Uz Jasira Arafata apģērba atrastas polonija pēdas

Šveices zinātnieki apstiprinājuši, ka viņi atraduši radioaktīvā polonija pēdas uz apģērba, ko lietoja bijušais palestīniešu līderis Jasirs Arafats, un tas apstiprina iespēju, ka viņš tika noindēts. Par to vēstīts prestiža medicīnas žurnāla ziņojumā, kurā izklāstītas detaļas par pagājušajā gadā Šveicē veikto pētījumu, kurā tika pārbaudīti Arafata apģērba paraugi. Viņš mira 2004. gadā slimnīcā Francijā pēc tam, kad neizskaidrotu iemeslu dēļ strauji pasliktinājās viņa veselība.

Ilggadējais palestīniešu līderis Jasirs Arafats nomira 75 gadu vecumā 2004. gada novembrī Parīzes slimnīcā, kur bija ārstējies vairākas nedēļas. Ārsti nespēja konstatēt precīzu nāves cēloni, autopsija netika veikta, balstoties uz viņa sievas Suhas Arafatas lūgumu. Radās dažādas baumas un teorijas par viņa nāves cēloņiem, piemēram saslimšana ar AIDS vai noindēšana. Pēdējais variants aktualitāti ieguva pēc tam, kad 2006. gadā Londonā ar radioaktīvo poloniju-210 tika nogalināts bijušais Krievijas spiegs un disidents Aleksandrs Ļitviņenko.

Jasira Arafata mirstīgās atliekas pirms gada tika ekshumētas un paņemti paraugi viņa nāves apstākļu noskaidrošanai. Tos pēta Francijas, Šveices un Krievijas eksperti, lai noskaidrotu, vai radioaktīvā viela tiešām varētu būt izraisījusi bijušā palestīniešu līdera nāvi.

Šī izmeklēšana joprojām turpinās. Taču pērn ekshumācija notika pēc tam, kad dažus mēnešu iepriekš telekanāls „Al Jazeera" nāca klajā ar polonija-210 versiju, atsaucoties uz Šveicē veiktiem laboratoriskajiem pētījumiem. Šveices zinātnieki tagad apstiprinājuši, ka uz Arafa drēbju paraugiem atrasts radioaktīvais polonijs, un atklājuši pētījuma detaļas.

Prestižajā medicīnas žurnālā „The Lancet" astoņi zinātnieki no Radiācijas fizikas institūta un Šveices Universitātes Tiesu medicīnas centra Lozannā norādīja, ka viņi veikuši radiācijas testus uz 75 paraugiem. 38 bija no Arafata pēdējās dzīves dienās izmantotajām personīgajām mantām, tajā skaitā apakšveļas un zobu birstes, ko sagādāja viņa sieva. Tie tika salīdzināti ar 37 paraugiem no kokvilnas apģērba, kas pasargāts no putekļiem bijis turēts bēniņos desmit gadus.

Salīdzinot abus paraugu veidus priekšmetos, ko Arafats izmantojis savas dzīves nogalē, konstatēts lielāka radioaktīvā polonija-210 klātbūtne, kas nav izskaidrojama. Šie atklājumi atbalsta iespēju, ka Arafats tika saindēts ar poloniju-210, norāda zinātnieki.

Datorsimulācijas dati savukārt liecina, ka paraugos konstatētais radioaktīvās vielas daudzums atbilst iespējai, ka 2004. gadā tas uzņemts devā, kas ir nāvējoša. Turklāt arī Arafata saslimšanas simptomi, tajā skaitā vemšana, nogurums un vēdersāpes, „nevar izslēgt" saindēšanos ar poloniju, norādīts ziņojumā. Zinātnieki arī atzīst, ka ir par saindēšanos ar poloniju liecinoši simptomi, kas Arafata gadījumā netika konstatēti, piemēram, matu izkrišana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti