Pusdiena

Pusdiena 06.08.2018

Pusdiena

Pusdiena 07.08.2018

Jauni bojāgājušie pēc zemestrīces Indonēzijā

Upuru skaits zemestrīcē Lombokas salā pieaug

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Desmitiem cilvēku miruši un vēl simtiem ievainoti spēcīgā zemestrīcē, kas svētdien satricināja tūristu iecienīto Indonēzijas Lombokas salu. 6,9 magnitūdas spēcīgās zemestrīces epicentrs atradās salīdzinoši nelielā dziļumā, sagrautas un bojātas tūkstošiem ēku. Glābšanas darbus apgrūtināja sakaru un elektrības piegādes pārrāvumi.

No Lombokai blakus esošajām Gili salām arī tiek evakuēti aptuveni tūkstotis ārvalstu tūristu. Svētdienas postošā zemestrīce sekoja tikai nedēļu pēc tam, ka salā postījumus jau bija nodarījusi cita zemestrīce.  

Saskaņā ar kādas vietējās amatpersonas ziņoto, pēc zemestrīces Indonēzijas Lombokas salā bojā gājušo skaits pieaudzis līdz vismaz 142 cilvēkiem, vēsta ziņu aģentūra DPA. Tiesa, Indonēzijas atbildīgie dienesti šo skaitu vēl neapstiprināja, norādot, ka oficiālais mirušo skaits ir 91 cilvēks, taču tas, visticamāk, pieaugs.

Zemestrīcē ievainojumus guvuši simtiem cilvēku, tūkstošiem bija spiesti bēgt no savām mājam. Daudzas ir nolīdzinātas līdz ar zemi, un lielākā daļa cilvēku gāja bojā, sabrūkot ēkām. Glābšanas darbus apgrūtināja sakaru un elektrības piegādes pārrāvumi.

Vairums upuru ir kalnainajā Lombokas ziemeļu daļā, kas atrodas atstatu no galvenajiem tūrisma apvidiem dienvidos un rietumos. Uz patversmēm evakuēti tūkstošiem cilvēku, daudzi nakti pavadīja ārā uz ielas.

Zemestrīce sasniedza 6,9 magnitūdu stiprumu, un tās epicentrs atradās aptuveni 10 kilometru dziļumā, liecina ASV Ģeoloģijas dienesta dati. Sākotnēji bija izsludināta cunami trauksme, taču to vēlāk atcēla. Pazemes grūdieni bija jūtami blakus esošajā Bali salā. Kopš svētdienas rīta galvenās zemestrīces bijuši jau vairāk nekā 130 pēcgrūdieni.

Nedēļu iepriekš Lombokas salu jau bija satricinājusi vājāka 6,4 magnitūdas stipra zemestrīce, kas prasīja vismaz 16 cilvēku dzīvības. Divas spēcīgas zemestrīces pēc kārtas radījušas plašus postījumus, un tagad būs jārēķinās ar pēcgrūdieniem, raidsabiedrībai BBC norādīja Indonēzijas ģeologs Danijs Hilmans Natavidjaja.

„Zemestrīces epicentrs bija sekls, līdz ar to tas atradās tuvu cilvēkiem un ēkām. Abas zemestrīces notika aptuveni tajā pašā vietā. Jau pirmā zemestrīces iznīcināja daudz māju, un otrā situāciju padarīja vēl ļaunāku. Mēs nedomājam, ka tuvākajā laikā būs vēl spēcīgāka zemestrīce. Taču nākamajās nedēļās joprojām būs pēcgrūdieni, spēcīgākie no tiem tuvākajās pāris nedēļās,” sacīja Danijs Hilmans Natavidjaja.

Vienlaikus no Lombokai blakus esošajām Gili salām glābēji sāka evakuēt aptuveni tūkstoti tūristu. Par spīti postījumiem pagaidām nav ziņu, ka bojā gājušo vidū būtu tūristi. Lomboka un Gili salas ir populārs tūristu galamērķis, lai apmeklētu pludmales un dotos pārgājienos. 

“Grīda ļoti trīcēja, uzreiz sapratu, ka tā ir zemestrīce. Es bļāvu saviem bērniem – ārā, ārā, ejiet ārā! Mums bija ļoti bail,” atcerējās tūrists no Francijas Žans Luks.

“Mēs bijām villā, kas atradās uz kalna, tāpēc, kad sākās zemestrīce, mēs izgājām ārā un sākām skriet augšā kalnā. Tur pavadījām visu nakti kopā ar vietējiem. Mums ļoti paveicās,” medijiem stāstīja tūristi no Šveices.

Lombokā bija plānota konference par reģionālo drošību, tāpēc tur šobrīd atrodas arī ministri no Austrālijas, Jaunzēlandes un Mjanmas. Neviens no viņiem nav cietis, bet sanāksme atcelta.

Zemestrīci izjuta arī tūristi no Latvijas, kas vērsās pēc palīdzības Konsulārajā dienestā – tajā ir vērsusies viena ģimene, kas atrodas citā salā Indonēzijā, kuru arī mazliet skārusi zemestrīce.

Viņi interesējās par iespējām samainīt ceļa biļeti. Konsulārais departaments sniedza viņiem nepieciešamo informāciju.

Vairākums upuru ir salas ziemeļos, bet grūdieni izjusti arī netālu esošajā Bali salā.

Lombokā un blakus esošajā Bali salā kopā dzīvo septiņi miljoni cilvēku, taču katru gadu tās apmeklē arī miljoniem atpūtnieku.

Indonēzija atrodas seismiski aktīvā zonā, tādēļ zemestrīces un vulkānu izvirdumi šajā pasaules daļā nav neierasta parādība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti