Vācija gatava palīdzēt Krievijai izmeklēt Navaļnija saindēšanu

Vācijas varasiestādes ir atsaukušās Krievijas lūgumam sniegt tiesisko palīdzību izmeklēšanā par Kremļa opozicionāra Alekseja Navaļnija iespējamo saindēšanu. Krievija arī vēlas nosūtīt savus izmeklētājus uz Vāciju, lai izjautātu Navaļniju, kuru šonedēļ atmodināja no komas. Maskava turpina noraidīt, ka Kremlis būtu saistīts ar uzbrukumu Navaļnijam.

Vācija gatava palīdzēt Krievijai izmeklēt Navaļnija saindēšanuUldis Ķezberis

Pēc tam, kad Vācijas varasiestādes septembra sākumā paziņoja, ka Kremļa opozicionārs Aleksejs Navaļnijs, visticamāk, ir saindēts ar tikai Krievijas specdienestiem pieejamo nervus paralizējošo vielu “Novičok”, Maskava pieprasīja no Berlīnes pierādījumus. Taču līdz šim Vācija ir atteikusies nodot Krievijai materiālus, kas ir saistīti ar lietas izmeklēšanu.

Pirms nedēļas Krievijas varasiestādes vērsās Vācijas federālās zemes Berlīnes Tieslietu ministrijā ar lūgumu sniegt tiesisko palīdzību, lai izmeklētu Navaļnija iespējamo saindēšanu. Berlīnes Ģenerālprokuratūra piektdien paziņoja, ka Krievijas lūgums tiks izpildīts. Institūcija norādīja, ka tā informāciju par Navaļnija veselības stāvokli Krievijas kolēģiem varēs nodot tikai gadījumā, ja būs saņemta viņa atļauja.

Krievijas Sibīrijas federālā apgabala Transporta policija piektdien paziņoja, ka lūgs Vācijai arī atļaut Krievijas izmeklētājiem izjautāt Navaļniju, kuru šonedēļ vācu ārsti pamodināja no mākslīgās komas.

Vācijas kancleres Angelas Merkeles pārstāvis Štefens Zeiberts sacīja, ka līdz piektdienai Berlīne saņēmusi no Krievijas tiesībsargājošajām iestādēm pieprasījumu atļaut iztaujāt Navaļniju.

Krievijas puses aktivitātes varētu liecināt, ka Maskava beidzot sāks izmeklēšanu saistībā ar Navaļnija iespējamo indēšanu. To Krievijai ir pieprasījusi Eiropas Savienība un ASV.

Maskava līdz šim ir apgalvojusi, ka ārsti Krievijā Navaļnija organismā indīgas indīgas vielas neatklāja. Kremlis uzskata, ka Krievija ir kļuvusi par upuri Rietumu apmelošanas kampaņai.

KONTEKSTS:

Navaļnijam pēkšņi pasliktinājās veselības stāvoklis, kad viņš 20. augustā no Sibīrijas pilsētas Tomskas lidoja uz Maskavu. Viņš lidmašīnā zaudēja samaņu, tāpēc piloti pieņēma lēmumu veikt ārkārtas nosēšanos citā Sibīrijas pilsētā Omskā. Pēc dažām dienām politiķi pārveda uz klīniku Berlīnē.

Sibīrijas Transporta policija apgalvo, ka pašlaik mēģina noskaidrot, ko Navaļnijs darīja pirms izlidošanas no Tomskas. Izmeklētājiem esot zināms, kurā viesnīcā politiķi nakšņoja, ko ēda un dzēra. Viņi apstiprina, ka pirms izlidošana Navaļnijs ir apmeklējis Tomskas lidostas kafejnīcu. Opozicionāra kolēģi apgalvo, ka viņš tur dzēra tēju.

Policija esot iztaujājusi piecus cilvēkus, kuri liktenīgajā dienā pavadīja Navaļniju. Vēl viena persona - Navaļnija izveidotā Korupcijas apkarošanas fonda darbiniece Marija Pevčiha – it kā esot atteikusies sniegt liecību. Taču ziņu portāls “Meduza” noskaidrojis, ka ar Lielbritānijā dzīvojošo Pevčihu neviens neesot mēģinājis sazināties.

Kremlim draudzīgais izdevums “Pravda” šonedēļ rakstīja, ka, visticamāk, Pevčiha esot vainojama Navaļnija saindēšanā. Izdevums apgalvo, ka brauciena laikā Pevčiha esot dzīvojusi vienā numuriņā ar Navaļniju, bet neesot ar viņu kopā lidojusi uz Maskavu. Arī citi prokremliskie mediji izplata sazvērestību teorijas, kas Pevčihu saista ar Navaļnija indēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti