Panorāma

Atliek lemšanu par ierobežojumiem

Panorāma

Covid-19 laiks ietekmē bērnu garīgo veselību

Nedienas ar «AstraZeneca»

Vācija kritizē citu valstu lēmumu apturēt potēšanu ar «AstraZeneca»

Vācijas veselības ministrs Jenss Špāns kritizējis vairāku valstu lēmumu uz laiku apturēt potēšanu ar „AstraZeneca” radīto vakcīnu pret Covid-19. Viņš uzsvēris, ka ieguvumi no vakcīnas ir lielāki par tās radītajiem riskiem.

Līdzīgu nostāju paudusi arī Eiropas Zāļu aģentūra, un piektdien arī Pasaules Veselības organizācijas pārstāve Margareta Harisa paziņojusi, ka nav iemesla šo vakcīnu nelietot. Vakcīnas izmantošanu pašlaik jau apturējušas vairākas valstis.

Tikmēr mūsu kaimiņvalsts Igaunija neplāno apturēt “AstraZeneca” vakcīnas izmantošanu, tomēr ārstiem ieteikts neizmantot šo vakcīnu cilvēkiem ar trombozes risku. Arī Lietuvā vakcinācija ar “AstraZeneca” turpināsies.

Citu nostāju ieņēmušas tādas valstis kā Dānija, Norvēģija un Islande, kuras uz laiku apturējušas iedzīvotāju potēšanu ar “AstraZeneca”. Piektdien tādu lēmumu pieņēmusi arī Bulgārija.

Nedēļas sākumā Austrija paziņoja, ka aptur vienas konkrētas „AstraZeneca” Covid-19 vakcīnu sērijas devu izmantošanu, jo pēc potes saņemšanas no „nopietnām asins recēšanas problēmām” mirusi kāda medmāsa.

Komplikācijas ir ļoti retas

Eiropas Zāļu aģentūra gan nav mainījusi šīs vakcīnas drošības novērtējumu, jo nekas neliecinot par to, ka šos trombozes gadījumus būtu izraisījusi šī vakcīna. Tomēr piektdien “AstraZeneca” vakcīnas blakusparādību sarakstam pievienoja iespējamību par smagu alerģisku reakciju.

Eiropas Zāļu aģentūra skaidro, ka no pieciem miljoniem cilvēku, kas Eiropā saņēmuši “AstraZeneca” vakcīnu, 30 gadījumos cilvēkiem izveidojušies asins recekļi. Bet tas ir tikpat, cik šīs problēmas izplatītas nevakcinētu cilvēku vidū. Un nekas neliecinot, ka šīs komplikācijas saistītas ar potes saņemšanu.

Vācijas veselības ministrs Jenss Špāns paziņojis, ka pēc konsultēšanās ar Eiropas Zāļu aģentūras ekspertiem viņš var ar pārliecību apgalvot, ka nav daudz trombozes gadījumu, kas būtu saistīti ar vakcinēšanos. Arī Francija šo vakcīnu joprojām izmanto.

“Pašlaik ne Francija, ne Vācija neuzskata, ka pastāv augsts risks. Mēs cieši sekojam situācijai un, ja tas mainīsies, mēs noteikti pieņemsism lēmumu, bet pašlaik nav iemesla apturēt vakcināciju ar šo vakcīnu,” spriež Fancijas veselības ministrs Olivjē Verāns.

Potes saņēmēji satraukti

Piesardzības apsvērumu dēļ Itālijas zāļu regulators aizliedzis izmantot vienu no “AstraZeneca” vakcīnu sērijām. Satraukumu radījis tas, ka dažiem cilvēkiem pēc potes saņemšanas izveidojušies asins recekļi. Itālijas regulators atzina, ka pagaidām nav konstatēta tieša saistība ziņām par komplikācijām ar “AstraZeneca” vakcīnu, bet vēl tiks veikta izmeklēšana.

Pēkšņais regulatora paziņojums daudzus pārsteidza nesagatavotus un, piemēram, kādā potēšanas centrā Kalabrijā izraisīja nelielu haosu, jo daļa cilvēku no rīta jau bija saņēmuši “AstraZeneca” poti.

“Mums ir žēl to cilvēku, kas bija ieradušies pirms mums. Ja šī vakcīna tiešam ir bīstama un sekos komplikācijas, es pat nezinu, ko mums darīt. Es pēc iespējas ātrāk sazinātos ar šodien vakcinētajiem,” spriež kāds vietējais iedzīvotājs.

Itālijas regulatora pieminētā “AstraZeneca” vakcīnu sērija gan atšķiras no tās, kuras izmantošanu pirmdien apturēja Austrija un vēlāk arī Latvija, Lietuva, Igaunija un Luksemburga.

“AstraZeneca” ķibeles nebeidzas tikai ar bažām par vakcīnas drošumu. Ziņu aģentūras “Reuters” rīcībā nonācis dokuments, kurā apgalvots, ka “AstraZeneca” vēl vairāk samazinājis prognozētās Covid-19 vakcīnu devu piegādes Eiropas Savienībai pirmajā ceturksnī. Proti, tagad plānots piegādāt 30 miljonus devu jeb trešdaļu no līgumā paredzētā un par 25% mazāk, nekā tika solīts pagājušajā mēnesī.

Vācijā sācies trešais vilnis

Par spīti dažādām problēmām, vakcinācija Eiropas valstīs turpinās, tiesa, cīņa ar pandēmiju tādēļ nebūt nekļūst vieglāka. Piemēram, par ierobežojumu pastiprināšanu atkal domā Itālija. Arī Vācijā inficēšanās līmenis pieaug.

“Situācija joprojām saglabājas nopietna. Inficēšanās gadījumu skaits atkal pieaug. Lēnām, bet tas pieaug. Un mutācijas izplatās. Mums jābūt gataviem ļoti izaicinošām nākamajām nedēļām, kuru laikā mēs turpināsim mēģināt sabalansēt nepieciešamos veselības drošības pasākumus ar ikdienas dzīvi, kurā mēs tik izmisīgi vēlamies atgriezties,” atzīst Vācijas veselības ministrs Špāns

Roberta Koha institūta prezidents Lotārs Vīlers brīdināja, ka Vācijā jau ir sācies koronavīrusa trešais vilnis, piebilstot, ka, lai arī ir sākusies vakcinācija, joprojām ir stingri jāievēro tādi piesardzības pasākumi kā sejas masku lietošana un distancēšanās.

Ja nebūs nekādu pārrāvumu, piemēram, vakcīnu ražošanā, sagaidāms, ka līdz rudenim 80% Vācijas iedzīvotāju būs imūni pret vīrusu. Ja tā notiks, tad varētu domāt par visu ierobežojumu atcelšanu, norādīja Vīlers.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt