Eiropa šodien

ES turpina diskutēt par pesticīdu ierobežojumiem saistībā ar bišu aizsardzību

Eiropa šodien

Fransuā Fijons pauž bažas par Eiropas drošību; vēlas veidot jaunu militāro aliansi

Vācija publicējusi jaunu plānu sadarbībai ar Āfriku

Vācijas stratēģija attiecībām ar Āfriku - sadarbību balstīt uz reformām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Vācija publicējusi plānu sadarbībai ar Āfriku, lai veicinātu tirdzniecību un ekonomisko attīstību. Tas nodēvēts par „Maršala plānu Āfrikai”, atsaucoties uz ASV palīdzības programmu Rietumeiropai pēc Otrā pasaules kara. Berlīne aicina uz pilnīgi jaunu pieeju sadarbībā starp Eiropu un Āfriku. Domājams, publicētā stratēģija tiks bieži izcelta attīstītāko ekonomiku G-20 valstu grupas sanāksmēs, kuras prezidētājvalsts šogad ir Vācija.

 

Ilgi gaidīto stratēģiju attiecībām ar Āfrikas valstīm šonedēļ publicēja Vācijas ekonomiskās sadarbības un attīstības ministrs Gerds Millers. Nodēvēta par Māršala plānu Āfrikai, stratēģijas mērķis ir panākt „jaunu līmeni” attiecībās starp Āfrikas valstīm un rietumvalstīm.

Šo Berlīnes pārliecību vācu raidsabiedrībai ''Deutsche Welle'' uzsvēra arī federālā ekonomikas sadarbības un attīstības ministra parlamentārais valsts sekretārs Tomass Zilberhorns:

„Mums steidzami nepieciešama pilnīgi jauna pieeja sadarbībā starp Eiropu un Āfriku. Tas nav jautājums tikai par attīstības politiku un naudu. Mums nepieciešama pilnīgi jauna izpratne par to, kā sadarboties.”

33 lappušu biezajā projektā aicināts uz „jaunu līmeni” attiecībās starp Āfrikas valstīm un rietumvalstīm tādās jomās kā izglītība, tirdzniecība, biznesa attīstība un enerģētika.

Plānā arī rosināts Āfrikas valstu eksportam nodrošināt labāku piekļuvi tirgum, izbeigt nelegālās finanšu plūsmas no Āfrikas, kā arī starptautisko kompāniju izvairīšanos no nodokļiem.

Svarīga ir Āfrikas valstu griba reformēties, uzsvēra Zilberhorns:

„Tāpat kā Māršala plāns pēc Otrā pasaules nebija paredzēts tikai Vācijai, bet visai Rietumeiropai, mums ir vajadzīgs Māršala plāns, kas paredzēts visam Āfrikas kontinentam. Jā, tas prasa naudu. Bet pirmām kārtām mums ir vajadzīga politiskā griba. Līderu politiskā griba organizēt pārveidojošas izmaiņas. Mēs vēlamies stiprināt sadarbību, kas balstīta uz reformām. Mēs gribam ciešāk sadarboties ar tām valstīm, kas ir apņēmušās mainīties.”

Vācu mediji vēsta – lai uz to mudinātu, ministrija plāno atvēlēt papildu 20% Vācijas attīstības palīdzības finansējuma valstīm, kas veic nepieciešamās reformas.

Vācijas valdība arī norāda, ka nepieciešams ne tikai investēt naudu dažādos projektos, bet arī, piemēram, Āfrikas valstīs attīstīt finanšu un kapitāla tirgus, lai radītu ietvaru ekonomiskās attīstības stiprināšanai. Berlīnes ieskatā, tas atvieglotu privātā kapitāla mobilizāciju un nodrošinātu lielāku privāto iesaisti kontinentā. Lai to veicinātu, rosināti arī tādi pasākumi kā eksporta kredītu garantijas Vācijas kompānijām, kuras veic darbību Āfrikā.

Tikai viens tūkstotis no kopumā 400 tūkstošiem Vācijas firmu šobrīd darbojas Āfrikā, norāda ''Deutsche Welle''. Biznesa līderi kā papildu investīcijas kavējošus faktorus min korupciju, politisku nestabilitāti un pārmērīgu birokrātiju.

Kritiķi gan norāda, ka Vācijas valdības publicētā stratēģija nav pietiekami detalizēta un nepaskaidro, kā šo plānu pielāgos 54 dažādajām Āfrikas valstīm.

Katrā ziņā līdzīgas stratēģijas jau uzsākusi Eiropas Savienība, un sadarbības nozīmi ar Āfriku dažādos līmeņos iepriekš uzsvērusi kopienas augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni:

„Attiecības ar Āfriku mums ir stratēģiski svarīgas ne tikai koncentrējoties uz migrāciju, bet arī ekonomisko attīstību un drošību.”

Pērn vasarā Eiropas Savienība startēja plānu migrācijas ierobežošanai ar piecām Āfrikas valstīm – Nigēru, Nigēriju, Mali, Senegālu un Etiopiju. Stratēģija arī paredz vairāk investīciju Āfrikas valstu ekonomikas attīstībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti