Vācijas Koha institūts: Šis ir tikai epidēmijas sākums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Covid-19 epidēmijas izplatības ātrums Vācijā pēdējās dienās ir mazinājies. Tāpat jaunu inficēšanās gadījumu skaits ir samazinājies Itālijā un Spānijā. Tomēr tas vēl nav iemesls sasteigti mīkstināt karantīnas pasākumus vai arī atteikties no tiem pavisam.

Eksperti pagaidām nespēj dot precīzas prognozes situācijas attīstībai, tāpat netiek izslēgts, ka pats sliktākais ir vēl priekšā.  Jau piecas dienas pēc kārtas jaunu Covid-19 inficēšanās gadījumu skaits Vācijā samazinās. Līdzīga pozitīva dinamika vērojama arī Itālijā un Spānijā, kas pandēmijā ir cietušas visvairāk.

Gaisma tuneļa galā

Nāves gadījumu skaits Spānijā un Itālijā joprojām ir augsts. "Worldometer" dati liecina, ka pirmdien Covid-19 un ar to saistītie esošo veselības problēmu saasinājumi ir aiznesuši 700 dzīvības Spānijā un 636 dzīvības Itālijā. Tomēr vidējais jaunu nāves gadījumu skaita pieaugums šajās valstīs nedaudz (par 1-2%) samazinās.

Jebkurā gadījumā mediķiem, kas strādā reanimācijas un intensīvās terapijas nodaļās, beidzot bezcerības tuneļa galā ir parādījies gaismas stariņš, spriež spāņu avīze ''El Pais''. Kopš pandēmijas sākuma saskaņā ar Spānijas veselības aizsardzības ministrijas datiem šajās nodaļās ir nonācis 6931 pacients.

Spriedze joprojām ir liela, un ārsti un medmāsas ir katastrofāli noguruši no pārcilvēciskās pēdējo nedēļu pārslodzes. Tomēr situācija mazliet ir uzlabojusies. “Ar katru dienu pacientu skaits, kas tiek nogādāti šajās nodaļās, samazinās. Tomēr brīdis atslābt vēl nav pienācis. Situācija ir uzlabojusies, tā ir vairāk kontrolējama, tomēr joprojām ļoti tālu no normas robežām,” laikraksts ''El Pais'' citē Mariju Krusu Mārtinu, Spānijas Intensīvās terapijas asociācijas direktoru padomes locekli.

Apmēram tāda pati situācija vērojama Itālijas slimnīcās. Koronavīrusa pacientu skaits, kas nonāk intensīvās terapijas un reanimācijas nodaļās, ik dienu samazinās par pāris desmitiem cilvēku, salīdzinot ar iepriekšējo dienu. Šobrīd intensīvās terapijas palātās Itālijā atrodas 3898 pacienti. 6. aprīlī par veseliem Itālijā atzīti 22837 Covid-19 slimnieki, kas ir par 1022 vairāk nekā dienu iepriekš, ziņo itāļu informācijas aģentūra ''ANSA''.

“Šie dati apstiprina nomierinošo tendenci, kuru mēs vērojam jau vairākas dienas. Lielā mērā tas ir, pateicoties veiksmīgajai epidēmijas ierobežošanas politikai,” aģentūrai stāsta Romas Agostino Džemelli universitātes klīnikas pulmanologs Luki Ričeldi. No 30. marta līdz 6. aprīlim jaunu koronavīrusa infekcijas pacientu skaits Itālijā ir samazinājies par 90% - no 409 uz 27. Līdzīgus secinājumus, paužot uzmanīgu optimismu par situācijas stabilizāciju, ir izteikuši arī Latvijas epidemioloģijas dienesti.

Pagaidām prognozes izdarīt ir sarežģīti

Turpretī pirmdien Vācijā tika fiksēts straujš Covid-19 mirstības statistikas lēciens. Dienas laikā letālu infekcijas gadījumu skaits ir pieaudzis no 140 līdz 226. “Šodien mēs redzam arvien vairāk un vairāk nāves gadījumu, un mēs nevaram paredzēt, kā šī situācija attīstīsies. Mirstības koeficients pieaug. Vēlreiz ir ļoti svarīgi uzsvērt, ka Vācija joprojām atrodas pašā epidēmijas sākumā,” amerikāņu telekanālam CNBC paziņoja Marike Dēgena no Vācijas Roberta Koha institūta, kas pēta infekcijas slimības.

Kopš epidēmijas sākuma Vācijā Covid-19 izraisītās mirstības līmenis ir bijis krietni zemāks nekā citās attīstītajās Eiropas valstīs. Tas tiek skaidrots ar laikus sākto testēšanas kampaņu, kā arī lielo testu skaitu. Šobrīd nedēļā šai valstī tiek veikti 500 000 Covid-19 testi. Tāpat arī epidēmijas pirmajā vilnī galvenokārt inficējušies bija jauni un veselīgi cilvēki. Ir versijas, kas skaidro šo fenomenu.

Tomēr Koha institūta pārstāve pauž brīdinājumu. “Salīdzinoši zemo mirstības līmeni nevajadzētu uzskatīt par panākuma mērvienību. Šobrīd mēs redzam, kā viss var mainīties.  Mēs zinām, ka paiet zināms brīdis un pienāk moments, kad daļa cilvēku saslimst nopietni un tā rezultātā mirst.

Mēs joprojām esam šo notikumu sākumpunktā, un mums jādara viss iespējamais, lai bremzētu šo notikumu attīstību un neļautu pārslogot medicīnas iestādes,” uzsver Marike Dēgena.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti