Uzbrukumā žurnāla redakcijai Parīzē nogalināti 12 cilvēki

Trešdien Parīzē vismaz divi apbruņoti cilvēki iebrukuši Francijas satīras žurnāla „Charlie Hebdo” redakcijā un nogalinājuši 12 cilvēkus, bet vēl 10 ievainojuši, atsaucoties uz Francijas medijiem, vēsta BBC.

Četri no ievainotajiem ir kritiskā stāvoklī. 

Precīza notikušā aina pagaidām nav skaidra, taču zināms, ka īstu asinspirti skandalozā žurnāla “Charlie Hebdo” redakcijā sarīkoja divi cilvēki, kas bija bruņojušies ar Kalašņikova triecienšautenēm un granātmetēju. Daži stāsta, ka viņiem bija tipisks džihādistu apģērbs un melnas maskās, citi – ka melnas jakas ar kapucēm. Pēc apšaudes teroristi sagrābuši kādu automašīnu un bēgot vēl notriekuši gājēju. Patlaban Parīzē izvērsta viņu notveršanas operācija.

Liecinieki vēsta, ka bruņoti cilvēki iegājuši birojā un no Kalašņikova automātiem atklājuši uguni.

Viens no aculieciniekiem Benuā Brinžērs Francijas televīzijas kanālam „Itele” sacīja, ka šāvēji bijuši divi cilvēki.

„Divi cilvēki melnās kapucēs iegāja ēkā, bruņojušies ar Kalašņikova automātiem. Pēc dažām minūtēm mēs dzirdējām daudzus šāvienus,” viņš teica. Pēc uzbrukuma vīrieši pametuši namu, kurā atradās redakcija. „Tā ir asinspirts,” īsi notikušo citam Francijas televīzijas kanālam BFMTV raksturoja Francijas policijas pārstāvis Luks Ponjāns.

Kāds aculiecinieks televīzijas kanālam arī stāstījis, ka dzirdējis šāvienus. „Mēs visi evakuējāmies uz bēniņiem. Pēc dažām minūtēm vīrieši iznāca no ēkas, turpinot apšaudi ielas vidū,” viņš klāstījis.

Patlaban nav zināms, kas ir bijuši šāvēji, jo neviens nav uzņēmies atbildību par notikušo.

Uzreiz pēc notikušā Francijas policija uzsākusi lielu operāciju Parīzē un tās apkārtnē, lai atrastu vainīgos.

„Tas ir teroristu uzbrukums. Par to nav nekādu šaubu,” pavēstīja Francijas prezidents Fransuā Olands. Francijas valdība jau izziņojusi visā valstī augstāko trauksmes stāvokli, norāda CNN.

“Šodien Parīzē tika paveikts ārkārtējs barbarisma akts. Uzrukums žurnālam nozīmē uzbrukumu vārda brīvībai. Tas tika vērsts pret žurnālistiem, kuri vienmēr ir mēģinājuši pierādīt, ka Francijā ir iespējams aizstāvēt savu viedokli, ievērojot tiesības uz vārda brīvību, ko garantē un aizsargā mūsu valsts. Šeit atradās arī policija, kas aizsargāja žurnālistus. Bet arī viņi tika gļēvi nogalināti. Cilvēki, kuri to ir paveikuši, tiks meklēti tik ilgi, cik tas būs nepieciešams, lai viņus atrastu,” teica Olands. „Mēs esam apdraudēti, jo mēs esam brīva nācija,” viņš paudis, aicinot Francijas tautu būt vienotai.

 „Ārkārtīgi barbarisks uzbrukums tika pastrādāts šeit Parīzē pret laikrakstu, kas ir vārda brīvības izpausme, pret žurnālistiem, kas parādīja, ka var strādāt Francijā, lai aizstāvētu savas idejas un lai viņiem būtu šī brīvība, ko sargā valsts,” paziņoja Olands.

Savu attieksmi pamazām sāk paust arī citu valstu politiķi. Britu premjers Deivids Kamerons tviterī raksta, ka Lielbritānija ir kopā ar Francijas iedzīvotājiem un iestājās cīņā pret terorismu un par preses brīvību.

Tiek vēstīts, ka divi no nogalinātajiem esot policisti. Nogalināto vidū ir arī žurnālisti. Savukārt pieci no 10 ievainotajiem esot kritiskā stāvoklī. Francijas policija jau brīdinājusi medijus būt uzmanīgiem satura veidošanā.

Eiropas Stratēģiskās izlūkošanas centra eksperts Klods Monikets intervijā britu raidorganizācijai BBC pieļāva, ka uzbrucēji varētu būt karojuši Sīrijā, jo pēc visa spriežot viņi labi mācēja apieties ar ieročiem un nogalināt. “Mēs redzam video ierakstā cik aukstasinīgi viņi devās uz automašīnu, rūpīgi aizverot aiz sevis durvis, un tad vēl mierīgi atgriežoties pēc kaut kā, kas vienam no viņiem bija nokritis uz ielas. Tāda uzvedība liecina, ka šie cilvēki ir ārkārtīgi labi trenēti un skaidri zināja, ko dara,” analizē Monikets.

Iespējams, uzbrukums ir saistīts ar izdevuma pēdējo numuru, kas gaismu ieraudzījis trešdien. Tajā publicētas rakstnieka Mišela Velbeka prognozes par to, ka 2022.gadā Francijā būs prezidents – islāmists un Parīzē tiks svinēti nevis Ziemassvētki, bet gan Ramadāns. Turklāt mazāk nekā stundu līdz uzbrukumam žurnāla oficiālajā tviterkontā parādījusies “Islāma valsts” līdera Abu Bakra Al Bagadi karikatūra. 

Žurnāla galvenais redaktors 47 gadus vecais Stefans Šarbonjē, kurš trešdien uzbrukumā gājis bojā, jau iepriekš saņēmis izrēķināšanās draudus un viņam bija noteikta policijas aizsardzība.

Redakcijai jau vienreiz bija draudēts - 2011. gada novembrī pēc karikatūras par pravieti Muhamedu publicēšanas. Toreiz žurnāla redakcija tika aizdedzināta. Tādēļ satīras žurnāls policijas ieskatā jau iepriekš bija potenciāls Islāma ekstrēmistu mērķis.

Žurnāls “Charlie Ebdo” ir pazīstams ar ārkārtīgi kritisku un satīrisku attieksmi, tostarp pret musulmaņu radikālām grupām, kā arī pret reliģisko fanātismu un rasismu kopumā. Izdevuma publicētās karikatūras bieži tiek uztvertas ļoti pretrunīgi.

Ir kļuvis zināms arī, ka nesen Francijas specdienestiem ir izdevies novērts vairākus teroristu uzbrukumus. Tomēr plašāku detaļu par šiem novērstajiem terorisma aktiem pašreiz nav.

Arī pagājušā gada izskaņā dažās Francijas pilsētās notika uzbrukumi, kuros cieta cilvēki.

Proti, Nantē kāds vīrietis ar auto iebrauca Ziemassvētku tirdziņā, ievainojot 10 cilvēkus, Dižonā kāds šoferis, kliedzot „Allāhs ir visvarens” arābu valodā uzbrauca uz ietves, ievainojot 13 cilvēkus. Tūrā kāds vīrietis, izkliedzot šo pašu frāzi, tika nošauts, kad uzbrucis policistiem. Likumsargi paši nav ievainoti.

Varas iestādes uzsvēra, ka starp šiem notikumiem nav saistības. Tomēr svētku laikā Francijas ielās patrulēja 300 karavīru.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti