Vācijā par noziegumiem pret cilvēci notiesā Sīrijas virsnieku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vācijas tiesa piespriedusi bijušajam Sīrijas slepenpolicijas darbiniekam četrarpus gadus cietumā par savā dzimtenē pastrādātajiem noziegumiem pret cilvēci. Šis ir pirmais spriedums, saskaņā ar kuru sods par valsts atbalstītiem noziegumiem tiek piespriests ārpus Sīrijas teritorijas.

Vācijā par noziegumiem pret cilvēci notiesā Sīrijas virsnieku
00:00 / 02:57
Lejuplādēt

44 gadus vecais vīrietis strādāja Sīrijas Izlūkošanas ģenerāldirektorātā, bet vēlāk aizbēga uz Vāciju, kur tika aizturēts 2019. gada februārī.

“Kriminālprocesi, kuri balstās uz starptautiskajām tiesībām, šobrīd ir vienīgais veids, kā nodrošināt, lai šādas darbības nepaliktu nesodītas. Tāpēc tiesas process ārpus Sīrijas man vieš lielas cerības, tas ir arī skaidrs signāls upuriem,” atzina Vācijas ārlietu ministrs Heiko Māss.

Pēc dažām nedēļām apritēs 10 gadi, kopš Sīriju sasniedza Arābu pavasara protesta akcijas. Daudzus no pret valdību vērstajiem protestiem nežēlīgi apspieda Bašara al Asada režīma drošības spēki un izlūkdienests.

Pagājušā gada aprīlī Vācijas pilsētā Koblencā sākās tiesas process pret diviem bijušajiem Sīrijas izlūkdienesta darbiniekiem, un šodien vienā no šīm lietas daļām tika pasludināts spriedums.

Maza skrūvīte lielā mašinērijā

44 gadus vecais Eijads al Haribs tika notiesāts uz četrarpus gadiem cietumā par netiešu līdzdalību noziegumos pret cilvēci. Viņš atzīts par vainīgu vairāku desmitu protestētāju aizturēšanā Dumas pilsētā un nogādāšanā al Hatiba aizturēšanas centrā Damaskā. Apsūdzētais vīrietis 2011. gada rudenī spīdzināšanai uz Damaskas cietumu atveda vismaz 30 demonstrantus.

Al Haribs savu vainu notikušajā nav noliedzis, taču gan apsūdzība, gan arī advokāti uzskata, ka viņš ir bijusi tikai maza skrūvīte lielajā represīvajā mašinērijā.

Kā skaidro Koblencas pilsētas augstākās apgabaltiesas pārstāve Petra Cimmermane, tieši al Hatiba cietumā tika pastrādāti plaši noziegumi, par kuriem notiesātais arī varētu būt zinājis.

“Šajā cietumā ar apsūdzētā ziņu notika aizturēto spīdzināšana. Laikā, kad šī persona bija vienības komandieris, spīdzināšanai tika pakļauti vairāk nekā 4000 cilvēku, no kuriem 58 gāja bojā,” vēsta Cimmermane.

Pieminētais komandieris ir otrs šajā lietā apsūdzētais – 58 gadus vecais Anvars Raslans, kurš joprojām tiek tiesāts par noziegumiem, kas pastrādāti pret cilvēci. Sagaidāms, ka Raslana tiesas process turpināsies vismaz līdz oktobra beigām.

Liecības šajā lietā ir snieguši vairāk nekā desmit vīriešu un sieviešu, kuri pastāstījuši gan par izvarošanām un seksuālu uzmākšanos, elektrošoka pielietošanu, piekaušanu un miega traucēšanu. Daudzi no lieciniekiem savas liecības sniedza anonīmi, baidoties no iespējamās izrēķināšanās ar viņu radiniekiem, kuri joprojām dzīvo Sīrijā.

Universālā jurisdikcija

Tiesas procesa laikā pirmo reizi tika demonstrēti arī vairāk nekā 50 000 attēlu, kurus uzņēmis kāds bijušais Sīrijas militārās policijas darbinieks ar segvārdu “Cēzars”. Tajās redzami gandrīz 7000 Asada valdības aizturēšanas centros bojā gājušie cilvēki.

Lai arī Sīrijas oficiālais rēžims savu saistību ar spīdzināšanu cietumos kategoriski noliedz, šī prāva tomēr ieies vēsturē kā pirmā, kurā kāda persona tiek notiesāta ārpus Sīrijas robežām.

Abi aizdomās turamie tika tiesāti, vadoties pēc universālās jurisdikcijas. Tā ļauj jebkurai valstij par pastrādātajiem noziegumiem pret cilvēci saukt vainīgās personas pie kriminālatbildības saskaņā ar savu nacionālo lilkumdošanu neatkarīgi no noziegumu izdarīšanas vietas.

Līdzīgas lietas ir ierosinātas arī Francijā un Zviedrijā, kur patvērumu radušajiem sīriešu bēgļiem šī faktiski ir vienīgā iespēja censties panākt taisnīgumu, jo starptautiska krimināltiesa Sīrijas noziegumu izskatīšanai nav izveidota.

Vācijas tiesa trešdien arī piespriedusi 10 gadu un sešu mēnešu cietumsodu irākiešu sludinātājam Abū Valam, kurš tiek uzskatīts par teroristu organizācijas “Islāma valsts” vadītāju Vācijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti