Vācija pārtrauc izmeklēt iespējamo ASV organizēto Merkeles noklausīšanos

Vācija piektdien ir pārtraukusi izmeklēšanu, kurā skatīja ASV iespējamo Vācijas kancleres Angelas Merkeles telefona sarunu noklausīšanos, vēsta BBC.

Apsūdzības par to, ka ASV Nacionālās drošības aģentūra noklausījusies Vācijas kancleres Angelas Merkeles telefonsarunas sacēla vētru 2013.gadā, kad par to pirmo reizi ziņoja vācu laikraksts „Spiegel”. Tas atsaucās uz dokumentiem, ko bija nopludinājis bijušais Nacionālās drošības aģentūras analītiķis Edvards Snoudens, kurš šobrīd ieguvis patvērumu Krievijā. Saskaņā ar tolaik ziņoto, ASV specdienesti ievākuši datus arī par Vācijas iedzīvotāju telekomunikāciju saziņu.

Berlīne pauda savu sašutumu, un ziņas par novēršanu radīja nopietnu saspīlējumu attiecībās ar Vašingtonu.

Vācijas federālā ģenerālprokuratūra sāka izmeklēšanu par Merkeles telefonsarunu noklausīšanos. Tomēr piektdien paziņoja, ka tā tiek pārtraukta, jo nav gūti tādi pierādījumi, kurus varētu izmantot tiesā. Proti, apsūdzība „nav pierādāma saskaņā ar krimināllikumu”.

Ģenerālprokuratūrai neizdevās iegūt Nacionālās drošības aģentūras dokumenta oriģinālu, kas liecinātu par noklausīšanos, bet medijos publicētais tika novērtēts kā nepietiekams.

Par pietiekamu iemeslu lietas nodošanai tiesā netika uzskatīti arī tādi ASV amatpersonu izteikumi kā „vairs ne” komentējot jautājumu, vai Merkeles telefons tiešām noklausīts. Kad vācu prese nāca klajā ar apsūdzībām, Baltais Nams tās kategoriski nenoliedza, bet paziņoja, ka Merkeles telefons šobrīd netiek noklausīts un tas netiks darīts nākotnē. Bet pērnā gada februārī ASV vēstnieks Vācijā Džons Emersons izteicās, ka „mēs [ASV] esam izdarījuši dažas stulbas lietas, un kancleres Merkeles telefons ir viena no tām”.

Kaut šos komentārus daži uzskatīja par vainas atzīšanu, Vācijas ģenerālprokuratūra piektdien norādīja, ka „ASV amatpersonu neskaidrie komentāri [..] nav pietiekami, lai aprakstītu, kas notika”. Paziņojumā norādīts, ka „komentāri, kas sabiedrībā tika uzskatīti par vainas atzīšanu,” prokurorus neatbrīvo no nepieciešamības savākt pārliecinošus pierādījumus saskaņā ar krimināllikumu.

Arī Vācijas parlamentārā komiteja izmeklē apsūdzības pret ASV Nacionālās drošības aģentūru. Tomēr arī tai nav izdevies iegūt daudz palīdzības no ASV amatpersonām, ziņoja izdevums „Spiegel”.

Tajā pašā laikā, saskaņā ar Vācijas ģenerālprokuratūras paziņojumu, izmeklēšana turpināsies saistībā ar apsūdzībām par to, ka ASV kopā ar Lielbritānijas izlūkdienestiem masveidā ievākušas datus par Vācijas iedzīvotāju saziņu telekomunikāciju tīklos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti