Vācija, Francija un Lielbritānija centīsies saglābt Irānas kodolvienošanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vācija, Francija un Lielbritānija darīs visu iespējamo, lai Irānas kodolvienošanās saglabātu spēku.

Irānas kodolvienošanās

Sarunas sākās 2013.gada jūnijā, tajās iesaistījās ANO Drošības padomes pastāvīgie pārstāvji – Lielbritānija, Ķīna, Francija, Krievija, ASV - , kā arī Vācija.   

Vienošanās panākta 2015.gadā. Teherāna iesaldē savu kodolprogrammu apmaiņā pret starptautisko sankciju atcelšanu. Tā stājās spēkā 2016.gada janvārī, izbeidzot 12 gadus ilgu rietumvalstu un Irānas pretstāvēšanu un Rietumu bažas par iespējamo kodolieroču attīstīšanu Irānā.   

Irāna gandrīz par divām trešdaļām samazinās urāna bagātināšanas centrifūgas un turpmāko 10 gadu laikā arī neizmantos visas no atlikušajām. Arī turpmāko 15 gadu laikā urāna bagātināšanas apjomi nedrīkstēs pārsniegt 3,67%, bet to krājumi tiks pakāpeniski samazināti no 10 tonnām līdz 300 kilogramiem. Vienošanās izpildi kontrolē Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra.

Rietumvalstis daļēji atcēla 2006.gadā noteiktās sankcijas, atverot ārvalstu investoriem durvis uz Irāna.

Līdz ar sankciju atcelšanu “atsaldēti” aptuveni 100 miljardu dolāru lieli Irānas līdzekļi, un Irāna varēja dubultot savu naftas eksportu, kas drīz vien veicināja naftas cenu kritumu pasaules tirgos.  

Bažas par tās nākotni radās pēc Amerikas Savienoto Valstu prezidenta Donalda Trampa paziņojuma par izstāšanos no līguma.   

Vācijas kanclere Angela Merkele pavēstīja, ka trīs valstis turpinās ievērot vienošanos un centīsies nodrošināt, lai līdzīgu lēmumu pieņemtu Irānas varas iestādes. Viņa atzina, ka ir problēmas Teherānas ballistisko raķešu programmas dēļ, kā arī tās ietekmi Sīrijā un Irākā.

Tomēr trīs valstis uzskata šo vienošanos par svarīgu pamatu, ko nevajadzētu apšaubīt.

Savukārt Francijas prezidentam Emanuelam Makronam trešdien, 9.maijā, bija tālruņa saruna ar Irānas kolēģi Hasanu Ruhani, un abi līderi vienojās turpināt kodolvienošanās īstenošanu, neraugoties uz ASV lēmumu. 

Tomēr Makrons norādījis, ka arī Parīze vēlas izmaiņas līgumā,  kas saistītas ar Irānas ballistisko raķešu programmu, Teherānas lomu reģionā un šīs valsts kodolprogrammas turpināšanu pēc 2025. gada.

KONTEKSTS: 

Tramps 8.maijā paziņoja, ka ASV izstāsies no 2015.gadā noslēgtā Irānas kodollīguma. Pēc Trampa teiktā, Irānas kodollīgums bija "briesmīga, vienpusēja vienošanās", kas balstīta uz meliem. Vienošanās apturēja Irānas kodolprogrammas attīstību apmaiņā pret tai noteikto sankciju atcelšanu. Šo vienošanos parakstīja septiņas valstis, tajā skaitā ASV, Ķīna, Krievija, Lielbritānija, Francija un Vācija. Šīs valstis aicinājušas Trampu neizstāties no vienošanās, norādot, ka tas būtu zaudējums visiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti