Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Vairākās valstīs aptur «AstraZeneca» vakcīnas izmantošanu

Vācija un Francija aptur «AstraZeneca» ražotās Covid-19 vakcīnas izmantošanu

Vācija pirmdien kļuva par kārtējo Eiropas valsti, kas nolēmusi uz laiku pārtraukt “AstraZeneca” ražotās Covid-19 vakcīnas izmantošanu, lai pārbaudītu bažas par vakcinācijas iespējamo saistību ar asins trombu veidošanos. Pirmdien pēcpusdienā par šādu lēmumu paziņoja arī Francijas prezidents Emanuels Makrons.

"Eiropas Zāļu aģentūra otrdien pēcpusdienā paziņos savu nostāju par šīs vakcīnas lietošanu. Līdz tam mēs piesardzības nolūkos apturam "AstraZeneca" vakcīnas izmantošanu, cerot to drīzumā atsākt, ja EZA slēdziens būs pozitīvs," pavēstīja Makrons. Drīz pēc tam kļuva zināms, ka līdz EZA lēmuma saņemšanai "AstraZeneca" vakcīnas izmantošanu pārtraukusi arī Itālija.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) tikmēr uzsver, ka vakcinācijas saistībai ar asins trombu veidošanos  pašlaik nav nekādu pierādījumu, tādēļ aicina arī turpmāk izmantot šo vakcīnu.

“AstraZeneca” vakcīnas izmantošanu uz laiku pārtraukušas vēl vairākas Eiropas valstis: Dānija, Norvēģija, Islande, Bulgārija, Īrija un Nīderlande. Pirmdien tām pievienojās arī Francija un Vācija, lai gan Vācijas veselības ministrs Jenss Špāns vēl piektdien kritizēja citu valstu rīcību un apgalvoja, ka ieguvumi no vakcīnas ir lielāki par tās radītajiem riskiem.

Vācijas Veselības ministrija pirmdien paziņoja, ka šāds lēmums pieņemts piesardzības nolūkā un to ieteikuši Paula Ērliha institūta eksperti, kas ir Vācijas galvenie speciālisti iedzīvotāju vakcinācijas jautājumos. Tādējādi Vācija vēlas pārliecināties, vai “AstraZeneca” vakcīna tiešām ir droša un tai nav nekādas saistības ar asins trombu veidošanos.

"Lai saglabātu uzticību vakcīnai, mums jādod Vācijas un Eiropas Savienības ekspertiem laiks, kas nepieciešams, lai izvērtētu šos gadījumus," pavēstīja Špāns. Viņš pauda cerību, ka Eiropas Zāļu aģentūras slēdziens varētu kļūt zināms jau šonedēļ.

Pēdējā laikā Eiropā bijuši daži gadījumi, kad cilvēki miruši neilgi pēc “AstraZeneca” vakcīnas saņemšanas, taču nav pierādījumu, ka viņu nāves cēlonis bija tieši vakcīna. “Šobrīd mums nav nekādu pierādījumu, ka šie gadījumi ir saistīti ar vakcīnu. Tādēļ ir svarīgi turpināt vakcinācijas kampaņu, lai mēs glābtu dzīvības un apturētu smago slimību, ko izraisa vīruss,” pirmdien paziņoja Pasaules Veselības organizācijas pārstāvis Kristians Lindmeiers.

Savu vakcīnu aizstāv arī “AstraZeneca”, norādot, ka Eiropā to saņēmuši jau ap 17 miljoni cilvēku, bet problēmas ar asins trombu veidošanos bijušas mazāk nekā 40 cilvēkiem. Šādu gadījumu skaits vakcinēto cilvēku vidū nav lielāks kā sabiedrībā kopumā.

"Es domāju, ka zinātnē mums jāpatur prātā, ka korelācija nav cēloņsakarība. Mēs šo visu balstām uz ziņojumiem no Skandināvijas. Mums jāaplūko arī, teiksim, Lielbritānijas dati, kur ir potēti miljoniem "AstraZeneca" devu, un mēs neesam redzējuši šādu gadījumu pieaugumu. Bet tomēr labāk ir būt piesardzīgiem. Un šodien lēmums pieņemts lielas piesardzības dēļ," spriež britu zinātnieks Deivids Graimss.

Ceturtdien arī Eiropas Zāļu aģentūra izplatīja paziņojumu, uzsverot, ka aizsardzība pret Covid-19, ko nodrošina "AstraZeneca" ražotā vakcīna, ir lielāka par iespējamo blakusparādību risku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt