Ungārijas satraukta par ASV pārmetumiem par korupciju un nedemokrātiskumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ungārija apsūdzējusi ASV par iejaukšanos iekšējās lietās pēc tam, kad Savienotās Valstis noteica ieceļošanas aizliegumu sešām ungāru amatpersonām. Vašingtona šīs personas apsūdz par korupciju, un aicina konservatīvo premjeru Viktoru Orbanu labot situāciju. Pretējā gadījumā tā var pasliktināsies tiktāl, ka „nebūs iespējas sastrādāties kā sabiedrotajiem,” brīdinājušas Savienotās Valstis. Otrdien Vašingtonā jautājumu apspriedīs abu pušu amatpersonas. Orbans bauda divu trešdaļu vairākumu parlamentā, un viņa politika vairākkārt izpelnījusies gan Vašingtonas, gan Briseles kritiku.

ASV vēstniecības Ungārijā pilnvarotais lietvedis Andrē Gudfrends pirms dažām dienām paziņoja, ka Savienotās Valstis noteikušas ieceļošanas aizliegumu vairākām par korupciju aizdomās turamām Ungārijas amatpersonām. Pirmdien vēstniecība precizēja, ka runa ir par sešām amatpersonām. Saskaņā ar Gudfrenda teikto, lēmums pieņemts balsoties uz „ticamu informāciju”, ka šīs personas „bija vai ir vai nu iesaistītas, vai guvušas labumu no korupcijas.”

Vašingtona šo soli pozicionē kā brīdinājumu Ungārijas premjera Viktora Orbana valdībai mainīt tos savas politikas aspektus, kas apdraud demokrātiskās vērtības. ASV vēstniecības Budapeštā vadītājs pauda, ka korupcija ir viens no simptomiem, kas liecina par demokrātisko institūciju vājināšanos. 

ASV prezidents Baraks Obama pagājušajā mēnesī Ungāriju iekļāva to valstu sarakstā, kas cenšas iegrožot pilsonisko sabiedrību. Pēc tam Budapešta uz ārlietu ministriju izsauca ASV pilnvaroto lietvedi, lai izteiktu protestu.

Pirmdien, uzrunājot presi, Gudfrends norādīja - „ja lietas attīstīsies tādā pašā garā, situācija pasliktināsies tiktāl, ka nebūs iespējas sastrādāties kā sabiedrotajiem.” Saskaņā ar viņa teikto, tas ir tas, no kā Vašingtona vēlas izvairīties, jo ASV un Ungārija ir „sabiedrotie, draugi, spēcīgi NATO partneri”, un ka Savienotās Valstis „vēlas palīdzēt Ungārijai izvairīties no šīs lejupejošās tendences pašas sabiedrībā.” Vienlaikus Gudfrends uzsvēra, ka šie ceļošanas ierobežojumi nav sankcijas pret Ungāriju. Taču diplomāts atteicās atklāt ungāru amatpersonu vārdus, kuriem piemērots vīzu aizliegums, piesaucot ASV likumus, kas aizsargā cilvēku privāto dzīvi.

Kopš stāšanās amatā 2010.gadā Ungārijas premjers Viktors Orbans vairākkārt nonācis Vašingtonas un Briseles kritikas krustugunīs par pretrunīgiem lēmumiem, tostarp attiecībā uz konstitucionālām un tiesu sistēmas reformām, un mediju vides likumiem. Viņa vadītā konservatīvā partija „Fidesz” vēlēšanās pavasarī  atkal ieguva divu trešdaļu vairākumu parlamentā, un Orbans nodrošināja vēl vienu četru gadu termiņu amatā.

Budapeštā valdība ASV lēmumu uztver kā iejaukšanos valsts iekšējās lietās. Ungārijas premjerministra biroja vadītājs Lāzars Janošs parlamenta nacionālās drošības komitejas sanāksmē pirmdien pieprasīja, lai Vašingtona nosauca  iesniedz pierādījumus par korupcijas apsūdzībām un nosauc iesaistīto personu vārdus:

„Ungārijas valdība nespēj noticēt notiekošajam, jo šis nav veids, kā lietas risina draugi. Mēs ceram, ka tuvākajās nedēļās mums izdosies atrisināt šo situāciju kā draugiem un ne preses priekšā.”

Ungārijas ārlietu ministram otrdien Vašingtonā paredzēta tikšanās ar ASV valsts sekretāra vietnieci Eiropas un Eirāzijas lietās Viktoriju Nulandu. Domājams, šis diplomātiskais strīds noteikti būs viens no sarunas tematiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti