Pasaules panorāma

Cilvēks, kurš izglāba pasauli

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. Raidījums par ārpolitiku

Dabas aizstāvji pret ogļu rūpniekiem

Vācijas dabas aizstāvji cīnās pret ogļu rūpniekiem

Dabas aizstāvji pret ogļu racējiem – šādas cīņas saasinājums jau vairākas nedēļas vērojams Vācijā un guvis visai plašu publicitāti tālu aiz valsts robežām. Enerģijas koncerns RWE vēlas paplašināt ogļu raktuves, izcērtot simtgadīgo Hambahas mežu, kurā bez seniem ozoliem un milzu dižskābaržiem mitinās arī susuri un retas sikspārņu sugas. Meža izstrādei sīvi pretojas vides aizstāvji.    

Pionieris pārejā uz zaļo enerģiju – šādu starptautisku tēlu mērķtiecīgi cenšas veidot Vācija. Tomēr realitāte ir citāda. 37% elektroenerģijas Vācijā joprojām tiek ražoti no oglēm. Lauvas tiesa no tām nāk no Hambahas – 85 kvadrātkilometrus plašām raktuvēm netālu no Beļģijas un Nīderlandes robežas, dēvētām arī par lielāko “caurumu” Eiropā.

Desmitgažu laikā turpinot plesties arvien plašākas, raktuves aprijušas ievērojamas dabas teritorijas.  

Hambahas mežs reiz bija 4300 hektārus liels. Gadu gaitā nocirsti jau 90% meža.

Šobrīd notiek cīņa par atlikušajiem 200 hektāriem. Arī šeit koncerns RWE vēlas ierīkot brūnogļu ieguves karjerus.

Pret meža izciršanu ogļu raktuvju paplašināšanai šai apvidū vides aktīvisti pretojušies jau desmitiem gadu. Taču pirms septiņiem gadiem viņi uzsāka radikālu akciju - pārcēlās uz dzīvi mežā, ierīkojot mājas kokos, lai fiziski neļautu cirtējiem sākt darbus.

Kopš tā laika Hambahas mežs kļuvis par simbolu cīņai par dabas un klimata aizsardzību. Pēc ilgiem juridiskiem strīdiem Ziemeļreinas-Vestfālenes pavalsts valdība radusi jaunu metodi, kā aktīvistus no meža padzīt: pasludinājusi koku būdas par celtniecības objektiem, kuros neesot ievērotas ugunsdrošības prasības, tādēļ policijai ir tiesības tos nojaukt. Nojaukšanas operācija sastapās ar sīvu pretestību.

Kad, nokrītot no koka apmetnes, nojaukšanas darbu laikā pagājušajā nedēļā bojā gāja kāds notikumus dokumentējošs blogeris, amatpersonas paziņoja, ka sēru dēļ darbi uz laiku tiekot pārtraukti.

Pie Hambahas meža sastaptie, no dažādām Vācijas vietām sabraukušie protestētāji gan apgalvo, ka tā neesot taisnība – sēru dēļ darbi neesot pārtraukti ne uz brīdi.

 “Pieņēmums, ka mežs var tikt izglābs, ir ilūzija. Un es esmu dziļi satriekts par to, ka šādas ilūzijas, simbola dēļ vakar ir miris cilvēks,” paziņoja RWE vadītājs Rolfs Martins Šmics.

Kāds protestu dalībnieks no Bavārijas gan pauda, ka tic brīnumam. “Brīnumi notiek. Šo mežu ir iespējams izglābt. Ja tagad notiktu pavērsiens -  un pavērsiens ir iespējams -, tad mežs paliktu stāvam. Mašīnas var apturēt. Sviras var pagriezt atpakaļ. Pienācis laiks to darīt. Tagad!” uzsvēra protestētājs.

“Tik ilgi, kamēr vien ogles, “melnais zelts”, vēl ir mums zem kājām, tās ir jāceļ ārā, lai ar tām darbinātu visu, kas vien darbināms,” savukārt uzskata bijušā RWE ogļrača atraitne.

Ziemeļreinas-Vestfālenes policijas runasvīrs Andreass Millers stāstīja, ka, uzsākot operāciju, mežā atradās 51 kokos ierīkota māja. Tagad 43 no mājām ir nojauktas.

“Policijas nekontrolētajos sektoros gan tiek būvētas arī jaunas barikādes, un tur mums vēl stāv priekšā darbs. Taču no sākotnējām koku mājām nenojauktas atlikušas vēl tikai astoņas,” sacīja Millers.

Ja mežs tiktu atstāts neskarts, energokoncernam RWE tas maksātu zaudētus vismaz 5 miljardus eiro, paziņojusi koncerna vadība.

Tā arī uzsver, ka rūpējoties par dabas aizsardzību. Līdz šim uzņēmums citās teritorijās iestādījis vairāk jaunu koku, nekā pēdējos desmitgažu laikā izcirsts. Tomēr nav gaidāms, ka pat tad, ja likumsargiem izdosies iznīcināt visas koka mājas, protesti tik vienkārši apsīks. Nākamā lielā protesta akcija ar tūkstošiem dalībnieku pie Hambahas meža paredzēta jau 6.oktobrī.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti