Ungārijas valdošā partija «Fidesz» varētu izstāties no Eiropas Tautas partijas grupas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 9 mēnešiem.

Ungārijas valdošā partija „Fidesz” varētu izstāties no Eiropas Tautas partijas grupas un pievienoties Eiropas konservatīvajiem un reformistiem. Par to ziņo izdevums “Politico”, atsaucoties uz “Fidesz” pārstāvjiem Eiropas Parlamentā.  

ĪSUMĀ: 

  • “Politico”: Ungārijas valdošā partija „Fidesz” varētu izstāties no Eiropas Tautas partijas (EPP).
  • Pērn martā EPP apturēja „Fidesz” darbību savās rindās.
  • EPP kritizēja “Fidesz” līdera Ungārijas premjera Orbana politiku.
  • Arī pēc EP vēlēšanām 13 “Fidesz” deputātu saglabāja uzticību EPP.
  • Ungāru komentētāji: “Fidesz” Briselē un “Fidesz” pašā Ungārijā ir ļoti atšķirīgi.
  • “Fidesz” vadība apsverot iespēju pamest EPP un pievienoties Konservatīvo un reformistu grupai.
  • Šāda vienošanās paredzot Orbanam Konservatīvo un reformistu rindās nozīmīgu lomu.
  • “Fidesz” pārstāvji gan vēlas palikt EPP rindās. 
  • EPP pēc izvērtējuma varētu publiskot līdera rekomendācijas par “Fidesz” likteni.


Pagājušā gada marta Eiropas Tautas partijas grupa apturēja Ungārijas valdošās partijas „Fidesz” darbību savās rindās. Toreiz Tautas partijas līderis Džozefs Dauls uzsvēra, ka nav iespējami nekādi kompromisi jautājumos par demokrātiju, likuma varu, preses brīvību, akadēmiskajām brīvībām un minoritāšu tiesībām.

Ungārijas valdošā partija «Fidesz» varētu izstāties no Eiropas Tautas partijas grupas
00:00 / 03:06
Lejuplādēt

Eiropas Tautas partiju bija saniknojusi Ungārijas premjerministra un “Fidesz” līdera Viktora Orbāna īstenotā politika un arī pret Eiropas Savienību vērstie kritiskie izteikumi.

Arī pēc pērnā gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām, kurās Eiropas Tautas partijai bija jāsamierinās ar deputātu zaudēšanu Eiropas Parlamentā, 13 “Fidesz” parlamentārieši saglabāja savu uzticību Eiropas Tautas partijas parlamentārajai grupai.

Kā vēl pirms šīm vēlēšanām atzina ungāru komentētāji, “Fidesz” Briselē un “Fidesz” pašā Ungārijā ir ļoti atšķirīgi, jo Eiropas Parlamentā šīs partijas pārstāvji visbiežāk balso atbilstoši kopējiem grupas uzstādījumiem.

Taču, kā izdevumam “Politico” paziņojis kāds no “Fidesz” parlamentāriešiem, partijas vadība apsverot iespēju pamest Eiropas Tautas partiju un pievienoties Polijas valdošajai partijai „Likums un taisnīgums” Eiropas Konservatīvo un reformistu  grupā.

Partijas pārstāvis norādījis, ka šāda vienošanās paredz Orbānam konservatīvo un reformistu rindās spēlēt ļoti nozīmīgu lomu.

Šī gada sākumā Ungāru televīzijas kanāla ''HirTV'' sarīkotā diskusijā partijai “Fidesz” pietuvinātās domnīcas „Szazadveg Foundation” vadītājs Gabors Fodors pauda viedokli, ka, visticamāk, partija Eiropas Tautas partijas rindas tiešām pametīs. Un galvenokārt tas saistīts ar to, ka Ungārijas premjerministra viedoklis migrācijas jautājumos nav mainījies.  

“Fidesz” pārstāvji gan ir atzinuši, ka joprojām vēlas palikt Eiropas Tautas partijas rindās, taču gadījumā, ja tās tomēr tiktu pamestas, tas nozīmētu Eiropas Tautas partijas beigu sākumu. Arī pats Viktors Orbāns ir izteicies – ja Tautas partija savos politiskajos uzstādījumos turpinās virzīties pa kreisi, tas nav Ungārijas ceļš. Ja tā izlems atgriezties pie kristīgi demokrātiskajām saknēm, tad iespējama arī darbības turpināšana Eiropas Tautas partijā.

Sagaidāms, ka jau februāra sākumā Eiropas Tautas partijas politiskā asambleja apspriedīs partijas jaunā līdera Donalda Tuska rekomendācijas par “Fidesz” turpmāko likteni.

Šādas rekomendācijas plānots publiskot pēc iekšējā izvērtējuma par to, vai “Fidesz” ir darbojusies atbilstoši partijas noteikumiem un vērtībām.

Eiropas Parlaments pret Ungāriju ir ierosinājis 7. paragrāfa procedūru, kas nākotnē var novest pie balsstiesību zaudēšanas Eiropadomē. Eiropas institūcijas joprojām aktīvi seko tam, vai Ungārija ir sasniegusi progresu jautājumos par likuma varas ievērošanu.

Taču pēdējā laikā satraukumu radījušas gan sūdzības par varas iestāžu vēršanos pret neatkarīgajiem medijiem, gan par žurnālistu kontroli, kurai līdzīgas neesot citur Eiropas Savienībā. Ungāru valdības pārstāvji šādus apgalvojumus gan sauc par nepamatotiem, bet komentētāji uzskata, ka ne ar Eiropas Parlamenta, ne Eiropas Komisijas maiņu attieksme pret Ungāriju nav mainījusies, tieši tāpēc, visticamāk, uzsāktā procedūra tā arī nekad līdz galam netikšot novesta.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti