Pusdiena

Pusdiena 03.07.2018

Pusdiena

Par zemākiem skolēnu vidējiem eksāmenu rezultātiem vēl neceļ trauksmi

Vācija pie robežas ar Austriju veidos migrantu tranzītu centrus

Vācija pie robežas ar Austriju veidos migrantu tranzītu centrus

Vācija pie robežas ar Austriju plāno izveidot migrantu tranzīta centrus. Tie būs paredzēti to patvēruma meklētāju nosūtīšanai atpakaļ, kuru patvēruma pieprasījums jau reģistrēts citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī.

Par šādu plānu vienojušies Vācijas kanclere Angela Merkele un iekšlietu ministrs Horsts Zēhofers.

Abi pēdējās nedēļas bija iesaistījušies strīdos par migrācijas politiku, kas apdraudēja Vācijas valdības pastāvēšanu. Plānam vēl nepieciešama koalīcijā ietilpstošo sociāldemokrātu piekrišana.

Savukārt Austrija brīdina, ka “aizsargās” savas robežas un, reaģējot uz Vācijas nodomiem, ir gatava spert soļus, lai aizsargātu savas intereses.

Vienošanās starp kancleres Angelas Merkeles kristīgajiem demokrātiem un bavāriešu konservatīvo sabiedrotajiem, iekšlietu ministra Horsta Zēhofera vadīto Kristīgi sociālo savienību paredz migrantu tranzīta centru izveidi pie robežas ar Austriju.

Saskaņā ar vienošanos migranti uzturēsies šajos centros, kamēr tiks izskatītas viņu lietas. Tos, kuri neatbildīs kritērijiem, lai viņus ielaistu Vācijā, un kuri kā patvēruma meklētāju jau būs reģistrējušies citā ES dalībvalstī, tiks nosūtīti atpakaļ uz šo valsti. Tiesa, būs nepieciešama šīs valsts piekrišana. Alternatīvi šos migrantus nosūtīs atpakaļ uz Austriju, tomēr Berlīnei ar Vīni vēl jāpanāk vienošanās par atpakaļuzņemšanu.

Austrija jau brīdinājusi, ka “aizsargās” savas robežas un ir gatava īstenot attiecīgus „pasākumus”.

Stingrāku Vācijas migrācijas politiku pieprasīja Zēhofers, kura vadītajai Kristīgi sociālajai savienībai rudenī Bavārijas reģionālajās vēlēšanās būs jācīnās par palikšanu pie varas. Zēhofers svētdien piedraudēja atkāpties no amata, ja Merkele nepiekāpsies nedēļām ilgušajos strīdos, kas apdraudēja Vācijas valdības nākotni.

Pirmdien vienošanās tika panākta pēc stundām ilgām sarunām. Zēhofers rezultātu novērtēja atzinīgi. „Esam panākuši vienošanos pēc ļoti intensīvām sarunām. Mums ir skaidra vienošanās par to, kā turpmāk novērst nelegālo migrāciju uz robežas starp Vāciju un Austriju,” sacīja Zēhofers.

Arī kanclere Angela Merkele vienošanos raksturoja kā „ļoti labu kompromisu”, kas ļaus sadarboties ar Eiropas partneriem, sabalansējot nacionālā un starptautiskā līmeņa pieeju.

„Mēs Vācijā uzbūvēsim tranzīta centrus. No tiem mēs nosūtīsim atpakaļ patvēruma meklētājus uz tām valstīm, kurās viņi jau ir reģistrēti,” pauda Merkele.

Tiesa, kompromisa norunai vēl nepieciešama trešā koalīcijas partnera sociāldemokrātu piekrišana. Kreisi noskaņotās partijas nostāja attiecībā uz migrantu tranzīta centru izveidi pagaidām nav skaidra. Otrdienas pēcpusdienā paredzētas koalīcijas partneru sarunas.

Tikmēr Austrija brīdina – ja Vācijas valdība kompromisa vienošanos apstiprinās, tad Vīnei „būs pienākums īstenot pasākumus, lai izvairītos no nelabvēlīgas situācijas Austrijai un tās iedzīvotājiem”. Vīne norādīja, ka ir gatava spert līdzīgus soļus kā Vācija uz savām dienvidu robežām ar Itāliju un Slovēniju, kas savukārt var izraisīt domino efektu. Austrija ir pārņēmusi ES prezidentūru, un tās kanclers Sebastians Kurcs otrdien Eiropas Parlamentā izklāsta Austrijas prezidentūras prioritātes, no kurām viena ir migrācijas jautājumi.

KONTEKSTS:

2015. gadā Eiropas Savienībā ieradās ievērojams skaits patvēruma meklētāju, pārsvarā no Sīrijas. Dažādas aplēses liecināja, ka viņu skaits ievērojami pārsniedza miljons cilvēku. Vairums no tiem devās uz Vāciju, izraisot tajā asas diskusijas par migrāciju un Vācijas politiku.

Diskusijas par imigrāciju izveidojās arī nesen izveidotajā Vācijas valdībā. Domstarpības starp Merkeli un Vācijas iekšlietu ministru Horstu Zēhoferu uzliesmojušas, jo ministrs pieprasa daudz stingrāku robežkontroles un imigrācijas politiku. Zēhofers draudēja slēgt robežas migrantiem, ja kanclere Merkele nespēs rast vienošanos ar pārējām Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Vāciešu vidū viedokļi par to, cik stabila ir Merkeles vadītā koalīcijas valdība, dalās. Aptuveni trešā daļa uzskata, ka domstarpību dēļ tā izjuks, bet aptuveni tikpat ir pārliecināti, ka tā paliks pie varas līdz nākamajām vēlēšanām. Par to liecina piektdien publicētie pētījumu centra "YouGov" aptaujas dati.

Situāciju vēl vairāk sarežģīja Austrijas arvien stingrāka nostāja pret imigrāciju. Tā savā ES prezidentūrā, kas ir visu 2018. gada otro pusi, neslēpj, ka imigrācija būs viens no tās galvenajiem jautājumiem. Tāpat arī Itālija ir kļuvusi asāka pret imigrāciju līdz ar jaunas valdības nākšanu pie varas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt