Saulaina un karsta septembra diena Frankfurtē pie Mainas. Ielās jau pēcpusdienā gana daudz cilvēku. Īpaši centrā, gājēju ielā, kur daudz veikalu. Veiksmīgs laiks, lai ķertu rokā potenciālos vēlētājus. Un tieši to cilvēku pilnā ielā dara kristīgo demokrātu biedrs un Frankfurtes pilsētas domes deputāts Janiks.

"Es domāju, ka Armīns Lašets būtu lielisks kanclers. Viņš patiešām darbu paveic labi. Viņš tiek uzlūkots kā Merkele numur divi. Daži domā, ka vajadzētu darīt ko jaunu, bet, no otras puses,  priecājas, ka Lašets atzinis, ka turpinās Merkeles iesākto," saka Janiks.

Pēdējā laikā kristīgie demokrāti aktīvi brīdina par vienu no potenciālajiem koalīcijas iznākumiem – kreiso koalīciju. Kanclera kandidāts Armīns Lašets uzsvēris, ka tāda koalīcija būtu "ekstrēms drauds Eiropas Savienībai". Arī Angela Merkele paudusi, ka sociāldemokrātu kanclera amata kandidāta Olafa Šolca gatavība pēc Bundestāga vēlēšanām veidot koalīciju, kurā piedalītos arī kreiso ekstrēmistu partija "Die Linke" ("Kreisie"), veido "milzu atšķirību" starp abiem politiķiem. Šolcs gatavību sadarboties ar "Kreisajiem" nav izslēdzis. Arī Janiks uzsver, ka kreiso koalīcija būtu slikts iznākums.

"Es domāju, ka Vācija vairs nebūs stabilitātes partneris Eiropai un citām pasaules valstīm. Vācija nebūs uz vienas lapas ar ASV, un mēs tuvosimies citādākām attiecībām ar Krieviju.

Ja nebūs šīs NATO, Rietumu un Eiropas Savienības integrācijas, es domāju, ka tas ir bīstami Eiropai un Vācijai. Tā būs tuvāko gadu lielākā problēma ārpolitikā, ja būs sociāldemokrātu un kreiso valdība," spriež Janiks.

Pēc pāris stundām vien dažus simtus metru tālāk, plašākā laukumā sākas "Kreiso" kampaņas pasākums. Līdzīgi kā sociāldemokrātiem te plaši izplatīta sarkanā krāsa. Uz skatuves publiku iesilda kāds mūziķis, tikmēr dažāda vecuma cilvēki drūzmējas teltī, kur paņem bukletus, avīzes un citus materiālus ar partijas simboliku. Pēc tam tie dodas tuvāk nelielajai skatuvei, kurai blakus novietota liela piepūsta gumijas haizivs. Viens pēc otra uz skatuves kāpj politiķi, sakot savas uzrunas, bet cilvēku kļūst arvien vairāk, daudzi rokās tur plakātus un ik pēc dažiem teikumiem piekrītoši māj ar galvu, aplaudē un uzgavilē.

Vācijas kreiso politisko spēku publiskais pasākums. 2021. gada septembris.

Atbalstītāju pūlī arī gados jaunie Pols un Fabija, kuri vēlēšanās balsošot par kreisajiem: "Pēc 16 gadiem Merkeles ir daudzas lietas, kas šķiet normālas, bet tādas nemaz nav, ja palūkojas uz to, ka Vācija ir salīdzinoši turīga valsts. Man būtiskākā problēma ir īres cenas. Un es domāju, ka "Kreisie" ir vienīgā partija Vācijā, kas nopietni uztver sociālo nevienlīdzību. Un šī problēma ir svarīga, jo daudzi domā par to, kā izdzīvot, samaksāt īri, kā nodrošināt pietiekamu iztiku. Un es tiešām ticu, ka "Kreisie" saprot šo problēmu."

Savukārt partijas politiķiem gan veiksmīgi izdodas izsprukt no Latvijas Radio centieniem tos notvert. Kāds aizbildinās ar laika trūkumu, cits izliekas neredzam un nedzirdam, kaut uzdodu jautājumu, ejot blakus.

Savukārt sestdienā 70 kilometrus uz dienvidiem no Frankfurtes esošajā Vormsā savus atbalstītājus pulcē sociāldemokrāti. Uz skatuves kāpj arī kanclera kandidāts Olafs Šolcs. Pie skatuves un ap to pilsētas laukumā pie domes sapulcējies prāvs cilvēku pulks ar dažādu partiju atbalstošu atribūtiku.  Viņu vidū arī Manuels, kurš tāpat kā viņa vecmāmiņa ir partijas biedrs. Manuels jau nobalsojis par sociāldemokrātiem pasta balsojumā. Arī viņu, līdzīgi kā Kreisās partijas atbalstītāju Polu satrauc īres maksa lielajās pilsētās.

"Īre ir pārāk dārga, un nav iespējams dzīvot lielajās Vācijas pilsētās. Palīdzība no valdības studentiem ir liela problēma, un ir grūti to dabūt," saka Manuels.

Arī pensionāre Kala domā, ka balsošot par sociāldemokrātiem, jo viņai tuvi ir sociālie jautājumi, ko sociāldemokrāti sola risināt. "Es domāju, ka tas, ko Šolcs mums sacīja, ko SPD darīs – dos pietiekami daudz līdzekļu īrei, līdzekļus bērniem, bērnudārziem un skolām… sociālā tēma man ir būtiska. Kad biju jaunāka, SPD Villija Branta vadībā bija laba, tādēļ domāju, ka balsošu par viņiem."

Vācijas kreiso politisko spēku publiskais pasākums. 2021. gada septembris.

Latvijas Radio satiek arī sociāldemokrātu atbalstītāju Patriku, kurš ir partijas biedrs un vietējā kinoteātra īpašnieks. "Esmu pārliecināts par sociālā taisnīguma idejām un taisnīgu darba algu strādājošajiem. Tā ir mana pārliecība, tādēļ esmu partijas biedrs un cenšos par šīm idejām cīnīties savā apkārtnē. Es domāju, ka lielākās problēmas ir īres cenas un algas. Un Vācija cenšas mainīt enerģijas ieguves avotus, un arī tas ir būtisks uzdevums. Ir daudz, ko paveikt. Redzu grūtības ar to, ka ir gan jādod darbs, gan reizē jāglābj arī vide, un tādēļ ir jāatrod balanss."

Risināmo problēmu loks patiešām ir liels, un tas ietver gan jau cilvēku nosauktās lietas, gan arī citas, kaut vai pārmaiņas izglītības sistēmā un investīcijas digitalizācijā. Taču jautājums, vai šīs problēmas risinās ''zaļo'', sociāldemokrātu un ''Kreiso'' koalīcija, vai tā būs kāda cita. To šobrīd pateikt ir grūti, jo atšķirībā no šiem vēlētājiem gana daudzi vēl nav izlēmuši, par kuru politisko spēku šajās vēlēšanās atdot savu balsi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt