Vācija apšauba iespējas piegādāt Ukrainai kara lidmašīnas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rietumvalstis arvien aktīvāk sāk spriest par iespējamo iznīcinātāju piegādēm Ukrainai. Taču jau tagad ir vērojamas viedokļu atšķirības un atkal noraidošu pozīciju ieņem Vācija. Viens no galvenajiem argumentiem – nevēlēšanās izraisīt karu starp Krieviju un NATO valstīm.

Pēc tam, kad vairākas rietumvalstis vienojās piegādāt Ukrainai ilgi prasītos tankus, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis norādījis, ka situācija valstī joprojām ir ļoti smaga un sabiedrotajiem būtu jādomā par militāro piegāžu paātrināšanu, turklāt jādomā par aizvien jauniem bruņojuma veidiem.

ASV pieaug atbalsts lidmašīnu piegādei

Viens no visvairāk apspriestajiem jautājumiem ir iznīcinātāju piešķiršana Kijivai. Kijiva jau ir aicinājusi piegādāt tai amerikāņu iznīcinātājus "F-16" un arī "F-35", "Eurofighters", "Tornado", Francijā ražotos "Rafale" un zviedru "Gripen" iznīcinātājus.

Kā nedēļas nogalē ziņoja izdevums "Politico", vismaz ASV Aizsardzības ministrijā pieaugot atbalsts "F-16" iznīcinātāju piegādēm Ukrainai, taču sarunas starp Kijivu un Vašingtonu varētu turpināties vēl vairākas nedēļas.

Savukārt Eiropā nogaidošu pozīciju kārtējo reizi ieņēmusi Vācija. Tās kanclers Olafs Šolcs izteicies, ka par iznīcinātāju nosūtīšanu Ukrainai nevar būt ne runas. Intervijā izdevumam "Tagesspiegel" Šolcs uzsvēris, ka runāt par jaunām piegādēm ir vieglprātīgi.

Šolcs arī uzskata, ka ar Krieviju ir jāturpina runāt un, lai arī nav šaubu, ka karš Ukrainā ir absolūti nepieņemams, situāciju atrisinās tikai Krievijas spēku aiziešana no okupētajām Ukrainas teritorijām.

Šolcs: Mums jāizvairās no kara starp Krieviju un NATO

Nedēļas nogalē Vācijas kanclers viesojās Čīlē, kur arī komentēja sniegto palīdzību Ukrainai un Vācijas nostāju.

"Līdzīgi kā citas valstis, mēs esam atbalstījuši Ukrainu ar humāno un finansiālo palīdzību, kā arī nosūtot ieročus. Tas ir mūsu pienākums. Mēs esam snieguši ieguldījumu tajā, ka nav konflikta eskalācijas, jo tai būtu nopietnas sekas visai pasaulei," teica Šolcs.

"Tas varētu novest, piemēram, pie kara starp Krieviju un NATO valstīm. Taču tas nenotiks. Mēs no tā izvairīsimies ar visiem līdzekļiem. Līdz šim mums tas ir izdevies, un mēs turpināsim to darīt."

"Vācija ir viena no Eiropas valstīm, kas ir nosūtījusi visvairāk ieroču, un ar mūsu nesenajiem lēmumiem mēs būsim pirmajās līnijās. Ar visiem lēmumiem, kurus mēs esam pieņēmuši, nav nevienas valsts, kas Ukrainu atbalstītu vairāk par Vāciju."

Daudzām citām valstīm noteikti būtu ko piebilst par Šolca izteikumiem.

Rietumu tanki var nospēlēt izšķirošo lomu Ukrainas aizsardzībā

Bijušais NATO spēku komandieris Džeimss Stavridis ir paudis pārliecību, ka amerikāņu "Abrams", vācu "Leopard" un britu "Challenger" tanki var nospēlēt izšķirošo lomu Ukrainas aizsardzībā. Pēc viņa vārdiem, šo tanku piegādes var kļūt par pagrieziena punktu Ukrainas karā un radīt nopietnas galvassāpes Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam.

Šeit gan jāpiebilst, ka līdz reālai tanku piegādāšanai vēl kāds laiks ir gaidāms. "Leopard" un "Challenger" tanku piegāde tiek solīta marta beigās, bet līdz amerikāņu "Abrams" tanku piegādei būs jāgaida ilgāk.

Tikmēr Krievijā jau izsludināta atlīdzība par iznīcināto vai sagrābto Rietumu tanku vai notriekto kaujas lidmašīnu.

Krievijas kompānija "Fores", kas specializējas naftas urbumu tehnoloģiju tirdzniecībā, ir izsludinājusi atlīdzību par katru Ukrainā iznīcināto vai sagrābto tanku "Abrams" vai "Leopard", vai notriekto lidmašīnu "F-16".

Par pirmo tanku tiek solīti aptuveni 66 000 eiro, par katru nākamo – aptuveni 10 reižu mazāka summa. Savukārt par ārvalstu iznīcinātāju notriekšanu tiek solīti 15 miljoni rubļu jeb gandrīz 200 000 eiro.

Britu izlūkdienesti tikmēr prognozē, ka Krievijā drīzumā varētu notikt vēl viens mobilizācijas vilnis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti