Vācijas konstitucionālā tiesa aptur Eiropas ekonomikas atveseļošanas fonda ratifikāciju

Vācijas konstitucionālā tiesa piektdien negaidīti apturējusi 750 miljardu vērtā Eiropas Savienības Koronavīrusa atkopšanas fonda ratifikāciju. Šāds lēmums pieņemts pēc tam, kad vairākas personas paudušas savu neapmierinātību ar valdības lēmumu palielināt valsts kopējo parādu.

Pēc tam, kad Eiropas Savienības lielākās ekonomikas Vācijas parlamenta apakšpalāta un augšpalāta bija apstiprinājušas apjomīgo ekonomikas atveseļošanas fondu, ratifikācijas procesa noslēgšanai bija nepieciešams vairs tikai prezidenta Franka Valtera Šteinmeiera paraksts.

Taču Konstitucionālā tiesa ir saņēmusi piecu personu iesniegtu sūdzību, kurā tiek prasīts apturēt ratifikāciju. Iepriekš apņēmību bloķēt fonda apstiprināšanu bija izteikusi labējā partija “Alternatīva Vācijai”.

Kritiķi norāda, ka, apstiprinot ekonomikas atveseļošanas fondu, Vācija ir pārkāpusi ilggadējo tabu, kas nepieļauj kopējo parādu palielināšanu. Vācijas vadība gan uzsver, ka šāda rīcība ir attaisnojama, ļaujot 27 valstu blokam atgriezties uz izaugsmes ceļa.

KONTEKSTS:

Lai novērstu Covid-19 pandēmijas radīto kaitējumu ES ekonomikai un stimulētu tās atgūšanos, Eiropas Komisija 2020. gada maijā ierosināja ieviest vērienīgu Eiropas atveseļošanas plānu.

Finansējums Atveseļošanas un noturības mehānismā pieejams laika periodam līdz 2026. gada vidum. Pēc FM aplēsēm, Latvijas aploksnes garantētā ES finansējuma daļa būtu aptuveni 1,65 miljardi eiro un mainīgā daļa aptuveni 0,36 miljardi eiro. Papildus Latvijai indikatīvi būtu pieejami aizdevumi vēl 2,48 miljardu eiro apmērā.

Latvija šā gada 9. februārī iesniedza izskatīšanai EK Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna projektu. Atveseļošanas un noturības mehānisma līdzekļi Latvijai varētu būt pieejami šā gada otrajā pusē. Tikmēr Latvijas valdības sociālie un sadarbības partneri kritizējuši, ka uz EK nosūtīts nekvalitatīvs Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna projekts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt