Uz zīdaiņu pārtikas produktiem vairs nevarēs likt bērnu attēlus

Otrdien Eiropas Parlaments (EP) apstiprināja jaunu regulu, kas izvirza stingrākas prasības par bērniem un īpašām diētām paredzētas pārtikas noformējumu un sastāvu.

Noteikumu precizēšanas mērķis ir vairāk aizsargāt patērētājus un ļaut nepārprotami atšķirt plaša patēriņa pārtiku no īpašām vajadzībām pielāgotas pārtikas. Jaunā regula attiecas arī uz svara samazināšanas diētām.

"Zīdaiņi, mazi bērni, kā arī cilvēki ar nopietnām veselības problēmām ir patērētāju grupa, kam vajadzīga papildu aizsardzība. Mūsu kā likumdevēja uzdevums ir izvirzīt stingrākas prasības par viņiem paredzētās īpašās pārtikas noformējumu un sastāvu", pēc balsojuma sacīja par noteikumu izstrādi atbildīgā Parlamenta deputāte Frédérique Ries (ALDE, Beļģija). “No otras puses, bija nepieciešams mūsdienu pārtikas piedāvājuma "džungļos" ieviest kārtību, arī atmetot jēdzienu "diētisks produkts", kura nozīmi ir devalvējusi mārketinga industrija", viņa piebilda.

Jaunie tiesību akti vienkāršo un precizē noformējuma un sastāva noteikumus vairākām īpašām produktu grupām: zīdaiņiem un maziem bērniem paredzētiem piena maisījumiem, papildu ēdināšanas maisījumiem, apstrādātu graudaugu pārtikai, kā arī attiecībā uz īpašiem medicīniskiem nolūkiem paredzētu pārtiku un pilnīgiem uztura aizstājējiem svara kontrolei. Noteikumos iekļauts ierobežots vielu sarakstu, kurus atļauts pievienot attiecīgajai pārtikai, nepārkāpjot noteikumus (piemēram, vitamīni un minerālvielas).

Zīdaiņiem un maziem bērniem paredzētie piena maisījumu marķējumā, reklāmā un noformējumā, kā arī papildu ēdināšanas maisījumu marķējumā nedrīkstēs iekļaut "zīdaiņu attēlus, ne citus attēlus vai uzrakstus, kas var idealizēt šādu maisījumu lietošanu", lai neveicinātu atteikšanos no ēdināšanas ar krūti. Tomēr atļauts lietot grafiskus attēlojumus vieglākai maisījumu identifikācijai un sagatavošanas metožu ilustrēšanai.

Komisijai izvirzīta prasība nodrošināt, lai pesticīdu atlieku līmeni attiecīgajos produktos samazinātu līdz minimumam.

Bērnu attēlu ierobežošanu uz piena maisījumu marķējuma "Māmiņu kluba" vadītāja Sandija Salaka vērtē pozitīvi, atgādinot Latvijā vēsturiski izveidojušos situāciju, ka dažādu veselības veicināšanas un sabiedrības veselības aģentūru reformu rezultātā "pazuduši" diezgan daudzi kontrolējoši mehānismi gan attiecībā uz krūts zīdīšanu, gan kompāniju darbības uzraudzību.

Arī īpašām diētām paredzētās pārtikas tirgus sakārtošana tiek uztverta atzinīgi. Kā saka Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Pārtikas produktu reģistrācijas daļas vadītāja Diāna Birkenfelde, gadās paradoksālas situācijas, kad, piemēram, uz viena un tā paša produkta angļu valodā norādīts "uztura bagātinātājs", bet vācu valodā - "diētiskā pārtika".

Runājot par pesticīdiem, viņa informē, ka PVD regulāri kontrolē pesticīdu atlieku vielas, katru gadu ņemot desmit paraugus, un pozitīvu gadījumu līdz šim nav bijis.

Daži no jaunās regulas noteikumiem (11., 16., 18. un 19. pants) stāsies spēkā 20 dienas pēc to publicēšanas ES Oficiālajā Vēstnesī, tomēr pilnībā tā tiks ieviesta no 2016. gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti